Ekspozytory na biżuterię — nasze pomysły

?Jak wyeksponować biżuterię na stoisku lub w sklepie

Ekspozytory na biżuterię stanowią integralną część każdej sprzedaży. To fragment pierwszego wrażenia, o którego wartości uczymy się od dziecka. Właśnie ekspozycja sprawia, że Twoja praca wygląda ekskluzywnie i drogo, albo codziennie i przystępnie. Odpowiednio skomponowana prezentacja towaru przyciąga oko i zachęca do oglądania. Między innymi dlatego warto znać co najmniej kilka różnych propozycji na przedstawienie swoich produktów i dlatego też powstał ten post.

Kolczyki wiszące wyeksponowane na pótnie

Ekspozytory na biżuterię — płótno

Jedną z pierwszych rzeczy, które na weekendowych targach kilkanaście lat temu sprzedawali moi rodzice były kolczyki. Jeździli z nimi do galerii handlowych rozsianych po całym kraju. Kolczyki, przy których produkcji pomagałyśmy z siostrą wieczorami, Mama upinała na płótnach malarskich. W równych odstępach robiła w nich dziurki grubą igłą i obijała je lnem w neutralnych kolorach. Takie płótna z upiętymi kolczykami łatwo było przenieść i zabezpieczyć polarem tak, by były bezpieczne podczas transportu.

Płótna ustawiane były na sztalugach lub przewiercane do blatów by stały stabilnie. To doskonała opcja dla kogoś, kto chce tanio stworzyć ekspozycję sporej ilości biżuterii. Dodatkowo metoda ta nie zajmuje dużo miejsca w domu czy samochodzie. Dodatkowym atutem jest brak konieczności upinania biżuterii za każdym razem. Raz powieszone na blejtramie kolczyki mogą tam wisieć aż do sprzedaży. Zarówno płótno, jak i sztalugi łatwo znaleźć z drugiej ręki na popularnych w portalach internetowych. To super rozwiązanie dla rękodzielników stawiających pierwsze kroki w sprzedaży na targach i jarmarkach.

Ekspozytory na biżuterię — manekiny

Użycie manekinów na biżuterię to bardzo efektowny sposób prezentacji dodatków. Wygląda elegancko, jednakże nie pozwala na pokazanie wielu prac naraz. Manekiny to świetne dodatki do innych ekspozytorów, idealne do tworzenia klimatu w sklepiku, czy na stoisku. Manekiny na biżuterię mogą mieć uchwyty i zazwyczaj mają mniej niż metr wysokości. Niektórzy wykorzystują stare manekiny ze sklepów odzieżowych by pokazać swoim klientom jak dana biżuteria prezentować się będzie w rzeczywistości np. pod względem długości.

Jeżeli planujesz wykorzystać manekiny do wystawienia swoich prac, polecam wcześniej dobrze rozplanować przestrzeń. Niestety łatwo nimi zagracić otoczenie. Wówczas zamiast ładnej kompozycji tworzy się mało zachęcający oko klienta chaos.

Wieszak z haczykami pomysł na ekspozycję i organizacje biżuterii

Ekspozytory na biżuterię — wieszaki i haczyki

Jednym z kreatywnych, dość tanim i ciekawie wyglądającym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwykłych drewnianych wieszaków. Z łatwością możesz pomalować je na dowolny kolor za pomocą farby akrylowej lub kolorowego lakieru do drewna. Do wieszaka możesz dokleić lub wiercić w niego małe haczyki idealne do zawieszenia łańcuszków, naszyjników, breloków i zawieszek.

Zamiast wieszaka możesz użyć surowych lub lakierowanych patyków w ciekawych kształtach czy ładnej ramy na obraz kupionej na starociach. W ten sposób możesz wykorzystać przestrzeń na ścianach, pod sufitem i innych mniej dostępnych miejscach. To pomysłowe rozwiązanie idealne dla artystycznych dusz.

Ekspozycja kolczyków z modeliny w kuwetce

Ekspozytory na biżuterię — kuwetki

Kuwetki to potoczna nazwa ekspozytorów na biżuterię. Mają formę płaskich, otwartych pudełek, wyłożonych miękkim materiałem, na przykład welurem. Często są podzielone na segmenty, w których możesz wyłożyć bransoletki lub mają poduszeczki, które sprawiają, że bransoletka od razu wygląda atrakcyjniej, szczególnie gdy jest w komplecie. 

Istnieją też ekspozytory stworzone specjalnie do kolczyków sztyftów i pierścionków. Dzięki nim w  przejrzysty sposób możesz zaprezentować szeroki wybór swoich produktów. Takie kuwetki łatwo przechowywać i przenosić, a uzupełnianie towaru jest szybkie. To praktyczne, proste i eleganckie rozwiązanie doskonałe na targi, sklepy stacjonarne, a nawet domowe przechowywanie dodatków. 

Drewniane ekspozytory na biżuterię

Robione na zamówienie

Każdy ekspozytor, jaki tylko sobie wymarzysz, można zrobić. Oczywiście niektóre z nich będziesz w stanie stworzyć sama. Twoim materiałem może być drewno, pleksi, czy metalowa krata. W zależności od potrzeb warto wziąć pod uwagę właściwości ekspozytorów. Jeżeli planujesz wystawiać swoją biżuterię na łonie natury ekspozytory wodoodporne i stabilne będą doskonałe. Jeśli nie masz stacjonarnej siedziby, pomyśl o transporcie i przechowywaniu swoich prac.

Niezależnie od miejsca, w którym będziesz sprzedawać swoje miniaturowe dzieła sztuki, istnieją uniwersalne zasady ich eksponowania. Mądre gospodarowanie przestrzenią, kompozycja sprzyjająca oglądaniu Twoich prac i schludny wygląd to podstawa. Ekspozytory powinny być łatwe w czyszczeniu i uzupełnianiu i oczywiście pasować do Twojej estetyki!

Zadowolona z lektury? Nie przerywaj jej: 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz