Karmeltazyt- nowy minerał rzadszy i twardszy niż diamenty

Karmeltazyt- nowy minerał rzadszy i twardszy niż diamenty

Na Ziemi nowy minerał odkrywamy średnio co 3-4 dni. Nie każdy z nich jest jednak tak ekscytującym znaleziskiem jak ten znaleziony w Izraelu na początku bieżącego roku.

Minerał z kosmosu

Przed odkryciem karmeltazytu minerały o podobnej strukturze znajdowaliśmy tylko w meteorytach. Okazuje się jednak, że ten podobny do szafiru kamień występuje również naturalnie na naszej planecie. Zarówno geolodzy, jak i opinia publiczna zachwycają się niedawnym odkryciem kopalni kamienia mineralnego Shefa Yamim w północnym Izraelu. Minerał został znaleziony podczas wydobywania skał wulkanicznych w dolinie Zevulun w północnym Izraelu w pobliżu góry Carmel. Osadzony w szafirze i trafnie nazwany „carmeltazite” na miejscu jego odkrycia. Nazwa pochodzi zarówno od góry, przy której dokonano odkrycia, jak i jego budowy oraz koloru.

Karmeltazyt- minerał twardszy od diamentów

Co różni go od 100 innych minerałów znalezionych na przestrzeni ostatniego roku?

Większość nowo odkrywanych minerałów jest zwyczajnie nieciekawa. Inne tworzą kryształy zbyt niewielkie by nadawały się do czegokolwiek. Ostatniej części jest po prostu za mało, żeby miała jakiekolwiek ekonomiczne znaczenie. Ale nie Karmeltazyt- ten jest nie tylko uwodzicielsko piękny, ale także… Po testowaniu jego gęstości okazało się, że jest twardszy niż diamenty!

Carmeltazite jest podobny wyglądem i składem chemicznym do rubinu i szafiru, ale nadal nie przypomina żadnego innego szafiru na świecie. Ponieważ firma znalazła go uwięzionego wewnątrz lub w pęknięciach kamieni szlachetnych, w skale wulkanicznej na Górze Carmel, utrudniło to jego wydobycie i identyfikację.

Występuje głównie w kolorze czarnym, pomarańczowym i pomarańczowo-brązowym. Stworzony przez wybuchy galwaniczne w rządzonej przez dinozaury Kredzie. Największy znaleziony dotąd kamień mierzy 33,3 karatów.

Szafir Karmelowy

Izraelska firma, która dokonała odkrycia zamierza po dokładnych testach wystawić kamienie na sprzedaż. Nazwą rynkową dla karmeltazytu ma zostać „Szafir karmelowy”. Nazwa została zatwierdzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne od Nowych Minerałów.

Podczas gdy zatwierdzanie nowych minerałów nie jest konieczne, odkrycie tego minerału pozostawiło wielu zszokowanych jego niezwykłą rzadkością.

Chociaż firma już przeszukuje kolejne potencjalne miejsca wzdłuż Mt. Carmel dla dalszego potencjalnego wydobycia tego minerału, wciąż pozostaje on rzadszy niż diamenty. „Ceny kamieni szlachetnych są zwykle funkcją ich rzadkości”, powiedział Abraham Taub, dyrektor generalny izraelskiej firmy wydobywczej kamieni szlachetnych, Shefa Yamim. Jeśli trafi na rynek minerałów, carmeltazite prawdopodobnie będzie o wiele droższy od diamentów.

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons