Aleksandryt – szmaragd za dnia, rubin w nocy

Aleksandryt niezwykły kamień zmieniający kolory

Aleksandryty to niewątpliwie piękne, ale i rzadkie minerały. To doskonały wybór kamienia dla kobiet, które niekoniecznie potrafią się zdecydować na jeden kolor. Wraz z perłami i kamieniami księżycowymi stanowią minerał czerwcowy. Według niektórych to doskonały prezent na pięćdziesiątą piątą rocznicę ślubu. Sprawdź, czy ucieszyłabyś się z takiego podarku!

Aleksandryt w historii

Pierwsze obfite złoża aleksandrytu odkryto w pierwszej połowie XIX wieku na Uralu. Co ciekawe, ich fiński odkrywca początkowo mylił aleksandryt ze szmaragdem. Z wagi swojego znaleziska zdał sobie sprawę dopiero po dokładniejszym obejrzeniu kamieni w różnych źródłach światła. 

Pierwsze klejnoty, które tam wydobywano były znakomitej jakości, miały doskonałe wybarwienie i wyraźną różnicę kolorów. Minerały te zostały nazwane na cześć młodego cara Aleksandra II, ówczesnego następcy tronu. Legenda głosi, że odkrycia aleksandrytów dokonano w dniu urodzin przyszłego cara. Prawdopodobnie złożyła się na to także kolorystyka kamienia, czerwień i zieleń to narodowe barwy militarne imperialnej Rosji. 

Popyt na aleksandryt był dość spory praktycznie od razu. Lubowali się w nim rosyjscy jubilerzy, a także twórcy biżuterii wiktoriańskiej. Co więcej, ten rzadki minerał zafascynował George’a Kunza, gemmologa Tiffany & Co, który wyprodukował całą serię pierścieni z aleksandrytem. Co ciekawe,  George musiał naprawdę pokochać aleksandryty, dzięki niemu marka Tiffany przez kilka dziesięcioleci kontrolowała rynek tych kamieni. 

Popularność na ten piękny minerał rosła, jednakże uralskie złoża dość prędko się wyczerpały. Na szczęście aleksandryt zaczęto od tego czasu wydobywać na Sri Lance, w Brazylii i Afryce Wschodniej. Jakość aleksandrytów wciąż jest zadowalająca, jednakże rzadziej trafiają się kamienie tak ciemne i z tak wyraźną różnicą kolorów, jak w okazach pochodzących z Uralu. 

Bryła surowego aleksandrytu

Fizyczne właściwości aleksandrytu 

Aleksandryt jest odmianą chryzoberylu, która jest zanieczyszczona związkami żelaza, tytanu i chromu. Kombinacja tych pierwiastków odpowiada za kolory tego minerału. Najcenniejsze aleksandryty mają niemal szmaragdową, zieloną barwę, jednakże znacznie częściej zdarzają się żółtawozielone, lub wpadające w niebieskości sztuki. W sztucznym świetle aleksandryty przypominają rubiny, czy też granaty, a niekiedy mają malinowy kolor. 

Co ciekawe, im mniej przezroczysty jest kamień, tym większa jest jego wartość. Jeżeli dzienne światło zmienisz na takie, które ma nieco więcej czerwieni, aleksandryt zmieni swój kolor. Oczywiście najbardziej pożądane są kamienie, w których ta przemiana barw jest bardzo wyraźna. 

Aleksandryty bardzo rzadko wydobywane są w kawałkach przekraczających 5 karatów. Należą nie tylko do najrzadszych, ale i najtwardszych minerałów na świecie. W skali Mohsa określane są na 8,5. Twardsze od nich są jedynie diamenty i korund. Kombinacja wszystkich opisanych cech składa się na zawrotne kwoty, jakie może być wart kawałek aleksandrytu. 

Syntetyczny aleksandryt

Naturalne aleksandryty są niezwykle rzadkie co przekłada się na ich wysoką cenę. W związku z tym już w połowie ubiegłego wieku rozpoczęto produkcję syntetycznej wersji tych minerałów. Chociaż syntetyczne aleksandryty pochodzą z laboratorium, a nie z kopalni, wciąż są bardzo piękne. 

Sztuczne aleksandryty także zmieniają kolor w zależności od światła. Za dnia są zielone, a w świetle żarowym stają się czerwone. Hoduje się je hydrotermalnie, a proces ten jest dość czasochłonny i kosztowny. Dlatego też syntetyczne aleksandryty wciąż nie należą do najtańszych kamieni ozdobnych, jednakże są istotnie tańsze od naturalnie występującego pierwowzoru. 

Jeżeli zależy Ci na autentycznym, naturalnym aleksandrycie zdecyduj się na zakup tylko u zaufanego sprzedawcy. Co więcej, możesz poprosić o certyfikat autentyczności kamienia. Poza syntetycznymi odpowiednikami aleksandrytów wykorzystywane są niektóre minerały, które mogą udawać podróbkę. Należą do nich syntetyczne, zmieniające kolor odmiany korundu, a także zandryt. Zandrytem nazywamy imitację szkła, które zmienia kolor. Co ciekawe, ta podróbka sama w sobie ma wartość zbliżoną do syntetycznych, a niekiedy naturalnych aleksandrytów!

Sztuczne aleksandryty znalazły zastosowanie nie tylko w przemyśle zdobniczym. Wyhodowane w laboratorium kamienie wykorzystywane są także w laserach. Co więcej, sięga się po nie w produkcji iluminatorów w stacjach kosmicznych i sztucznych satelitach. Niezwykłe właściwości tego minerału pozwalają na częściowe odfiltrowanie różnych widm światła, co jest niezwykle przydatne w kosmosie. 

Pierścionek z aleksandrytem

Aleksandryt a mistycyzm 

Już od momentu odkrycia tych kamieni uważano, że przynoszą one szczęście. Nie ukrywam, że znajdując kawałek aleksandrytu, na 100% poczułabym się szczęśliwa. Niektórzy uważają, że ze względu na zmienność barw, noszenie aleksandrytów pozwala na zachowanie równowagi między światem duchowym a materialnym. Według ezoteryków aleksandryty skłaniają do romansów, a także dają nadzieję ludziom w rozpaczy. Co więcej, niezwykłe właściwości tych minerałów mają przypominać, że nie wszystko jest tym, czym się pozornie wydaje.

Jak pielęgnować biżuterię z aleksandrytem

Aleksandryt to doskonały minerał na biżuterię noszoną każdego dnia. Pamiętaj jednak aby chronić ten kamień przed działaniem ekstremalnych temperatur i chemikaliów. Aleksandryty bardzo trudno zarysować, jednakże zawsze warto przechowywać je w osobnych pudełeczkach lub miękkich, materiałowych woreczkach. 

Zobacz, czy kolejne posty też trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

Dodaj komentarz