Zimna porcelana – bezpieczny materiał DIY ❄
Zimna porcelana to tani, nietoksyczny i łatwy w stworzeniu materiał. Jej nazwa może zwodzić, gdyż oprócz finalnego wyglądu ma niewiele wspólnego z ceramiką, czy prawdziwą porcelaną. Jest to materiał biodegradowalny, stworzony z artykułów spożywczych i papierniczych. Do stworzenia zimnej porcelany nie potrzebujesz specjalnej pracowni, czy pieca. To doskonały surowiec zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Jak wykonać zimną porcelanę
Przepis na zimną porcelanę jest bardzo prosty, będziesz potrzebować 300 ml kleju wikol i 300 ml mąki ziemniaczanej. Dodatkowo przydadzą się dwie łyżki soku z cytryny i dwie łyżki oliwki dla dzieci. Składniki wrzucamy do miski i mieszamy najpierw łyżką, a później rękoma. Procedura wygląda niemal identycznie jak wyrabianie ciasta. Wyrobioną masę od razu możemy wycinać i kształtować dowolnie. Warto pamiętać, aby nieużywaną zimną porcelanę owinąć folią spożywczą, w ten sposób unikniesz wyschnięcia masy.
Zimna porcelana ma konsystencję dobrze wyrobionego ciasta. Łatwo się z nią współpracuje, gdyż nie przykleja się ona do rąk, blatu czy wałka. Powinna mieć piękny, biały kolor. W trakcie jej wyrabiania czuć intensywny zapach kleju, który znika po wyschnięciu masy.
Gotowe elementy wystarczy pozostawić na blacie przez noc, a rano powinny być już suche i twarde. Dla optymalnych efektów, warto dać porcelanie dobę na wyschnięcie. Nie będziesz potrzebowała piekarnika, mikrofalówki ani kuchenki do wykonania ozdób z zimnej porcelany.
Jak ozdobić i udoskonalić zimną porcelanę
Zmiana koloru
Zimną porcelanę można dowolnie modyfikować. Jej podstawowym kolorem jest biel, dzięki czemu z łatwością możesz go zmienić. Ugniatając masę, dodaj do niej odrobinę farby, czy barwnika spożywczego. Uważaj na swój blat, gdyż w tym procesie możesz go ubrudzić. Możesz też użyć naturalnych barwników jak kurkuma lub kakao. Pamiętaj, aby nie zmieniać znacznie proporcji substancji mokrych do suchych.
Zimną porcelanę można pozostawić w jej naturalnym kolorze, ale nieco podkręcić jej wygląd. Doskonale sprawdzą się tu wszelkie brokaty, sypkie i błyszczące cienie do powiek, czy pyłki do paznokci. Taki zabieg doda blasku twoim przedmiotom z zimnej porcelany. Dodatkowo będą one cudownie odbijać padające na nie światło.
Gotowe i suche wyroby możesz oczywiście pomalować dowolnymi farbami, a nawet lakierami do paznokci. Jeżeli wykorzystujesz zimną ceramikę to zabaw z dziećmi, daje wam to aż dwa dni zabawy. Pamiętaj, że pomalowane prace warto polakierować, aby zapewnić im optymalną trwałość.
Kształty i faktury
Wycinanie kształtów z zimnej porcelany jest dość trywialnym zadaniem. Możesz wykorzystać do niego wycinaki do ciasteczek, rant szklanki, nóż, skalpel, a nawet drewniany patyczek. Masa doskonale współpracuje, dzięki czemu łatwo wyciąć upragniony wzór. Skalpel, czy mały nóż mogą być również przydatne do wycinania otworów i wzorów wewnątrz projektu. Drewniany patyczek taki jak wykałaczka sprawdzi się doskonale do tworzenia oczek umożliwiających zawieszenie ozdób.
Gotowa masa porcelanowa jest gładka. Aby to zmienić, możesz użyć stempli do pieczenia, skalpela, czy akcesoriów do zdobienia paznokci. Innym kreatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie tkanin, które masz w domu. Doskonale sprawdzą się wszelkie koronki, których wzory odciśnięte w cienkiej warstwie zimnej porcelany prezentują się zjawiskowo. Co więcej, po inspirację możesz sięgnąć do własnego ogródka, czy do lasu! W tym materiale z łatwością odciśniesz kształty i fakturę liści, gałązek, czy kwiatów.
Dodatki
Twój design możesz udoskonalić poprzez inkorporację sznurków, drobnych koralików, cekinów czy wstążek. Materiały te możesz zmieszać z masą przed jej zastygnięciem, wcisnąć w wycięte ozdoby, albo przykleić po wyschnięciu. Pamiętaj, że jeżeli chcesz zawiesić swoje ozdoby, musisz mieć dziurkę odpowiednich rozmiarów! Licz się z tym, że wysychając przedmioty, będą się kurczyć. Skurcz zimnej porcelany ocenia się mniej więcej na 30%. Tyczy się to rozmiaru dziurek, szerokości, ale i grubości przedmiotu.
Przydatnymi narzędziami mogą się okazać zwykłe pilniki do paznokci, czy kawałki delikatnego papieru ściernego. Dodatkowo może przydać Ci się szczoteczka, którą dodasz ciekawą fakturę do swojej pracy. Co więcej, wszelkie pędzle, pęsety, wykałaczki, małe szpachelki, skalpele, szczotki z różnym włosiem, szczególnie metalowym i nożyki będą bardzo przydatne. Staraj się myśleć kreatywnie o niezbędnych narzędziach. Czasami zwykły spinacz biurowy może posłużyć do wyczarowania niezwykłych wzorów.
Jak trwała jest zimna porcelana
Zimna porcelana jest zdecydowanie mniej trwałym materiałem od prawdziwej ceramiki. Po wyschnięciu jest dość twarda, ale dużo łatwiej się kruszy w porównaniu do klasycznej porcelany. Ponieważ przepis jest oparty na skrobi, zimna porcelana jest podatna na działanie wilgoci, a nawet może przyciągać owady. Zawarty w przepisie sok z cytryny ma działać bakteriobójczo i pleśniobójczo. Mając to wszystko na uwadze dobrze zabezpieczyć swoją masę do czasu jej wykorzystania i wyschnięcia.
Wyschnięta zimna porcelana jest nieco bardziej żółtawa niż masa, czemu można zapobiec poprzez dodanie do masy białej farby. Wykonane z niej dekoracje są zazwyczaj cienkimi i delikatnymi elementami o znacznej kruchości. Co więcej, nawet po wyschnięciu zimna porcelana nie powinna być wystawiana na bezpośredni kontakt z wodą, czy wysoką wilgotność.
Co można zrobić z zimnej porcelany
Zimna porcelana doskonale nadaje się do tworzenia wszelkich ozdób domowych. Mnie osobiście najbardziej kojarzy się z okresem świąt zimowych, jednakże od Ciebie zależy, kiedy zdecydujesz się jej użyć. Ozdoby z zimnej porcelany super wyglądają na choince, czy jako ozdoby okien.
Co więcej, z tego prostego materiału z łatwością stworzysz dekoracje pomieszczeń, czy doniczek. Zimna masa porcelanowa sprawdza się w tworzeniu figurek, magnesów, czy miniaturowych dekoracji w domkach dla lalek. Grubsze projekty sprawdzą się także jako breloki do kluczy.
Biżuteria z zimnej porcelany
Biżuteria z zimnej porcelany to świat otwarty na każdą koncepcję kreatywną. Najlepiej sprawdzają się kolczyki i naszyjniki z tego materiału, jednakże niejednokrotnie widziałam oszałamiające bransoletki wykonane w całości z zimnej porcelany. Materiał ten nadaje się do tworzenia koralików, zawieszek, czy w pełni gotowych projektów. Dość łatwo łączy się ją z innymi półfabrykatami. Jest to biżuteria delikatna, lecz zdecydowanie ma wiele uroku. Co więcej, pozwala na pełną swobodę twórczą, bez drogich wymagań, takich jak piec do wypalania ceramiki.
Wykonywanie biżuterii z zimnej porcelany do wspaniały pomysł dla wszystkich zainteresowanych klasyczną ceramiką. W tani i prosty sposób można przekonać się, czy tworzenie ceramicznej biżuterii od podstaw jest odpowiednią drogą. Co więcej, wszystko można wykonać na kuchennym blacie!
Zimna porcelana, a masa sodowa
Zimna porcelana to doskonały sposób na nudę, szczególnie z dziećmi. Jednakże jeżeli twoje brzdące są na etapie wkładania wszystkiego do buzi, warto sięgnąć po masę sodową. Wykonasz ją z połączenia 2 szklanek sody, szklanki krupczatki i półtora szklanki wody. Mieszaj wszystko razem cały czas, stale podgrzewając aż do zbrylenia. Gotową masę owiń folią i użyj jej najlepiej następnego dnia.
Zaletą masy sodowej jest jej niewielka cena i brak szkodliwości z jej spożywania. Co więcej, po wyschnięciu zachowuje ona śnieżnobiały kolor, czego zimnej porcelanie niekiedy brakuje. Jednakże masa sodowa schnie znacznie dłużej, ma chropowatą powierzchnię i jest zdecydowanie bardziej krucha. Brak trwałości masy sodowej po wyschnięciu jest jej największym minusem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to doskonały sposób na zabawę z dziećmi, szczególnie najmniejszymi.
Ostatnią przewagą zimnej porcelany jest jej zdolność imitacji tej prawdziwej. Jeżeli odciśniesz wzór w cienkim kawałku porcelany, to po wyschnięciu światło będzie przez niego przechodzić niemal dokładnie tak samo, jak przez chińską filiżankę. W mojej opinii ta właściwość sprawia, że produkty wykonane z zimnej porcelany nabierają niezwykłego charakteru.
Magda
Ma Pani wielkie zdolności manualne i plastyczne. Podziwiam bardzo i pozdrawiam serdecznie, oby więcej takich wpisów !
Kamila
czy proporcja skrobi ziemniaczanej do kleju wikol musi być taka sama?
robiłam z około 100 g skrobi ziemniaczanej i około 100 g wikolu i trochę się kruszy czy za mało wyrobione czy jeszcze kleju?
Karolina Koniarska
Proponuję dodać odrobinę więcej kleju lub kilka kropelek oliwki 🙂
Iwona
Kupiłam masę porcelanową jakiś czas temu. Nie znam jej właściwości, więc chciałam trochę z nią popracować. Ku mojemu zaskoczeniu jest twarda, mimo, że szczelnie zamknięta. Czy istnieje sposób aby ją zmiękczyć? Musiałam chyba kupić starą, przeterminowaną, ale nie ma nic no opakowaniu o terminie ważności. Proszę o podpowiedź, czy da się ją jeszcze uratować?
Martyna Koniarska
Niestety jeśli masa jest wyschnięta całkowicie nic się już z nią nie da zrobić. Jeśli da się ją rozciągnąć ale się kruszy należy natłuścić ręce kremem/oliwką i stopniowo dodawać wody ugniatając masę aż nie osiągnie pożądanej konsystencji. Na początek można też masę zamknąć na noc w worku z niewielką ilością wody, żeby łatwiej było zacząć z nią pracę.