Wolfram — trwały, piękny, obojętny

Wolfram w surowej postaci

Wolfram to rzadki metal, który niemal nie występuje w swojej czystej postaci. Pierwiastek ten niegdyś nazywano tungstenem od szwedzkich słów sung i sten oznaczających ciężki kamień. Co ciekawe, nazwę tę wciąż wykorzystują Anglicy i Francuzi. Nie do końca wiadomo, dlaczego zmieniono nazwę tego metalu, a spekulacje dotyczące nowej nazwy są dość interesujące. Jeżeli ciekawi Cię historia i właściwości wolframu, a także sposoby jego wykorzystania, szczególnie w jubilerstwie, ten post powinien Ci się spodobać.

Historia wolframu

Ze względu na pewne właściwości tego metalu, dawni europejscy górnicy nazywali go wilczą pianą, czyli wolframitem. Wykorzystywali oni zdolność wolframu do łączenia się z cyną, uważając, że wolfram pożera cynę jak wilk owce. Nie znali jednak nazwy tego materiału ani nie rozumieli, dlaczego się tak dzieje. Być może właśnie tej historii zawdzięczamy obecną nazwę tego metalu. Wolf w języku niemieckim oznacza wilka i według językoznawców korelacja ta nie jest przypadkowa.

Historycy uważają, że ludzkość wykorzystywała wolfram na długo, zanim go zidentyfikowali. Uważa się, że pozyskiwany w Chinach różowy pigment barwiący porcelanę by związkami wolframu. Oficjalnie wolfram został odkryty pod koniec XVIII wieku. Jednakże jego strategiczną wartość doceniono dopiero na początku XX wieku. Był bowiem ważnym surowcem dla przemysłu zbrojeniowego, dlatego też państwa, które wydobywały wolfram znalazły się pod znaczną presją w trakcie I i II Wojny Światowej.

Właściwości wolframu

Wolfram to wytrzymały metal o niemal najwyższej temperaturze topnienia spośród wszystkich znanych pierwiastków, ustępując jedynie węglowi. Co więcej, wolfram ma także najwyższą temperaturę wrzenia. W swojej surowej postaci jest to twardy metal w kolorze zbliżonym do stali. W zależności od budowy chemicznej może być kruchy i trudny w obróbce lub plastyczny i przyjemny w pracy.

Kolejną zaletą wolframu jest jego niska reaktywność. Nie reaguje z wodą, jest odporny na działanie wielu związków w tym zasad i kwasów. Co więcej, ten trwały metal nie wchodzi w reakcje z powietrzem, dopóki nie rozgrzejemy go do czerwoności. W skali Mohsa czysty wolfram określa się na 7,5 jednakże niektóre związki wolframu są jeszcze twardsze.

Wolfram w metafizyce

Co ciekawe, mało jest magicznych mocy przypisywanych wolframowi. W większości przypadków można spotkać się z opinią, że jest silnym ochraniaczem, co prawdopodobnie wiąże się z dużą odpornością tego metalu na wiele czynników. Wolfram wykorzystywany jest także o produkcji magicznych wahadełek.

Kopalnia ołowiu i wolframu

Wolfram i jego wykorzystanie

Większość wolframu przekształcana jest w jego związek, węglik wolframu, który w skali Mohsa określany jest pomiędzy 9 a 9,5. Węglik wolframu służy to produkcji materiałów ściernych, a także licznych narzędzi takich jak piły tarczowe, noże, wiertła, frezarki i tokarki, które wykorzystywane są w przemyśle metalurgicznym, wydobywczym, drzewnym, naftowym, a także budowlanym.

Kolejnym zastosowaniem wolframu jest dodawanie go do stopów innych metali, aby zwiększyć ich twardość i wytrzymałość. Stopy wolframu wykorzystywane są w budowie rakiet, tworzeniu pocisków i granatów. Gęsty proszek wolframowy wykorzystywano także w materiałach wybuchowych. Jego użycie zmniejszało uszkodzenia uboczne, jednakże zwiększało śmiertelność w niewielkim promieniu rażenia.

Związki wolframu wykorzystywane są także w medycynie nuklearnej i fizyce jądrowe. Co więcej, wolfram jest ważnym surowcem przemysłu elektronicznego, nanotechniki i energetyki jądrowej.

Biżuteria z wolframu

W przemyśle jubilerskim wykorzystuje się spiekany węglik wolframu, a także metaliczny wolfram i inne związki tego pierwiastka. Co ciekawe, węglik wolframu traktowany jest jako metal, jednakże według ekspertów to rodzaj bardzo trwałej ceramiki. Akcesoria wykonane z tego materiału są wyjątkowo odporne na ścieranie i uszkodzenia. Biżuteria wolframowa jest hipoalergiczna, o ile nie została powleczona niklem.

Akcesoria wolframowe według niektórych nazywane są niezniszczalnymi. Warto pamiętać, że jest to jednak czysta postać tego metalu. Nowoczesny wygląd i trwałość biżuterii z węglika wolframu sprawia, że coraz częściej tworzy się z niego obrączki ślubne. Znacznie dłużej zachowują swój nienaganny wygląd, są nieco twardsze od tradycyjnych obrączek ze złota. Warto jednak pamiętać, że niemożliwa jest zmiana rozmiaru pierścionków wolframowych.

Jak dbać o biżuterię z wolframu

Akcesoria wolframowe można bezpiecznie nosić w niemal każdych okolicznościach. Nie zniszczą się pod wpływem wody, niezwykle ciężko je zarysować, czy wygiąć. Co więcej, przedmioty wykonane z węglika wolframu są odporne na działanie większości chemikaliów wykorzystywanych w życiu codziennym. Jeżeli posiadasz biżuterię wykonaną jedynie z tego surowca, możesz bez obaw nosić ją stale. Nie wymaga ona polerowania co kilka lat jak inne metale i prawdopodobnie nie zarysuje się, chyba że spróbujesz stworzyć rysę za pomocą diamentu.

Pamiętaj jednak, że jeżeli biżuteria wolframowa ma dodatek w postaci kamienia szlachetnego lub innego metalu, to one będą dyktować sposoby pielęgnacji akcesoriów. Jeżeli zależy Ci na niezwykle trwałych akcesoriach wybierz te wykonane jedynie z wolframu.

Zadowolona z lektury? Nie przerywaj jej!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz