Symbolika kolorów w religiach świata

Symbolika kolorów w religiach świata

Symbolika kolorów jest czymś, co wykorzystujemy podczas projektowania wnętrz, tworzenia marki i ubierania się. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie ma dla nas symbolizm barw. Kolory mogą się różnie kojarzyć w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Jak się zapewne domyślasz, nie tylko kultura wpływa na odbieranie barw, ale także wyznawana religia. Dla rzemieślników wiedza dotycząca wszelkiej symboliki barw może okazać się przydatna. Rozumienie takich niuansów pozwala na lepsze dopasowanie swojego produkt do potrzeb klienta, a także jest cennym wsparciem strategii sprzedaży.

Kolory w chrześcijaństwie znaczenie

Symbolika kolorów w Chrześcijaństwie

Chrześcijaństwo to najpopularniejsza religia na świecie skupiająca aż jedną trzecią populacji naszej planety. Ponad połowę chrześcijan tworzy społeczność katolicka, jedną trzecią protestanci a pozostałą część stanowią osoby prawosławne. Symboli w tej religii nie brakuje, często pojawia się charakterystyczna rybka, krzyż i podobizny świętych. Jak zapewne się domyślasz symbolika kolorów w Chrześcijaństwie także nie pozostaje bez znaczenia. 

Biały

Biel to barwa czystości zarówno fizycznej, jak i duchowej. Symbolizuje niewinność, dlatego też jest to kolor narodzin. Biały jest liturgicznym kolorem Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czyli najradośniejszych w Chrześcijaństwie świąt. Biały to także kolor przeznaczony Papieżowi, czyli najwyższemu kapłanowi. Często kojarzymy go z aniołami, a także pokojem, co może czynić biel najważniejszą barwą w tej religii.

Czarny

Czerń to barwa Wielkiego Piątku, kojarzona jest przede wszystkim ze śmiercią i strachem, ale też wiecznością. Wśród chrześcijan symbolizować może także grzechy i nieszczęścia. Nic dziwnego, że barwa ta kojarzona jest z żałobą. Co ciekawe, uważana może być także za kolor powagi i pokory, dlatego właśnie sutanny księży są czarne.

Czerwony

Czerwień ma w Chrześcijaństwie wiele znaczeń. Hebrajskie słowo oudem, które w Biblii oznaczać ma czerwień, dosłownie możemy przetłumaczyć jako czerwoną glinę, a wiele biblijnych imion pochodzi właśnie od tego określenia. Dlatego też niektórzy znawcy uważają, że podstawowym znaczeniem czerwieni w Chrześcijaństwie jest człowieczeństwo. Oczywiście barwa ta symbolizuje także krew i poświęcenie Jezusa, a także miłość.

Żółty i pomarańczowy

Żółty to kolor czystości i światła. Symbolizuje młodość, szczęście i życzliwość. Jest to także barwa, którą od setek lat kojarzymy ze żniwami, przez co może oznaczać też pomyślność i gościnność. Pomarańcz z kolei kojarzony jest z ogniem, który według wielu reprezentuje żarliwe uwielbienie Boga. Inne źródła podają, że jest to kolor wytrzymałości i siły.

Niebieski

Barwa ta oczywiście symbolizuje Niebo, do którego pragnie udać się każdy Chrześcijanin. Niebieski może także oznaczać życiodajne powietrze i nadzieję. W Biblii jest to najwznioślejsza z barw, która reprezentuje słowo Boga. W duchowości oznacza także uzdrawiającą moc Boga i jest też symbolem Ducha Świętego.

Zielony

Zielony jest barwą wolności, wyzwolenia z niewoli. Co więcej, barwa ta symbolizuje płodność i zwycięstwo życia nad śmiercią. Zieleń kojarzona jest ze zmartwychwstaniem, które następuje każdej wiosny, gdy natura budzi się z zimowego snu. Jest to także kolor związany z Bożym Narodzeniem, najczęściej występujący z czerwienią, bielą i złotem.

Fioletowy

Fiolet to kolor o intrygującej historii, nie tylko związanej z Kościołem. W Chrześcijaństwie jest to barwa pokuty, a także żałoby. Jest to tradycyjna barwa Adwentu i Wielkiego Postu. W trakcie Adwentu fiolet wybierany jest ze względu na jego szlachetność, co ma demonstrować oczekiwanie na „króla” Jezusa Chrystusa. W Biblii kolor ten kojarzony jest z kapłaństwem i bogactwem, co nie budzi zdziwienia, biorąc pod uwagę, że niegdyś purpurowe tkaniny były najdroższe na świecie.

Tęczowe świece w menorze znaczenie kolorów w judaizmie

Znaczenie barw w Judaizmie

Judaizm to religia dwukrotnie starsza od Chrześcijaństwa, co więcej jest to też religia, z której Chrześcijaństwo się wywodzi. Obecnie najwięcej wyznawców Judaizmu zamieszkuje tereny Stanów Zjednoczonych Ameryki, na drugim miejscu są wierni mieszkający w Izraelu. Jest to religia o niezwykle burzliwej historii obejmującej liczne prześladowania i podziały. Symbolika kolorów w judaizmie nie jest bardzo rozbudowana i często pokrywa się ze znaczeniem chrześcijańskim, jednakże wydaje mi się, że warto poznać różniące je niuanse, aby lepiej zrozumieć obie religie. 

Niebieski i fiolet

Według wielu kolor ten najlepiej reprezentuje Żydów. W religii tej reprezentuje niebo i duchowość. Co ciekawe, w Torze nakazano Izraelitom farbować jedną nić swojego szala modlitewnego za pomocą indygo, aby za każdym razem, gdy go ujrzą, myśleli o Niebie i bogu, który nad nimi czuwa. Dodatkowo niebieski łączy się także z dziesięcioma przykazaniami. Gdy Mojżesz wszedł na górę Synaj, by odebrać tablice z dekalogiem, ujrzał Boga na szafirowym chodniku, a tablice wykonane były z tego samego niebieskiego kamienia.

Fiolet z kolei jest w Judaizmie barwą oznaczającą oczyszczenie z grzechu.

Żółty i pomarańcz

Pomarańczowy jest kolorem, który w Judaizmie kojarzony jest z boskim światłem i siłą. Jednakże żółty ma kompletnie przeciwstawną symbolikę. Z jednej strony uważany jest za barwę reprezentującą słabość i chorobę. Co więcej, oznaczać może także korupcję. Z drugiej perspektywy żółty może być kolorem światła i sprawiedliwości.

Tęcza

Tęcza w Judaizmie i Chrześcijaństwie ma takie samo znaczenie. Reprezentuje obietnicę Boga złożoną podczas przymierza z Noem. Przysięga ta traktowała o tym, że Bóg już nigdy nie zaleje Ziemi i żadna istota nie będzie zgładzona w potopie.

Czerwień

Czerwony to kolor krwi, a więc i życia, a także radości, jakie niesie nowe życie. Jednakże ta intensywna barwa może także symbolizować pasje i idące za nimi pokusy mogące zwieść wiernych z dobrej drogi.

Biel

Biały to kolejna barwa pełna sprzeczności. Jak w większości przypadków, kolor ten reprezentuje czystość ciała i myśli, a także niewinność. Co więcej, podobnie jak w Chrześcijaństwie jest to kolor światła życia, dlatego też kojarzy się z noworodkami. Dlatego też dziwić może, że biel jest w judaizmie reprezentacją śmierci.

Znaczenie barw w hinduizmie kolorowe proszki holi

Symbolizm kolorów w Hinduizmie

Hinduizm to religia, którą wyznaje aż miliard ludzi, a większość z nich żyje na terenach Indii i Nepalu. Co ciekawe, na podstawie hinduizmu wyrosło wiele innych religii takich jak buddyzm, dżinizm, sikhizm i inne. Na przestrzeni lat powstały liczne odmiany hinduizmu opierające się o różne święte pisma i tradycje. Świątynie hinduistyczne są zazwyczaj pełne pięknych barw, widać je z daleka i przyciągają nie tylko wiernych, ale także turystów. Kolory nie tylko dają poczucie radości i wyróżniają się na tle innych budynków, ale też często niosą przesłanie. Przykładowo barwy szat bóstw przedstawianych przez artystów często odpowiadają przypisywanym im cechom.

Czerwień

W hinduizmie czerwień to nie tylko kolor pasji i zmysłowości, ale także czystości. Kolor czerwony wykorzystywany jest najczęściej podczas szczęśliwych okoliczności takich jak śluby, narodziny dziecka i inne święta. Czerwona jest także charakterystyczna kropka na czołach hindusek zwana bindi, która oznacza, że kobieta znajduje się pod opieką mężczyzny.

Czerwień to także kolor sari, które panna młoda przywdziewa w dniu zaślubin i pudru, którym posypuje swoje włosy. Co więcej, to także barwa całunu, którym owija się kobiety pośmiertnie przed kremacją. Również bóstwa przywdziewane są w czerwone szaty. Takie stroje zazwyczaj obserwujemy na bóstwach miłosiernych, odważnych i opiekuńczych, a także niszczących zło.

Szafranowy pomarańcz

Ten ciepły pomarańczowy jest najświętszym dla hindusów kolorem. Reprezentuje ogień i czystość, którą można osiągnąć poprzez spalenie nieczystości. Co ciekawe, barwa ta kojarzona jest także z religijną abstynencją. Właśnie dlatego szafranowe szaty są przeznaczone dla świętych mężów i ascetów, którzy postanowili wyrzec się świata. Noszenie tych barw oznacza poszukiwanie światła.

Zieleń

Zielony to radosny i świąteczny kolor. Reprezentuje życie i szczęście. Co więcej, symbolizuje spokój, a według niektórych stabilizuje umysł. Jest to chłodna barwa, jednakże wciąż kojarzy się pozytywnie. Oczywiście, na całym świecie zieleń kojarzona jest z naturą.

Żółć

Zaskoczeniem była dla mnie symbolika żółtego w hinduizmie. Jest to kolor wiedzy i nauki. Dodatkowo symbolizuje spokój, medytację, kompetencje i rozwój umysłowy. Co ciekawe, wśród hindusów to właśnie żółty, a nie zielony jest kolorem wiosny. Strój Wisznu jest żółty, co ma reprezentować jego wiedzę. Co więcej, ważne bóstwa takie jak Kryszna i Ganesha także noszą żółte szaty. Żółć jest kolorem najchętniej wybieranym podczas festiwali. Preferowane są nie tylko żółte ubrania, ale także pokarmy. Samotne dziewczyny często sięgają po tę barwę, aby odstraszyć złe duchy i jednocześnie przyciągnąć partnera.

Biel

Biel jako mieszanka siedmiu różnych kolorów ma odmienne znaczenia. Jednocześnie reprezentuje czystość, spokój, ale także wiedzę. Bogini Saraswati zawsze odziana jest w białe szaty i spoczywa na białym kwiecie lotosu. Z bielą kojarzeni są także bramini, Ci kapłani często pokrywają się białym popiołem, co ma symbolizować ich duchowe odrodzenie. Biel w hinduizmie jest także kolorem żałoby, co stanowi dokładne przeciwieństwo europejskich tradycji.

Niebieski

Błękit to barwa, która króluje na naszej planecie. Niebieskie są morza, rzeki i jeziora, a także niebo. Dlatego też z tym kolorem kojarzone są bóstwa pełne odwagi i męstwa, którym nie brakuje determinacji, głębi charakteru i zaradności. Niebieski to kolor utożsamiany z Ramą i Kryszną, którzy poświęcili swe życia, chroniąc ludzkość i niszcząc zło. Dlatego też jest to barwa, którą chętnie wybierają mężczyźni.

Buddyzm znaczenie kolorów barw

Symbolika kolorów Buddyzmu

Buddyzm łączy w sobie aspekty religii i systemu filozoficznego. Głównym założeniem buddyzmu jest, ustanie cierpienia, poprzez postępowanie zgodnie z naukami Buddy. Co ciekawe, założenia buddyzmu nie kierują uwagi wyznawców na wszechmocne siły, lecz na nas samych, nasze działania i postanowienia, które decydują o tym, czy odczuwamy cierpienie. Przez setki lat wykształciły się różne szkoły i tradycje buddyjskie, jednakże ich główne założenia pokrywają się w znacznej mierze. Symbolika kolorów w buddyzmie ma ogromne znaczenie, niektórzy potrafią bardzo długo medytować nad jedną barwą, próbując w pełni ją zrozumieć i docenić. 

Czerwień i pomarańcz

Czerwony to kolor krwi i życia. W buddyzmie kojarzy się z radością i kreatywnością. Przez niektórych nazywany jest kolorem ojca, nic dziwnego, że czerwień może symbolizować mądrość i godność.

Z pewnością kojarzysz pomarańczowe stroje buddyjskich mnichów. Stroje te od setek lat noszone były przez ascetów, a prawdopodobnie i przez samego Buddę. Pomarańczowy w buddyzmie symbolizuje pokorę, rezygnację z materialnych dóbr i ludzkich cech.

Żółć i złoto

Drugim kolorem buddyjskiej duchowości jest żółty, symbolizuje on wyzwolenie się ze znanego nam świata i także jest kolorem często spotykanym na szatach mnichów. Złoty to kolor światła słonecznego symbolizuje jego życiodajną siłę. Co więcej, kolor ten kojarzony jest nie tylko z bogactwem i władzą, ale też z prawdą, wiarą i nieśmiertelnością. Nic dziwnego, że postać Buddy bardzo często malowana jest właśnie złotą farbą. Złoty to także kolor Nirwany.

Niebieski i zielony

Niebieski to chłodny kolor, który nierzadko kojarzony jest z nieśmiertelnością. Według niektórych medytowanie nad tym kolorem pomaga zamienić gniew w mądrość, inni w niebieskim widzą lojalność i wieczność. Dodatkowo symbolizuje też dobroć i spokój. Zieleń to oczywiście kolor świeżości i młodości. Co ciekawe, przypomina o ważnej w buddyzmie karmie i o kosmicznej równowadze.

Tęcza i biel

Czysta, nieskazitelna biel to barwa wyzwolenia z przestrzeni i czasu. Symbolizuje cnotę i czystość, jednakże w ujęciu duchowym, a nie fizycznym. Dla wielu biel to symbol zbawienia, a także pełnej kontroli nad sobą.

Najwyższym stanem, jaki według tradycji buddyjskiej możemy osiągnąć to tak zwane tęczowe ciało. Oznacza ono absolutne zakończenie cierpienia, w którym materia zamienia się w czyste światło. Tak jak widmo białego światła zawiera w sobie wszystkie barwy, tak tęczowe ciało jest przebudzeniem jaźni, która zdolna jest pojąć wszelką wiedzę przed przekroczeniem progu Nirwany.

Znaczenie barw w Islamie

Symbolika kolorów Islamu

Islam to druga co do wielkości pod względem ilości wyznawców religia. Świętą księgą w Islamie jest Koran, który według wiernych zawiera ostateczne i stałe przesłanie Allaha do ludzkości. Co ciekawe, religia ta ma wspólne z Chrześcijaństwem i Judaizmem korzenie. Podstawę Islamu stanowi pięć podstawowych filarów, do których zaliczamy wyzwanie wiary w jednego Boga, modlitwę pięć razy dziennie, post podczas ramadan, jałmużnę na rzecz potrzebujących i pielgrzymkę do Mekki choć raz w życiu. 

Czerń

Czarny to kolor, który występuje na flagach wielu muzułmańskich krajów. Symbolizuje w nich sprzeciw wobec opresji kolonializmu, jednakże w Islamie czerń ma nieco odmienne znaczenie. W religii tej piekło nazywane bywa czarnym piekłem, ponieważ wyobraża się to miejsce jako ciemną otchłań pełną kary i cierpienia.

Zieleń

Zielony to prawdopodobnie najważniejszy kolor Islamu. Sam prorok Mahomet często nosił zielony turban, a jego plemię miało zieloną flagę. Na całym świecie barwa ta kojarzona jest z naturą, życiodajną glebą i odrodzeniem się roślin po zimie, dlatego kolor ten ma praktycznie zawsze pozytywne skojarzenia. Jannah, czyli islamski raj opisywany jest jako piękne miejsce pełne ogrodów, gdzie wszyscy godni wyznawcy trafią po śmierci. Co ciekawe, w tym wiecznym ogrodzie szczęścia wszyscy będą nosić szaty wykonane z zielonego jedwabiu.

Biel

Biały podobnie jak w świecie chrześcijańskim kojarzy się z czystością i niewinnością. Co więcej, przypomina o radosnych wydarzeniach takich jak śluby. Dodatkowo jest to także barwa pokoju, szczególnie tego, który osiągnięto bez rozlewu krwi.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj więcej o świecie rękodzieła!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz