Jak czyścić biżuterię — krótki poradnik

Czyszczenie biżuterii – poradnik

Jak czyścić biżuterię to jedno z tych pytań, które być może pada rzadziej, niż powinno. Wiele z nas nie czyści swojej biżuterii wcale, część robi to zbyt rzadko, a część zbyt często. Dbanie o biżuterię może być sztuką samą w sobie, szczególnie jeżeli mówimy o biżuterii przekazywanej z pokolenia na pokolenie. W naszej rodzinie, jak i firmie wierzymy, że warto posiadać biżuterię trwałą i ponadczasową, zamiast podążać za chwilowymi trendami. Dlatego też uważamy, że poprawne czyszczenie i dbanie o swoje dodatki jest niezbędne dla ich trwałości i oszczędzenia swoich wydatków. 

Jak czyścić biżuterię — użyj odpowiednich detergentów

Przede wszystkim zastanów się, czy potrzebujesz detergentów, a nawet czy potrzebne jest moczenie biżuterii. Większość metali, ale i inne surowce takie jak perły czy drewno tracą swoją żywotność, za każdym razem gdy zmokną. Opale np. mogą „napić się” wody, stracić cały swój ogień i stać się nieciekawego, przezroczystego koloru. Zanim zaczniesz myć biżuterię, oceń, czy powstałe zabrudzenia wymagają użycia wody, lub czy użycie wody w ogóle jest wskazane, może wystarczy użycie miękkiej szmatki.

Jeżeli zdecydujesz się na mycie biżuterii, najpierw pamiętaj o temperaturze wody, która powinna być letnia. Wiele surowców naturalnych, szczególnie kamienie ozdobne mogą się niszczyć, a nawet zmieniać kolor pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury. Nigdy nie gotuj biżuterii, niezależnie z jakiego materiału została wykonana! Gdy sama woda nie wystarczy, sięgnij po delikatny detergent taki jak mydło dla dzieci, czy płyn micelarny. Pomoże on rozpuścić brud bez wystawiania biżuterii na potencjalne ryzyko.

Jak czyścić biżuterię — nie szoruj zbyt mocno 

Wiele półfabrykatów i gotowej biżuterii ma ścieralną powłokę. Mówię tu o dość tanich produktach, jak i o droższych pozłacanych, a nawet złotych! Niekiedy złoto powlekane jest tym samym materiałem o innej barwie, a czasem powleka ono tańszy surowiec. Niezależnie od materiału, nie warto szorować go zbyt mocno. 

Ta sama zasada tyczy się innych materiałów takich jak szkło, kamienie, drewno, czy akryl. Intensywne szorowanie może spowodować zarysowania powierzchni, zmianę barwy, skrócenie trwałości, a nawet pęknięcia twojej biżuterii. Dlatego też zawsze sięgaj po miękką szmatkę lub bardzo miękką szczotkę do czyszczenia swoich akcesoriów.

Jak czyścić biżuterię — porządnie wypłucz i wysusz biżuterię

Wypłukanie biżuterii pod letnią wodą tyczy się jedynie przypadków, w których woda i detergenty były niezbędne. Zapobiega to powstawaniu mydlanego osadu, a także ewentualnym zniszczeniom, jakie mydło mogłoby spowodować. Suszenie biżuterii jest niezwykle ważne. Szczególnie jeżeli ma ona elementy materiałowe, skórzane, czy z surowego drewna ważne jest ich szybkie wyschnięcie, gdyż materiały te mogą pleśnieć. Co więcej, niekiedy nie jesteś w stanie zaobserwować, ile wody może wsiąknąć w kamień, czy perłę. Warto zapobiegać tym sytuacjom, gdyż ich ponowne całkowite wyschnięcie może znacząco zmienić wygląd twoich dodatków.

Jak czyścić biżuterię — dostosuj metodę do biżuterii

Różne rodzaje biżuterii wymagają różnego podejścia. Niektóre materiały, takie jak czyste srebro warto czyścić jedynie miękką szmatką. Inne, takie jak tkaniny i sznurki mogą wymagać mycia i suszenia. Zupełnie inaczej dbać będziesz o kolczyki kupione w sieciówce niż o te, które podarowała Ci babcia. Nie tylko ze względu na odmienną wartość sentymentalną, czy rzeczywistość. W czyszczeniu biżuterii należy brać pod uwagę materiał, z którego jest wykonana, stopień zabrudzenia i to ile lat ma dany dodatek.

Jak czyścić biżuterię — poproś o pomoc

Jeżeli nie masz pewności, jak powinnaś zabrać się za czyszczenie swoich dodatków, poproś o pomoc. Droższą biżuterię warto zanieść do doświadczonego jubilera, który z pewnością będzie wiedział jak ją wyczyścić. Niekiedy są też potrzebne specjalistyczne narzędzia takie jak myjka ultradźwiękowa, która w kilka sekund przywraca biżuterii jej dawną świetność.

Pamiętaj o mądrym użytkowaniu

Niektóre dodatki są bardzo wytrzymałe i niemal nigdy nie musisz ich ściągać. Inne są bardziej delikatne i kapryśne i nawet zamoczenie ich podczas mycia rąk może skończyć się fatalnie. Taki los spotkał mój opal etiopski osadzony w pierścionku, którego nie chciało mi się ściągać przy każdym myciu rąk i którym cieszyłam się niezwykle krótko. 

Miej na uwadze, że sprzątanie, używanie ostrych detergentów, czy uprawianie sportu to czynności, do których warto zdjąć biżuterię, szczególnie tę z rąk i szyi. Dodatki warto też zostawić w domu, jeżeli wybierasz się w ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury, niezależnie czy będzie to wizyta w pobliskiej saunie, czy wyjazd na koło podbiegunowe.

Przechowuj mądrze

Niejednokrotnie podkreślałam na blogu istotność odpowiedniego przechowywania biżuterii. Niejednokrotnie unikamy w ten sposób wielu zarysowań na biżuterii, a także poplątanych łańcuszków, których rozplątywanie może skończyć się ich zniszczeniem. 

Biżuterię najlepiej przechowywać w osobnych woreczkach lub przegródkach pudełka wyłożonego materiałem. Jeżeli nie wiesz jak zorganizować swoją kolekcję dodatków, koniecznie zajrzyj na nasz post o organizacji lub przygotowaną tablicę na Pinterest’cie, która być może Cię zainspiruje. 

Zadowolona z lektury? Odkryj kolejne posty od manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz