Sun stone — kamień słońca

Sun Stone kamień słoneczny

Sun stone to popularna nazwa kamienia słonecznego. Wbrew pozorom minerał ten nie jest żółty jak słońce. Najczęstsza barwa kamieni słonecznych przypomina mi kolor lnu lub pomarańczowo różowych lamp solnych. W mojej opinii kolory, jakie przybiera sun stone są dość niezwykłe i rzadko spotykane w świecie biżuterii. Dzisiaj dowiesz się więcej o historii, właściwościach i wykorzystaniu tych kamieni ozdobnych.

Sun stone w historii

Na początku XIX wieku sun stone nie należał do znanych i lubianych surowców. Występował rzadko, w związku z czym był dość drogi. Te słoneczne klejnoty zyskały znaczną popularność po odkryciu ich złóż na terenach Norwegii i Syberii, dzięki zwiększeniu ich dostępności i obniżeniu cen. Jednakże legenda dotycząca ich powstania pochodzi z Ameryki Północnej. W stanie Oregon krąży opowieść, wedle której na starożytnych polach bitwy w Warner Valley wielki wojownik został zraniony strzałą. Jego krew kapała na kamienie, nad którymi stał, a jego duch został przeniesiony do ich wnętrza, co spowodowało niezwykłą zmianę ich barwy i nasycenie klejnotów magicznymi mocami.

Właściwości kamieni słońca

Sun stone to należący do grupy skaleni minerał, który występuje w Skandynawii, na terenach USA i Australii Południowej. Jedną z jego ciekawszych właściwości są cętki, które można zaobserwować, gdy oglądamy kamień pod różnymi kątami. Ten interesujący efekt optyczny wynika z zanieczyszczeń z czerwonej miedzi, hematytu lub getytu, które znajdują się we wnętrzu kamienia. Inkluzje te sprawiają, że sun stone wyglądem może być zbliżony do awenturynu, dlatego też bywa nazywany skaleniem awenturynowym.

Minerał ten jest popularny w świecie rękodzieła od niedawna. Po odejściu mody na tworzywa sztuczne zapoczątkowanej w ubiegłym wieku wciąż rośnie popyt na wykorzystywanie surowców naturalnych. Niekiedy mam wrażenie, że dopiero odkrywamy masę pięknych kamieni, które mogą nam posłużyć do celów ozdobnych. Sun stone to materiał dość wytrzymały i trwały. Jego twardość określa się na 6- 6,5 w skali Mohsa.

Oregon sunstone kolorowe kamienie słoneczne o niecodziennych szlifach

Oregon Sun stone

Wyjątkową odmianą kamieni słonecznych są pochodzące z Oregonu okazy, które w 1987 roku stały się oficjalnym klejnotem tego stanu. We wnętrzu tych niezwykłych kamieni znajdują się drobiny elementarnej miedzi, które tworzą w kamieniach niezwykłe wzory i zjawiska optyczne.

Kolory oregońskiego kamienia słońca wahają się od okazów bezbarwnych, żółtych i pomarańczowych, przez brązy i czerwienie aż po zielenie i okazy niebieskozielone. Oczywiście zdarzają się także bardzo ciekawe klejnoty wielobarwne. Barwa tego minerału zależy od ilości zawartej w kamieniu miedzi. Wysokiej jakości kamienie wielokolorowe nierzadko cięte są w fantazyjne kształty tak, aby, jak najlepiej uwidocznić ich nietuzinkowość. Niektórzy twierdzą, że odmiana z Oregonu jest nieco twardsza, około 6,5-7 w skali Mohsa. Sprawia to, że odporność na zarysowania takich kamieni jest niewiele mniejsza niż ametystów.

Biżuteria z kamieniem słonecznym sun stone w biżuterii

 

Sun stone w mistycyzmie

Sun stone uważany jest za minerał radości i szczęścia. W mistycyzmie poleca się go osobom, którym brakuje asertywności. Podobno zachęca do walczenia o swoją niezależność, a także wzmacnia intuicję. Niektórzy wierzą, że noszenie akcesoriów z kamieniami słonecznymi zwiększa poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie. Można też natknąć się na pogląd, że sun stone dodaje noszącej go osobie optymizmu i entuzjazmu.

Koraliki z kamieni słonecznych

Biżuteria z wykorzystaniem sun stone

Ciepłe, ziemiste barwy tego kamienia świetnie łączą się z każdym rodzajem metalu. Doskonale prezentują się ze skórzanymi rzemieniami, a także w towarzystwie kolorowych drucików. Aby stworzyć wyrazistą biżuterię połącz sun stone z kamieniami w kolorze głębokiej zieleni lub fioletu. Osobiście jestem fanką łączenia półfabrykatów z tych minerałów z kolorowymi kryształkami w okuciu.

Kamienie słoneczne znajdziesz najczęściej w formie gładkich lub fasetowanych koralików. Co więcej, okazy najwyższej jakości mogą zostać oszlifowane i oprawione w eleganckich projektach. Półfabrykaty wykonane z omawianego dziś minerału sprawdzą się w propozycjach na każdą porę roku. Świetnie wyglądają w neutralnych, inspirowanych naturą projektach, jak i w modnym pastelowym wydaniu. Co więcej, sun stone może stanowić neutralne tło dla wyraźniejszych barw.

Wszystkie skalenie, w tym sun stone źle reagują na silne środki czyszczące. Szczególnie unikaj ich kontaktu z substancjami wybielającymi. W ich pielęgnacji nie poleca się stosowania myjek ultradźwiękowych lub parowych. Kontakt kamieni słonecznych z wysoką temperaturą także może je uszkodzić. Warto pamiętać, że przechowując biżuterię wykonaną z tych minerałów, może ulec ona zarysowaniu. Dlatego też warto trzymać ją w osobnych przegródkach, pudełeczkach lub materiałowych woreczkach.

Jeżeli jesteś zadowolona z lektury, sprawdź, czy kolejne posty także trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz