Szkło Millefiori- historia niesamowitej sztuki wytwarzania szkła

Koraliki pastylki ze szkła millefiori

Szkło Millefiori, znane także jako Murrine, jest jednym z najlepiej znanych i najbardziej pożądanych technik wytwarzania szkła Murano.

Czym jest szkło millefiori?

Nazwa millefiori po włosku oznacza dosłownie „milion kwiatów”. W rzeczywistości efekt tej żmudnej pracy często przypomina pole pełnie ekscentrycznych, wielobarwnych kwiatów.

Patrząc na przepiękne wazy, lampki, figurki, ale przede wszystkim kolczyki, zawieszki i bransoletki wykonane w tej technice ciężko jest wyobrazić sobie jakim cudem weneccy mistrzowie sztuki tworzą taką różnorodność wzorów i kolorów z materiału tak zwyczajnego, jak szkło.

W tym artykule mam nadzieję przybliżyć Wam sztukę tworzenia i bogatą historię szkła millefiori, która swoje korzenie ma jeszcze w Starożytności.

Artyści tworzący ze szkła Murano pod wpływem starożytnego rzymskiego szkła

W XVI wieku niektórzy rzemieślnicy szkła Murano rozpoczęli próby naśladowania wytwarzania pięknego, starożytnego szkła tworzonego przed laty przez Rzymian. Wiemy, że udało im się osiągnąć pożądany efekt. Tajemnica, którą odkryli, podobnie do wielu innych szklarskich sekretów, została jednak ponownie utracona. Dopiero w drugiej połowie XIX zainteresowanie Millefiori zaiskrzyło na nowo. To w tym czasie wzrosła liczba odkryć archeologicznych. W słynnym Muzeum Szkła Murano wystawiono prace stworzone przez starożytnych Rzymian, a fascynacja ich techniką ponownie się odrodziła.

Odkryto całą mnogość przedmiotów w tym szklane wazony, urny, zastawę stołową… wszystko z każdej strony pokryte abstrakcyjnymi i kwiatowymi wzorami. Weneccy rzemieślnicy zrozumieli koncepcyjnie, że przedmioty te zostały stworzone przy użyciu szklanych prętów o różnych wzorach, a następnie pocięte i zespolone. Odkrycie dokładnej techniki nie było jednak tak łatwe. Wymagało to wytrwałości i wielu testów i badań polegających na metodzie prób i błędów.

Sekret odkryty przez technika szkła

W latach siedemdziesiątych XIX wieku Vincenzo Moretti rozwiązał problem reprodukcji starożytnych rzymskich szklanych muryn. Moretti był ekspertem technicznym od tworzenia specjalistycznego, szklanego spoiwa w jednej z weneckich manufaktur. Pracując z oprawami do kaboszonów, rzadkimi gatunkami szkła i spoiwem mozaikowym osiągnął sukces. Vincenzo był pełen pasji i na odkrywaniu tej tajemnicy spędził niezliczone godziny. Dzięki jego pracy firma Venice&Murano, w roku 1878 zyskała światową sławę po prezentacji swoich prac w Paryżu.

Wenecki odkrywca nie tylko nauczył się jak osiągnąć pożądane efekty wykonywania techniki, osiągnął on też mistrzostwo w sztuce. Stworzył on nie tylko zupełnie nowe, niesamowite przedmioty, ale także dokładne kopie niesamowitych wyrobów szklanych odkrytych przez archeologów.

Od tego czasu, kiedy świat znowu zachłysnął się niewyobrażalnymi umiejętnościami weneckich mistrzów, sztuka millefiori nie jest już tajemnicą.

Jak powstaje szkło millefiori?

Jest to bardzo skomplikowana i żmudna technika wytwarzania szkła. Wymaga wyjątkowo wysokiego poziomu umiejętności i jeszcze więcej cierpliwości, co może być przyczynkiem do faktu, że wciąż jest znakiem firmowym weneckich producentów szkła.

Tworzenie wzoru jest procesem wieloetapowym i zaczyna się od pojedynczego, specjalnego szklanego pręta. Pręt ten tworzony jest poprzez nakładanie kolejnych warstw półpłynnego szkła wokół cylindrycznej metalowej laski. Każda warstwa jest odpowiednio formowana tak, aby pręt miał pożądany kształt (zwykle kwiatuszek lub gwiazdkę). Następnie ten wielowarstwowy pręt jest rozciągany i cięty na małe kawałki zwane muryną. Muryna jest następnie oczyszczana i układana w pożądany wzór w specjalnej formie. Forma jest odporna na ciepło i nada produktowi oczekiwany kształt.

Następnym etapem jest umieszczenie matrycy ze wzorem w specjalnym piecu. Piece te są kamieniem węgielnym rzemiosła szklanego. Rzemieślnicy używają ich do podgrzewania szkła i jego obróbki, gdy jest w stanie ciekłym. Gdy muryna zaczyna łączyć się ze sobą w piecu, forma jest z niego wyciągana. Zawartość matrycy dociska się, by szkło miało nieprzerwaną, gładką powierzchnię. Finalnie umieszczana jest w piecu ponownie, by stworzyć końcowy efekt.

Zawieszka wykonana z weneckiego szkła millefiori

Niesamowite efekty pracy

Wynikiem tego pracochłonnego procesu są wspaniałe wzory i głębokie kolory niewidoczne w żadnych innych pracach ze szkła. W dzisiejszych czasach nie tylko szlachta może pozwolić sobie na dekoracje z Millefiori. Każdy, kto podziwia tę wiekową sztukę może nabyć jej kawałek. Od małych pierścionków ze szkła Murano, spinek do mankietów, kolczyków, wisiorków, po figurki, popielniczki, lampy i miski- różnorodność produktów Millefiori, które można kupić jest zdumiewająca, podobnie jak zakres cen, który waha się od kilku złotych do kilkunastu tysięcy.

Wraz z pojawieniem się sprzedaży internetowej nie trzeba już podróżować do Wenecji, aby nabyć swój kawałek Millefiori. Wybrać i zamówić można go z własnego fotela.

Szkło millefiori zachwyca nie tylko pięknym wyglądem, ale również bogatą historią i tradycją.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz