Pierścionki na gumce i z drutu DIY

Pierścionki na gumce i z drutu DIY

Pierścionki na gumce szturmem podbijają Internet. Są proste do zrobienia, świetnie się je nosi i pasują do każdego stylu. Zaraz obok nich popularność zyskują pierścionki z drutu i koralików. Je także nietrudno stworzyć, są wygodne i łatwo je dopasować do dowolnej koncepcji. W poście z biżuterią z naszego wyjazdu mogłaś przekonać się, że mamy słabość to takich pierścionków. Na szczęście oznacza to też, że możemy polecić Ci sprawdzone przez nas rozwiązania i produkty.

Pierścionki DIY na gumce

Pierścionki na gumce mają wiele zalet. Są lekkie, tanie i proste w wykonaniu. Co więcej, bardzo łatwo stworzyć pierścionek w swoim rozmiarze. Dodatkowo są one odporne na działanie wielu czynników, a jeśli Ci się znudzą, to koraliki, z których je zrobiłaś, możesz wykorzystać ponownie. Kolejnym atutem pierścionków na gumce jest ich niemal zaskakująca wygoda noszenia, a także łatwość tworzenia z nich kompletów, które możesz dowolnie mieszać. 

Trzpień jubilerski do mierzenia średnicy pierścionków

Co jest potrzebne

Oczywiście, do wykonania pierścionków na gumce niezbędna będzie sama gumka. Przetestowałyśmy kilka rodzajów i najlepiej sprawdza się nam gumka silikonowa w rozmiarze 0,4 między innymi dlatego, że jest najcieńsza. Jednakże niektórzy preferują korzystanie z gumki stretch, na którą trudniej nawleka się koraliki, ale dużo łatwiej zawiązać na niej trzymający się supeł.

Drugim niezbędnym elementem takich pierścionków są oczywiście koraliki. Polecamy koraliki z kamieni ozdobnych w rozmiarze 2 mm i 3 mm. Co więcej, sprawdzą się koraliki szklane w takich samych rozmiarach. Największe koraliki, jakie polecamy do tych pierścionków to kulki o średnicy 4 mm. Dodatkowo warto sięgnąć po drobne szklane koraliki Miyuki, czy też Toho. Nadają się one nie tylko jako główne koraliki projektu, ale doskonale sprawdzają się w roli przekładek między większymi koralikami. Aby urozmaicić swoje projekty, możesz wybrać większe koraliki w różnych kształtach. Nam jak dotąd doskonale sprawdziły się serca z hematytu o długości 6 mm. Inne płaskie koraliki również mogą świetnie prezentować się jako centralny „kamień”, na obrączkę wybierz jednak mniejsze koraliki, żeby dłoń swobodnie układała się gdy założysz pierścionek.

Dodatkowo przydadzą się podstawowe narzędzia, czyli nożyczki. Polecamy też zaopatrzyć się w bezbarwny klej, sprawdzą się E6000, F6000, klej Magic, czy kleje dwuskładnikowe. Do klejenia gumki nie polecamy kropelki, gdyż zawarte w niej substancje z czasem prowadzą do kruszenia się silikonu. Jeżeli planujesz pracę z drobnymi koralikami, możesz rozważyć zakup tacek na koraliki, które ułatwiają utrzymanie porządku w trakcie pracy. 

Jak zrobić pierścionek na gumce

Z gumki odetnij kawałek o długości mniej więcej 20 cm, a następnie zawiąż supełek na jednym z jego końców. Kolejnym krokiem jest nawleczenie koralików na gumkę, my proponujemy wybranie koralików z kamienia, które przełożone będą metalicznymi lub kolorowymi koralikami Miyuki. W naszej praktyce sprawdza się użycie mniej więcej 15 koralików z kamienia i 15 przekładek Miyuki. 

Każdy człowiek ma różną grubość palców, dlatego też długość pierścionka będziesz musiała sprawdzać, aż do uzyskania pożądanej wielkości. Pamiętaj, że zawiązując gumkę, nieco ścieśnisz pierścionek, warto wziąć to pod uwagę na etapie nawlekania koralików. Jeśli planujesz tworzyć pierścionki dla klientów, rozważ zaopatrzenie się w jubilerski mandrel. To takie narzędzie, które umożliwia dopasowanie średnicy pierścionka do rozmiaru numerycznego. 

Ostatnim etapem tworzenia pierścionka na gumce jest zawiązanie supełka. Polecamy zawiązać podwójny lub potrójny supeł. Powinien być na tyle mały, aby udało się go ukryć w koraliku. Następnie odcinamy zbędne końcówki gumki, a na węzeł nakrapiamy kropelkę kleju. Klej to dodatkowe zabezpieczenie pierścionka przed pęknięciem, niestety gumka silikonowa, choć prosta w obsłudze, lubi się rozwiązywać, klejenie wydaje się prostym i szybkim rozwiązaniem tego problemu. 

Jak zrobić pleciony pierścionek z drutu

Pierścionki DIY z drutu

Pierścionki z drutu wydają się znacznie trudniejsze do zrobienia, jednakże dają lepszy, bardziej profesjonalny efekt. Sama myślałam, że ich stworzenie jest dość kłopotliwe, do czasu naszego wyjazdu firmowego. Oliwia szybko nauczyła pozostałe dziewczyny jak zrobić taki pierścionek i rozwiała moje wątpliwości. Obejrzyj nasz instagramowy Reel, a i Ciebie Oliwia nauczy zaplatać takie pierścionki. Dodatkową zaletą pierścionków z drutu i koralików jest to, że świetnie sprawdzają się w roli pierścionków antystresowych, które stają się coraz modniejsze. 

Niezbędne półfabrykaty

Najbardziej sprawdzonym przez nas drutem jest drut miedziany o średnicy 0,6 mm. Jest miękki, dzięki czemu łatwo się z nim pracuje, a jednocześnie wytrzymały. Uwielbiamy go w kolorze złota, przetestowałyśmy go dość intensywnie i nie zmienia koloru, ani nie czernieje. Drut o tej samej średnicy wykonany ze stali chirurgicznej także sprawdzi się w tworzeniu takich pierścionków. Jego zaletą jest gwarancja nierdzewności, a także to, że nadaje się na biżuterię dla alergików. Jednakże minusem stalowego drutu jest jego sztywność, przez co trudniej się z nim pracuje. 

Koraliki potrzebne do wykonania takiego pierścionka powinny mieć 3 mm. Polecamy rozejrzeć się wśród fasetowanych kamieni, a także koralików ze szkła czeskiego. Wybór kolorystyczny w tych dwóch kategoriach powinien zadowolić każdego. Dodatkowo przydadzą Ci się także narzędzia. Jeżeli nie posiadasz żadnych, polecam zaopatrzyć się w kombinerki wielofunkcyjne albo narzędzia z zaokrąglonymi czubkami. Przydadzą się także narzędzia tnące, gdyż cięcie drutu nożyczkami prędko je zniszczy.

Plecione pierścionki z drutu i koralików

Jak zrobić pleciony pierścionek z drutu

Przed zaplataniem drutu postaraj się go wyprostować. Do tego użyj płaskich narzędzi, najlepiej przez cienki materiał, aby nie uszkodzić drutu podczas prostowania. Potrzebne będą Ci dwa kawałki drutu, jeden o długości około 20 cm, a drugi mniej więcej 10 cm.  Dłuższy drut zegnij w pół, a w miejscu zgięcia zrób pętelkę. Następnie weź krótszy drucik i za pomocą narzędzi zagnij jeden z jego końców w kształt haczyka. Przewlecz krótszy drucik przez dłuższy tak, aby zrobiony przez Ciebie haczyk zatrzymał się na pętelce. Kolejnym krokiem jest dogięcie haczyka tak, aby stabilnie trzymał się w pętli.

W ten sposób powinnaś mieć trzy kawałki drutu gotowe do zaplatania, z jednej strony złączone ze sobą. Na środkowy drut nawlecz jeden koralik, a potem zapleć pozostałe dwa kawałki drutu niczym warkocz. Następnie na drut, który znajduje się na środku, nawlecz kolejny koralik i powtórz procedurę. Liczba kulek zależy, od wybranych przez Ciebie koralików, jak i od średnicy Twojego palca. Powinnaś jednak  mieć kilkanaście koralików w pierścionku.  

Na koniec przepleć jeden drucik tak, aby zabezpieczyć ostatni koralik. Następnie zagnij go o bliższy mu kawałek drutu i obetnij zagiętą końcówkę. Z tego zagiętego drutu postaraj się stworzyć pętlę oplatającą jeden drucik. Następnie obie długie końcówki wyprostuj, aby schodziły się mniej więcej w tym samym punkcie. 

Kolejnym krokiem jest wygięcie twojego warkoczyka w kształt pierścionka i przeplecenie wystających kawałków drutu przez pierwszą pętlę, którą stworzyłaś tak, aby pierwszy i ostatni nawleczony przez Ciebie koralik niemal się stykały. Potem wygnij druciane wąsy w przeciwnym kierunku, tak aby pierścionek był stabilnie zamknięty i odetnij zbędne końcówki. Ostatnim etapem jest dogięcie końcówek do wewnątrz pierścienia tak, aby nie haczyły ani Twojej skóry, ani ubrań. 

Jeśli opisowy tutorial to dla Ciebie za mało, zerknij na filmik, który podlinkowałam wyżej.

Czujesz się zainspirowana, ale jeszcze nie do końca przekonana? Zajrzyj na naszą tablicę na Pinterest’cie i sprawdź, czy przypięłyśmy tam pierścionek z Twoich marzeń! Znajdziesz tam znacznie większą różnorodność pierścionków DIY na gumce i z drutu. Jeżeli uda Ci się któryś stworzyć, koniecznie podziel się z nami wrażeniami!

Jeżeli spodobała Ci się lektura, koniecznie sprawdź, o czym jeszcze możesz przeczytać!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz