Balmain — luksusowy i nowoczesny styl
Balmain to jeden ze znanych domów mody pochodzących z Paryża. Jednakże dziś łatwo zapomnieć o tradycyjnych początkach marki, szczególnie gdy oglądamy kolejne pokazy nowych kolekcji. Postanowiłam więc przybliżyć Ci dzisiaj nieco historii tej marki, a także nieco jej charakterystycznych cech. Oczywiście nie zabraknie też najciekawszej biżuterii!
Początki Balmain
Pierre Balmain urodził się na początku XX wieku we francuskich Alpach. Jego ojciec był handlarzem tkaninami, a matka prowadziła odzieżowy butik wraz ze swoimi siostrami. Możemy więc założyć, że młody Pierre odkrył świat mody dość szybko. Sztuka była mu bliska i jako młodzieniec pragnął zostać architektem. Rozpoczął nawet studia, które jednak porzucił, aby pracować dla jednego z paryskich projektantów mody.
Pracę w modzie Pierre musiał przerwać w trakcie II Wojny Światowej, aby przez dwa lata służyć w armii francuskiej. Później jednak powrócił do przemysłu i w 1941 roku rozpoczął pracę u Luciana Lelonga, gdzie współpracował między innymi z Christianem Diorem. Zaledwie 4 lata później Pierre Balmain otworzył własny dom mody. Dzięki pomocy przyjaciółki, która zareklamowała jego projekty w Vogue, popularność marki rosła bardzo szybko. Pierre szył dla gwiazd kina takich jak Sophia Loren, Brigitte Bardot czy Marlene Dietrich, a także królowych Tajlandii i Belgii i księżnej Wallis Simpson.
Marka początkowo projektowała piękne suknie i garnitury. W jego pracach można było wyczuć architektoniczne zamiłowanie artysty. Wcięcie w talii, mocne ramiona, plisy i zdecydowany krój kreacji były jego znakiem rozpoznawczym, który dość szybko stał się synonimem nowego, francuskiego szyku.
Pierwszy sukces Pierre celebrował w mój ulubiony sposób- wyjechał w podróż. W Stanach Zjednoczonych opowiadał o francuskiej kulturze i etykiecie, w Londynie zrobił furorę swoimi kobiecymi projektami, których z powodu wojny brakowało w Londynie. Gdy mógł sobie już na to pozwolić, Pierre podróżował do Australii, obu Ameryk, Azji i Afryki, a z każdego miejsca, które odwiedził, wracał z głową pełną nowych pomysłów i inspiracji.
Marka stała się sławna w każdym zakątku naszego globu. Poza kreacjami wieczorowymi i codziennymi Balmain projektował także kostiumy filmowe i teatralne, a nawet mundurki stewardess singapurskich linii lotniczych. Pierre pracował do końca swoich dni. Zmarł w wieku 68 lat na raka wątroby tuż po skończeniu jesiennej kolekcji.
Dalsze losy Domu Mody
Po śmierci założyciela, pieczę nad Balmain sprawował Erik Mortensen, który był jego bliskim współpracownikiem. Później dyrektorem kreatywnym był Herve Pierre, jednakże jego praca w tym domu mody trwała zaledwie 2 lata. Po nim pojawił się Oscar de la Renta, który zdecydowanie podniósł prestiż marki. Dopasował się do sylwetki kreowanej w Balmain i dbałości o szczegóły. Podobnie jak Pierre, Oscar był fanem prostej, architektonicznej sylwetki.
Kolejnym projektantem był Christophe Decarnin, który próbując wprowadzić markę w XXI wiek za pomocą krzykliwych projektów i odejścia od tradycji nie sprawdził się w firmie najlepiej. Po sześciu latach pożegnał się z Balmain.
Balmain dziś
Od 2011 roku głównym projektantem jest Olivier Rousteing, który zdecydowanie stoi za jej obecnym sukcesem. Udaje mu się perfekcyjnie łączyć współczesny design z oryginalnymi ideami Balmain. Jego świeże spojrzenie, szacunek do historii i odwaga w odkrywaniu nowych trendów czynią go wyjątkowym projektantem. Bezsprzecznie Olivier jest odpowiedzialny za to, że Balmain to obecnie najbardziej nowoczesny z dużych Domów Mody z klasycznymi tradycjami.
Kolekcje marki
Balmain słynie z wyrafinowanych projektów, czystych linii i otulających ciało sylwetek. Wykorzystywane luksusowe materiały w połączeniu z kunsztem wykonania czynią produkty tej marki wyjątkowymi. Nie możemy też zapomnieć o militarnych inspiracjach, które dodają dramatyzmu tym efektownym kreacjom.
Kolekcje Balmain, choć bezsprzecznie luksusowe doskonale wpasowują się w styl mody ulicznej. Użycie prostych i uniwersalnych kolorów takich jak czerń, biel, granat, czerwień i odcienie brązu sprawiają, że łatwo łączyć ze sobą poszczególne elementy stylizacji. Powściągliwa prostota przemawia do wielu entuzjastów tej marki i pozwala na cieszenie się nią w codziennych, nieprzytłaczających kompozycjach.
Warto jednak zauważyć, że obuwie sportowe jest w Balmain jak z innej planety. Oczywiście, znajdziesz w ofercie marki klasyczne tenisówki w standardowych kolorach. Jednakże odważna estetyka obuwia jest jedną z pierwszych rzeczy, jakie przychodzą na myśl, gdy znawcy mody słyszą o Balmain.
Biżuteria Balmain
Złoto i czerń to zdecydowanie motyw przewodni biżuterii Balmain. Akcesoria w prostych kształtach przeplatają się tu z bogato zdobionymi broszkami. Biżuteria ze złota i innych szlachetnych surowców jest w Balmain mocno minimalistyczna. Widać w niej wpływy biżuterii antycznej Grecji i stylu Art Deco. Uwagę zwraca seria akcesoriów z herbem i diamentem na tle onyksu.
Druga z kolekcji obejmuje akcesoria wykonane z mosiądzu, wśród których urzekła mnie szeroka bransoleta w formie skórzanego paska z bogato zdobioną klamrą. Co więcej, na specjalną uwagę zasługują w mojej opinii złote, sporych rozmiarów kolczyki w kształcie czaszki bizona. Wszystkie akcesoria ze zmodyfikowanego klucza z logo Balmain także są wyjątkowe, a wśród pierścionków moim ulubieńcem jest bardzo szeroka obrączka z zamkiem.
Zostaw komentarz