Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Awenturyn

Awenturyn kamień - koraliki do biżuterii

Awenturyn — właściwości, pielęgnacja, wykorzystanie w biżuterii

Awenturyn to jeden z tych kamieni, o których większość z naszych klientek kiedyś słyszała. Najbardziej rozpowszechniony jest zielony awenturyn. Jednakże w naszym sklepie z koralikami znajdziesz wszystkie barwy, w których można znaleźć ten minerał.


Co ciekawe, niektórzy mylą zielony awenturyn z amazonitem, tym bardziej że do XIX wieku awenturyny określane były mianem kamieni Amazonek. Nazwa awenturynu ma jednak związek z jego pomarańczowo-czerwoną odmianą. Kiedy odkryto ten minerał, zauważono, że do złudzenia przypomina szkło awenturynowe produkowane w Wenecji. Według innych źródeł nazwa tych kamieni pochodzi z włoskiego aventura oznaczającego przygodę.


Właściwości awenturynu

Awenturyn jest odmianą kwarcytu. Oznacza to, że początkowo był czystym kwarcem, który pod wpływem wysokich ciśnień i temperatur uległ przemianie. Cechą charakterystyczną awenturynu są płytkowe wtrącenia, które nadają mu blask. Najczęściej zanieczyszczeniami są fragmenty goetytu, fuchsytu i hematytu. Jak już wiesz, najpopularniejszy jest awenturyn zielony. Jednakże kamień ten występuje w kolorze niebieskim, żółtym pomarańczowym, brązowym, a nawet szarym. Jak większość koralików z kamieni naturalnych, awenturyny tworzą ciekawe, unikatowe półfabrykaty do biżuterii.


Charakterystyczną dla awenturynu właściwością jest awenturyscencja. Zjawisko to określane jest jako lśniące, często kolorowe i metaliczne refleksy we wnętrzu kamienia. Jest to efekt wyżej opisywanych wtrąceń i przyczyna pomylenia awenturynu ze szkłem Weneckim. Twardość koralików z awenturynu to około 6,5, dzięki czemu możesz śmiało tworzyć z nich biżuterię bez obaw o jej uszkodzenia.


Awenturyn — piękny kamień do biżuterii

Choć awenturyny nie są tak zróżnicowane, jak koraliki z agatu, w naszym sklepie znajdziesz je w kilku kolorach, rozmiarach i kształtach. Wszystkie koraliki mają wypolerowaną, lśniącą powierzchnię co podkreśla ich wyjątkowe kolory i wzory. Atrakcyjna cena awenturynu sprawia, że często wykorzystywany jest jako tańszy zamiennik jadeitu czy nefrytu. Jednakże wprawne oko rozróżni minerały, najczęściej dzięki migotliwym wtrąceniom awenturynu.


Awenturyny nadają się do każdego rodzaju biżuterii. Możesz łączyć je z innymi materiałami naturalnymi takimi jak perły, koraliki z akwamarynu, lepidolitu i kwarcu czy półfabrykaty z masy perłowej. Co więcej, awenturyn świetnie łączy się z półfabrykatami szklanymi i metalowymi. Jego zróżnicowana kolorystyka pozwala projektować z nim biżuterię w chłodnych i ciepłych odcieniach.


Jak dbać o biżuterię z awenturynem

Pielęgnacja biżuterii z awenturynem nie różni się od dbania o większość kamieni ozdobnych w akcesoriach. Minerały te możesz śmiało myć w wodzie z mydłem i używać w tym celu ściereczki lub miękkiej szczoteczki. Oczywiście, aby nie zarysować powierzchni kamieni, polecamy unikać agresywnego szorowania awenturynu. Powinno się także unikać ekspozycji tych kamieni na wysokie temperatury, chemikalia użytku domowego, czy słoną wodę.


Zasady przechowywania biżuterii z awenturynem także nie są wyjątkowe. Polecamy trzymać półfabrykaty i akcesoria w suchym środowisku. Aby uniknąć otarć kamieni lub innych materiałów, umieść dodatki w oddzielnych woreczkach, przegródkach lub pudełeczkach. Pamiętaj, aby do opakowania wkładać zawsze czyste, osuszone kamienie lub akcesoria. 


Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.148.0 #