Wiszące kolczyki — propozycje DIY

Wiszące kolczyki — propozycje DIY. Zestaw długich kolczyków handmade.

Wiszące kolczyki przez pewien czas nie były popularne. Wydawało się nam, że piękne, długie kolczyki są zawsze ciężkie i niewygodne. Jednakże nic bardziej mylnego! Na szczęście w ostatnich dwóch latach przekonujemy się na nowo, że są one nie tylko piękne, ale też mogą być lekkie i wygodne. Co więcej, odkrywamy coraz więcej technik i kształtów, dzięki czemu nietrudno o dopasowanie kolczyków do swoich rysów twarzy, koloru włosów czy osobistego stylu.

Poniżej znajdziesz kilkanaście propozycji na wiszące kolczyki, które z łatwością sama wykonasz. Jednakże, jeżeli szukasz więcej inspiracji, zapraszam Cię na naszą pinterest’ową tablicę pełną długich kolczyków w różnych wydaniach. Znajdziesz tam również źródła wszystkich fotografii, które zostały wykorzystane we wpisie.

Długie wiszące kolczyki z chwostami

Lekkie wiszące kolczyki z chwostami

Chwosty to jedne z najlżejszych półfabrykatów, nawet gdy wydają się dość spore. Co więcej, z łatwością można znaleźć je w niemal każdym kolorze i odcieniu. Aby stworzyć kolczyki z chwostami, wystarczy przyczepić je do bigli. Niekiedy chwosty mają wbudowane kółka montażowe, innym razem należy zaopatrzyć się w kółeczka, by móc przymocować chwost do bigla, czy zawieszki.

Jeżeli przyczepienie chwostu do bigla wydaje Ci się zbyt proste, możesz sobie podnieść nieco poprzeczkę poprzez dodanie elementu łącznikowego. Może być nim kawałek łańcuszka, który wydłuży kolczyk, ale nie przyćmi chwostów. Oczywiście wszelkiego rodzaju ozdobne łączniki także idealnie sprawdzą się w tej roli, a dodatkowo wzbogacą projekt o motyw dekoracyjny.

Długie wiszące kolczyki z zastosowaniem muszli

Letni misz-masz

Pozostając w tegorocznych trendach kolorów, craftcore i mieszania materiałów proponujemy kolczyki wykorzystujące różne półfabrykaty wykonane z muszli. Podstawą kolczyka będzie szpilka jubilerska zakończoną pętelką, na którą należy nawlec kolorowe chipsy lub sieczkę z muszli. Gdy zakończysz nawlekanie, zagnij końcówkę szpilki w pętelkę, tworząc z niej element łącznikowy. Z jednej strony nowopowstałego łącznika doczep dowolną zawieszkę z muszelki, a z drugiej strony doczep bigiel. Świetnie sprawdzą się tu bigle angielskie, szczególnie takie z motywem muszelki.

Długie lekkie kolczyki z chwostem

Kolczyki wiszące w eleganckich formach

Stworzenie eleganckich kolczyków jest niezwykle proste. Już sam bigiel z długim chwostem prezentuje się pięknie, jednakże ta propozycja nieco podnosi poprzeczkę. Przydadzą Ci się smukłe bigle, idealne będą te angielskie. Wybierz też metalowe, matowe pastylki i krótkie chwosty. Do tego potrzebne będą szpilki jubilerskie i koraliki z kamieni ozdobnych w dowolnym (choć najlepiej w smukłym kształcie). Postaraj się, aby chwosty i kamień były w odmiennych, lecz pasujących do siebie odcieniach. Świetnie sprawdzają się projekty, w których jeden z tych elementów ma pastelowy kolor, a drugi ciemniejszą, głęboką barwę.

Szpilki użyj, aby zamienić swój koralik i metalową pastylkę w dwa elementy łącznikowe, a następnie połącz je ze sobą. Do pastylki doczep wybrany przez siebie chwost, a bigle umieść po wolnej stronie koralika z kamienia. Pozostało już tylko cieszyć się pięknymi i eleganckimi kolczykami!

Kolczyki z koralikami Millefiori

Szklana łączka na uszach

Pierwsze wiszące kolczyki DIY, z jakimi się spotkałam, były stworzone ze szpilki z nawleczonymi koralikami, która przyczepiona była do klasycznego bigla. Oczywiście miało to miejsce wiele lat temu, a od tego czasu oferta na rynku półfabrykatów zmieniła się diametralnie. Więc dziś proponuję Ci odświeżoną wersję dawnych, typowych kolczyków DIY.

Naszą podstawą będą bigle kajdanki lub drobne kółka. To właśnie do nich przyczepimy szpilki z koralikami. Jednakże zamiast koralików ceramicznych, czy fasetowanego szkła, wykorzystamy jedne z najmodniejszych szklanych koralików, czyli pastylki millefiori. Ich żywe kolory układające się w piękne kwiatki świetnie sprawdzą się jako letnie akcesoria dla każdej kobiety. Jeżeli chcesz, możesz dodać na początek i koniec drobne koraliki z pereł lub niewielkie, metalowe kuleczki.

Długie wiszące asymetryczne kolczyki

Asymetryczne zawieszki

Kolejnym klasykiem wykorzystywanym na nowo są kolczyki z zawieszkami. Obecnie, poza metalowymi zawieszkami modne są zawieszki emaliowane. Szczególną popularnością cieszą się pary kolczyków asymetrycznych. Asymetria ta może wyglądać dwojako. Pierwszy pomysł to wykorzystanie dwóch różnych, choć pasujących do siebie motywów jak słońce i księżyc, kotwica i ster, serce i kwiaty. Oczywiście zawieszki te możesz przyczepić do każdego rodzaju bigli czy baz do kolczyków. Jednakże jeżeli szukasz nietuzinkowych możliwości postaw na bazy owalne, a nawet prostokątne.

Drugim rodzajem asymetrii jest różnica długości. Najłatwiej osiągnąć ją poprzez zamocowanie jednej zawieszki bezpośrednio przy bazie kolczyka, a drugą zawieszkę rozdzielić od bazy za pomocą cienkiego, delikatnego łańcuszka. Nie do końca wiemy, skąd wzięła się ta moda na brak symetrii, jednakże z pewnością takie dodatki przyciągają wzrok (a jednocześnie bardzo łatwo je zrobić!).

Wiszące kolczyki bigle na łańcuszku

Wiszące kolczyki z biglami na łańcuszku

Bigle na łańcuszku są jedną z nowszych form zawieszek do kolczyków. Idealnie nadają się do tworzenia lekkich, wygodnych kolczyków. Wystarczy, że dołożysz do nich dowolną zawieszkę, chwosty, czy piórka i gotowe! Pamiętaj, że ten rodzaj bigli najlepiej komponuje się z niewielkimi zawieszkami, ciężkie koraliki mogą wysuwać łańcuszek z ucha!

Kolczyki stworzone z ramek do żywicy

Ramki do żywicy w minimalistycznym wydaniu

Minimalizm to trend mający różne oblicza. Ta propozycja na kolczyki zakłada wykorzystanie ramek do żywicy lub elementów łącznikowych. Będą one stanowiły bazę, do której przyczepisz prosty bigiel i zawieszkę dowolnego, prostego kształtu, jeżeli chcesz wykonać prostszą wersję tych kolczyków

W wersji bardziej rozbudowanej do tego samego oczka, do którego przyczepisz klasyczny bigiel, przyczep kawałek łańcuszka, którego długość będzie sięgać do połowy Twojej ramki. Następnie przyczep do niego jeden lub kilka bardzo drobnych koralików perłowych i doczep kolejny kawałek łańcuszka, który będzie dość mocno wystawał poza dolną krawędź łącznika. W ten sposób stworzysz ciekawsze wizualnie, bardzo lekkie, lecz spore kolczyki.

Wiszące kolczyki z perełkami

Dryfujące perły

Perły to absolutny hit ostatnich lat, jeżeli szukasz nowego pomysłu na stworzenie z nimi biżuterii, oto on! Wybierz dość dużą i cienką bazę w kształcie koła i koraliki z pereł, z otworami, które pozwolą na nawleczenie koralików. Potrzebny będzie Ci też przejrzysty klej. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych półfabrykatów nawlecz koraliki na bazę w równych odległościach i zabezpiecz je w miejscu klejem, po wyschnięciu kleju oczyść koraliki z jego pozostałości i ciesz się pięknymi kolczykami!

Kolczyki wyszące owijane drutem

Otulone koła

Bazy do kolczyków w kształcie kół to zdecydowany hit tego lata, wykorzystywany na mnóstwo sposobów. Jedną z nowszych propozycji jest oplatanie kół różnymi półfabrykatami takimi jak sznurki, rzemienie i druty. Sporą popularnością cieszą się koła oplatane kolorową muliną, co mi jednocześnie kojarzy się z afrykańską biżuterią, jak i letnimi wrapsami zaplatanymi we włosach. Wystarczy z jednej strony przywiązać (a najlepiej też przykleić) mulinę, opleść koło w dowolny wzór i zakończyć supełkiem i odrobiną kleju.

Bardziej pracochłonną, ale też efektowną formą są koła oplecione nawleczonymi na drucik drobnymi koralikami. W tej roli idealnie sprawdzą cię koraliki Miyuki, Toho lub drobne czeskie koraliki. Najpierw nawiń mocno kawałek drutu na jeden z końców bazy, a następnie nawlecz na niego koraliki. Wypełniony drut owiń ciasno dookoła całego kolczyka i zakończ tak, jak zaczęłaś.

Jeśli chcesz wykorzystać więcej kolorów koralików i stworzyć wzór, rozważ skorzystanie z gotowych tutoriali, dokładne rozrysowanie projektu przed przystąpieniem do pracy, lub nawlekanie koralików i owijanie ich wokół bazy stopniowo, tak, abyś w razie pomyłki nie musiała zaczynać od początku.

Wiszące długie kolczyki z koralikami Miyuki

Koraliki Miyuki na kilka sposobów

Koraliki Miyuki, czyli jedne z ulubionych koralików naszych klientek możesz oczywiście wykorzystać do stworzenia najróżniejszych kolczyków. Poza opisanymi już, oplatanymi kółkami, możesz po prostu nawlec je na bazę o dowolnym kształcie, ale to jest oczywiście jeden z prostszych sposobów.

Jeśli szukasz kolczyków o większej objętości, a chwosty nie są dla Ciebie, koraliki Miyuki sprawdzą się doskonale. Możesz stworzyć kilkanaście kolorowych zawieszek z koralikami nawleczonymi na szpilki jubilerskie. Te barwne patyczki zbierz w jedną zawieszkę za pomocą kółka montażowego i zamocuj je do bigla lub łącznika połączonego z biglem. Alternatywnie możesz nawlec koraliki na linkę stalową, którą z każdej strony zabezpieczysz kulką zaciskową, aby koralki z niej nie spadły. Zebrane linki z koralikami zegnij w pół i wklej ich końcówki do niewielkiej bazy za pomocą kleju F 6000. Końcówkę do wklejania doczep do bigla i gotowe!

Ostatnia w tym wpisie propozycja jest według mnie najtrudniejsza. Jeżeli wiesz, jak stworzyć kwiatki z drobnych koralików z pewnością uznasz ją za banalnie prostą. Wiosenne i letnie kolczyki kojarzą się nie tylko z lekkością, ale też kolorem. Idealnym połączeniem tych cech są kolczyki koła z wyplatanymi kwiatkami z koralików Miyuki. Poza koralikami i bazą do kolczyków potrzebny będzie Ci cienki i giętki drucik.

Najpierw owiń kawałek drutu ciasno wokół bazy, aby zabezpieczyć swój projekt w miejscu. Następnie rozpocznij nawlekanie koralików zgodnie ze schematem tworzenia stokrotek, pamiętając, aby po każdej z nich owinąć drucik kilkukrotnie wokół bazy. Na koniec zabezpiecz swoją pracę dokładnie tak samo, jak na początku i gotowe!

Jesteś zadowolona z lektury? Nie kończ jej!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz