Opaski do włosów — jak zrobić wymarzoną opaskę

Opaski diy ręcznie robiona opaska księżycowa

Opaski do włosów to temat, który już nie raz przewinął się przez naszego bloga. Przeczytać o nich mogłaś we wpisie z ozdobami do włosów z perłami, które zdają się wciąż być w modzie, a niedawno wspominałam o opaskach w poście dotyczącym biżuterii do włosów. Opaski do włosów zdają się świetnym dodatkiem na lato, zarówno na wakacje, oraz jako uzupełnienie miejskiego stylu. Postarałam się, aby w dzisiejszym wpisie ująć różne techniki i style wykonania opasek w nadziei, że każda nasza czytelniczka znajdzie tu coś dla siebie.

Opaski do włosów — Wyszywana opaska księżycowa

Opaskę księżycową możesz kupić gotową lub stworzyć ją niemal od zera. Zakładając tworzenie od podstaw, będziesz potrzebowała kilku materiałów. Niezbędna będzie baza opaski, najczęściej takie bazy wykonane są z plastiku. Wybierając ją, zwróć uwagę, aby szerokość opaski była większa niż 1,5 cm. Kolejne elementy to gąbka materacowa lub pianka tapicerska, tkanina i elementy niezbędne do jej zszycia, a także klej lub pistolet na gorący klej. Przydadzą się też nożyczki i marker.

Pierwszym krokiem jest odrysowanie opaski na piance i docięcie pianki na wymiar. Następnie przyklej piankę do bazy i nożyczkami dotnij piankę po bokach. Chcesz, aby pianka przy końcówkach opaski minimalnie odstawała od bazy, a w najwyższym punkcie była najgrubsza, zupełnie jak rogal. Kolejnym krokiem jest zmierzenie opaski, wykonanie wykroju do materiału i zszycie go, a potem założenie na opaskę i całkowite zaszycie. Jeżeli udało Ci się wykonać wszystkie kroki to gratulacje, właśnie stworzyłaś opaskę księżycową!

Dość popularne są ciemne opaski wyszywane złotymi lub srebrnymi nićmi. Pamiętaj, że dobrze jest najpierw zaplanować wzór, który chcesz wyszyć i nanieść go na tkaninę za pomocą kredy lub kostki mydła. W ten sposób ułatwisz swoją pracę, nie niszcząc materiału, na którym będziesz pracować. Opaski księżycowe są też dość często wyszywane koralikami z pereł, a także szklanymi koralikami niekiedy przypominającymi kryształki.

Opaska z grubym warkoczem z satyny

Opaski do włosów — Gruby, efektowny warkocz

Grube warkocze są marzeniem wielu kobiet. W ostatnich latach szczególnie popularne są opaski plecione niczym warkocze, które w kilka sekund mogą wynieść stylizację na nowy poziom. Niektórzy wykorzystują swoje nienoszone, bawełniane koszulki do stworzenia opasek zakładanych przez głowę. Takie DIY jest nieco uproszczoną formą tego, co proponuję dzisiaj.

Do wykonania tego typu opaski będziesz potrzebowała tkaniny. Może to być welur, aby stworzyć elegancką, lecz cięższą w wyglądzie opaskę, albo szyfon połączony z tiulem. Dodatkowo przyda się pistolet na klej, plastikowa baza do opaski o szerokości minimum 1 cm, a także nożyczki, zapalniczka i szeroka wstążka.

Z materiału wytnij trzy paski, a następnie połącz je tak, aby uzyskać trzy rurki z tkaniny. Kolejnym krokiem jest złożenie ich na jednym końcu i zszycie. Zszyty fragment trzema przymocować do końca bazy na opaskę, a potem zapleść warkocz z tkaniny. Pamiętaj, że lepiej uciąć zbyt długie kawałki materiału i dociąć je po zapleceniu warkocza. Po upewnieniu się, że długość warkocza odpowiada długości opaski, zszyj jego koniec. Nadszedł czas na przyklejenie całego warkocza to opaski.

Ostatnim krokiem jest wykorzystanie wstążki do ukrycia mało estetycznych zszytych krańców warkocza. W tym celu użyj szerokiej wstążki, przypal jej końce, aby się nie kruszyły i przyklej ją do tkaniny i opaski. To rozwiązanie nie tylko nada opasce bardziej estetyczny wygląd, ale też zapewni jej większą trwałość.

Korona z kwarcowych kryształów opaska DIY

Opaski do włosów — Kwarcowa korona

Korony z soplami z kwarcu są stałym elementem sesji zdjęciowych w ostatnich kilku latach. Niektórzy tworzą je całkowicie przy użyciu drutu i kamieni. Jednakże wydaje mi się, że znacznie łatwiej użyć cienkiej, metalowej opaski i do niej przymocować kryształy za pomocą drutu. Potrzebny będzie Ci giętki drucik miedziany średnicy 0,5 mm.

Aby wykonać opaskową koronę, opleć drut kilkukrotnie wokół opaski, aby dobrze go przymocować. Następnie przewlecz sopel przez drut i owiń go tak, aby by stabilnie przyczepiony. Postępuj tak z każdym kolejnym kamieniem, a na samym końcu owiń drut kilkukrotnie wokół opaski i upewnij się, czy jest przymocowany prawidłowo. Pomiędzy kryształami kwarcu możesz umieścić inne koraliki, na przykład perły, kulki z innych kamieni ozdobnych, a nawet ze szkła. Dodatkowo niektórzy doczepiają do swoich koron zawieszki, najczęściej w kształcie słońca lub księżyca. Wystarczy, że wpleciesz je w dowolnym miejscu za pomocą drucika.

Jak zrobić opaskę ze sztucznymi kwiatami

Opaski do włosów — Opaska z kwiatkami

Opaski z kwiatkami to świetny dodatek dla dzieci, ale też dla starszych dziewczyn i kobiet, szczególnie na festiwale muzyczne, sesje zdjęciowe, czy wieczory panieńskie. W ostatnim czasie zapanowała moda na cienkie opaski z drobnymi kwiatkami, w przeciwieństwie do modnych przed kilkoma laty obszernych wianków. Do wykonania takiej opaski potrzebna będzie cienka opaska wykonana z metalu lub z plastiku. Dla lepszego efektu wizualnego możesz opleść ją zieloną wstążką i przykleić ją za pomocą kleju na gorąco. Opaski takie często wykonuje się także na obręczach z grubego drutu. Dla najmniejszych dzieci warto jako bazę wybrać delikatną gumkę, którą nie będą w stanie się zranić.

Sztuczne kwiatki przymocuj do opaski. Możesz zrobić to za pomocą kleju, jednakże niektóre sztuczne kwiaty mają przymocowany drucik, którym także da się je przymocować. Pamiętaj jednak, że może to wpłynąć na wygodę noszenia opaski. Oprócz kwiatków warto sięgnąć po zielone elementy takie jak drobne listki, czy też miniaturowe paprotki, nadaje to całości bardziej organicznego wyglądu. Dodatkowo do opaski możesz przymocować wstążki, które później dodadzą nieco koloru w kitce, koku czy warkoczykach.

Wyszywana opaska w kształcie turbanu

Opaski do włosów — Haftowana turbanowa opaska

Ten typ opasek zdecydowanie skradł moje serce. Wyszywane opaski, torebki, a nawet buty są ostatnio w modzie i według mnie wyglądają obłędnie. Pech chciał, że do wyszywania i szycia mam dwie lewe ręce i absurdalny brak cierpliwości, dlatego też pozostaje mi podziwianie prac innych artystów.

Do stworzenia tej opaski potrzebna będzie Ci baza o szerokości około centymetra, a także materiały do szycia i wyszywania. Najpierw narysuj kształt, jaki chcesz, aby miała twoja opaska. Tu polecam poszukać gotowych wykrojów, najlepiej wyszukiwać hasła „DIY embroidered headbands”. Wytnij nieco większy fragment materiału i rozpocznij haftowanie wybranego przez siebie wzoru. Niekiedy haft uzupełniany jest różnego rodzaju drobnymi koralikami i cekinami.

Gdy będziesz zadowolona z wyszywania, wytnij materiał w jego docelowy kształt, a także tunel, w którym zmieści się baza Twojej opaski. Następnie zszyj wszystkie materiały i umieść bazę opaski w tunelu. Pozostaje Ci zszycie końców tkaniny i dodanie małego paska materiału, który sprawi, że opaska będzie wyglądać jak turban.

Jeżeli nie jesteś wprawiona w tego rodzaju projektach, polecam obejrzeć kilka filmików instruktażowych, zanim zabierzesz się za pracę. Takie projekty niestety bywają zdradliwe, z pozoru wydają się bardzo proste, jednakże, aby rzeczywiście robiły wrażenie, muszą być wykonane bardzo dokładnie.

Opaska do włosów bogato wyszywana koralikami

Opaski do włosów — Kryształkowe szaleństwo

Ostatnia propozycja jest wyłącznie dla bardzo cierpliwych fanek błysku. Wymaga dużego nakładu pracy, cierpliwości i zwinności, jednakże wydaje mi się, że efekt jest jej wart. Pierwszym krokiem jest owinięcie bazy opaski wstążką i przyklejenie jej za pomocą kleju. Wstążka ma zapewnić materiał, do którego przyszyjesz swoje koraliki. Szerokość opaski może być dowolna, wydaje mi się jednak, że najlepiej wyglądają opaski o szerokości mniejszej niż 1 cm.

Do tego projektu będzie potrzebna Ci cała masa koralików. Proponuję postawić na jedną paletę barw składającą się z maksymalnie trzech kolorów i wybrać je w różnych odcieniach i rodzajach koralików. Sprawdzą się koraliki okrągłe, jak i różnokształtne, gładkie i szlifowane, matowe i błyszczące. Taka różnorodność sprawi, że opaska ciekawie będzie odbijać światło i zdecydowanie przyciągać wzrok. Postaraj wybierać się koraliki z niewielkimi otworami, będą wyglądać ładniej. Jeżeli chcesz wykorzystać półfabrykaty z większymi otworami, możesz ukryć ich dziurki, używając czapeczek lub koralików Miyuki.

Przyszyj wszystkie koraliki na całej długości opaski lub pozostaw boki jedynie ozdobione wstążką. Wszystko zależy od Twojej cierpliwości i tego, które rozwiązanie podoba Ci się najbardziej. Pamiętaj, że warto wybrać kolory koralików kontrastujące z Twoimi włosami, wówczas opaska będzie lepiej widoczna.

 

Źródła wszystkich zdjęć z postu i jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszej Pinterest’owej tablicy. Sama marzę o połowie z nich, więc może i Tobie uda się w którejś zakochać.

Kontynuuj podróż po świecie rękodzieła w kolejnych postach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz