Zielony – kolor nadziei i życia

Zielony - kolor nadzieji

Zielony to kolor, który wiele osób uwielbia. Bogactwo jego odcieni sprawia, że każdy bez problemu znajdzie zieleń, w której będzie dobrze wyglądał. Co więcej, jest to kolor, który doskonale sprawdza się we wnętrzach czy dodatkach. Zielony powstaje poprzez połączenie żółtego i niebieskiego, należy więc do kolorów złożonych. Zieleń otacza nas nieustannie i często przynosi nam ukojenie. Zastanówmy się więc nad jej historycznym znaczeniem, wpływem na ludzi i przede wszystkim nauczymy się ją jak najlepiej wykorzystywać.

Historia i symbolika koloru zielonego 

Zielony to pierwszy syntetycznie produkowany przez człowieka kolor. Jego produkcję jako pierwsi rozpoczęli starożytni Grecy. Co ciekawe, w starożytności Egipcjanie używali zielonych barwników do malowania brwi. Później, w średniowieczu zieleń utożsamiano ze złem, diabłem i katastrofą. Istniały nawet przesądy, że ubieranie się na zielono przyciąga złe moce, a także pecha. Te przesądy wydają się zabawne, jednakże ich skrawki przetrwały do dziś. Przecież to właśnie zieleń jest kolorem kojarzonym z zazdrością (uosobieniem czego jest Czarownica z Oz), czy chorobą. Dodatkowo w większości bajek, filmów i kreskówek trujące płyny są jaskrawozielone.

Z biegiem lat zieleń znów zmieniła symbolikę. Przez pewien czas zielony stał się kolorem losu i przypadku, a później zaczęto go utożsamiać z harmonią natury, nadzieją i świeżością. Dzisiaj prawdopodobnie najczęściej barwę tę kojarzymy z życiem. Wiemy, że to właśnie dzięki zieleni zawartej w roślinach na naszej planecie możliwe jest prosperowanie żywych gatunków.

Korelacje, które mi osobiście nie przyszły do głowy, myśląc o zieleni, nie wydają się abstrakcyjne. W wielu kręgach zieleń kojarzy się z marihuaną, pieniędzmi, niebezpieczeństwem i niestabilnością. Te ostatnie wynikają prawdopodobnie z zielonych obić stołów w kasynach.

Zielony to ważny kolor w wielu kulturach. Barwa ta jest szczególnie ważna w islamie. Była bowiem ulubionym kolorem Mahometa. Zieleń znajdziemy na wielu flagach krajów islamskich, czy na posadzkach w meczetach. Co więcej, w opis Raju i wizji zbawienia w Koranie głosi, „Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu”, co dodatkowo wzmacnia pozytywne korelacje zieleni w kulturze islamskiej.

Wpływ zieleni na człowieka 

Kolory mają potężny wpływ na nasze zachowanie i decyzje. Wiedza ta codziennie wykorzystywana jest w marketingu tak, aby zachęcić nas do zakupów. Kolory nie tylko wpływają na nasze decyzje, ale w ogromnym procencie stanowią jeden z najważniejszych powodów, dla którego decydujemy się wydać pieniądze.

Jedną z podstawowych cech zieleni jest uspokajanie. Często zachęca się do przebywania w zielonym pokoju przed wystąpieniem przed kamerami, czy maluje się na zielono ściany gabinetów lekarskich. Zielony promuje spokój i harmonię w naszych mózgach, które prowadzą do szybszego podejmowania decyzji.

W marketingu zieleń często kojarzy się z ekologicznym podejściem firmy, a jej ciemniejsze odcienie dodają nutkę luksusu. Zieleń dość często kojarzy się nam ze zdrowiem i siłą wzrostu, dlatego też wiele marek wykorzystuje zieleń w swoim logo, aby wzbudzić zaufanie klientów. Do popularnych firm wykorzystujących zielone logo należą: drogeria natura, stacje paliw bp, herbapol, starbucks, tic tac, lacoste i animal planet. Zieloną czcionkę spotkamy najczęściej w napisach w stylu eko, bio i organic, które mają kojarzyć się nam z dobroczynnym działaniem owych produktów.

Jak łączyć kolor zielony

Jak łączyć kolor zielony

Zieleń jest tak uniwersalną barwą, że trudno opisać jak ją łączyć. Miętowe, morskie i pistacjowe zielenie dobrze komponują się z pastelami, srebrem i szarością. Głębsza, butelkowa zieleń świetnie komponuje się z odcieniami bordo, głębokiego fioletu i pomarańczu. Wszelkie oliwkowe, ziemiste zielenie świetnie sprawdzą się w zestawieniu z brązami i beżami. 

W mojej opinii praktycznie każdy odcień zieleni (oprócz tych jaskrawych) doskonale wygląda w zestawieniu z bielą i kremami. To proste, klasyczne połączenie barw, które sprawdzą się na każdą okazję. Pamiętaj, że każdy kolor ma swoje niuanse i często ciężko znaleźć w internecie dobry przykład na połączenie barw, które w rzeczywistości mogą wyglądać inaczej niż na ekranie. Po inspiracje kolorystyczne z zielenią w roli głównej zapraszam na naszą pinterestową tablicę. A jeżeli łączenie kolorów i dopasowywanie ich do twojej urody sprawia Ci trudność, koniecznie zajrzyj na nasz post o tej tematyce.

Zielona stylizacja

Zielone minerały szlachetne i ozdobne

Prawdopodobnie pierwszym zielonym minerałem, który przyszedł Ci do głowy, był szafir. Jednakże szafiry to nie jedyne zielone kamienie ozdobne. Zaliczymy do nich też chryzoprazy, agaty, turmaliny, malachity, jadeit, perydoty, jaspisy i amazonity. Co więcej, zielone bywają także diamenty!

Mistyczne moce przypisywane zielonym kamieniom szlachetnym w dużej mierze korespondują z naszymi naturalnymi skojarzeniami. Biżuteria z zielonymi kamieniami ma zapewnić odnowienie sił witalnych i dodać energii. Co więcej, noszenie takich dodatków według niektórych przynosi spokój i ukojenie, a odpowiednio wykorzystane mogą pomnożyć bogactwa. Oczywiście każdemu konkretnemu kamieniowi przypisywane są jego unikalne zdolności i przesądy. Niezależnie od tego, noszenie biżuterii z zielonymi kamieniami z pewnością doda Ci odrobiny radości w życiu- jak każde piękne dodatki!

Zielone koraliki szklane Zielone rzemienie Zielona ceramika

Kolor zielony w półfabrykatach manzuko                  

W naszej ofercie znajdziesz setki zielonych produktów w niemal niezliczonej ilości odcieni. Niezależnie czy szukasz półfabrykatów w kolorze miętowych lodów, czy głębokiej zieleni – z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Nasze rzemienie szyte, skórzane i zamszowe, oferują całą paletę zieloności. Co więcej, mamy też wiele zielonych koralików szklanych, ceramicznych i akrylowych. W odcieniach tej barwy mamy też sznurki, chwosty, a nawet druty. Jeżeli interesuje Cię jedynie zielony akcent kolorystyczny, to polecam emaliowane zawieszki z odrobiną koloru. Do moich osobistych ulubieńców z pewnością zaliczają się koraliki z kamieni naturalnych i koraliki katsuki, w których zakochałam się od pierwszego wejrzenia. 

Spodobał Ci się post? Przeczytaj kolejny!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz