ABC Technik biżuteryjnych: Beading/peyote

ABC Technik biżuteryjnych: Beading/peyote

Beading to technika tworzenia biżuterii z wykorzystaniem drobnych koralików. Dzięki wielokolorowym szklanym paciorkom i sznurkom czy żyłkom można stworzyć małe arcydzieła, nie tylko biżuteryjne. Chcesz poznać bliżej beading? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest beading?

Swoje korzenie beading ma w czasach starożytnych. Prawdopodobnie technika wywodzi się z Bliskiego Wschodu i Orientu. W starożytnych Chinach nićmi i koralikami ozdabiano ubrania. Archeolodzy znajdują jednak dużo wcześniejsze dowody na to, że drobne kamyczki traktowano jako ozdoby. Od wieku XI obszywanie ubrań, dekoracji koralikami stawało się coraz bardziej popularne i pojawiało się w wielu epokach.

Beading to z angielskiego nic innego jak „koralikowanie”. Jest to technika biżuteryjna wykorzystująca szklane koraliki, igły i nici do tworzenia ozdób i dekoracji. W ramach beadingu wyróżniamy również haft koralikowy. Wśród rękodzielników trwają spory, czy powinno zaliczać się do beadingu również prace wykonywane z użyciem szydełka i dysku kumihimo.

Naszyjnik wykonany na kole kumihimo

Jakie ściegi składają się na beading?

„Koralikowanie” można wykonywać w co najmniej kilku uznanych i popularnych ściegach. Najchętniej wybieranym jest peyote. Jest niezbędny do wykonania płaskich i ścisłych motywów. Innymi ściegami beadingu są również: brick stich (murek, podstawa większości kształtów) oraz RAW – czyli right angle weave. Jego zadaniem jest połączyć ze sobą cztery koraliki. Stanowi on podstawę ściegu przestrzennego – cubic raw. Ścieg herringbone to z kolei idealny wybór do koralikowych sznurów oraz dużych, płaskich prac.

Akcesoria wykonane techniką beading

Beading – jak to robić?

Beading może być dla jednych mocno skomplikowaną techniką, innym wyda się prostą. Polega na przeplataniu koralików i zszywaniu ich z wykorzystaniem nici. W zależności od ściegu różni się metodami. Naukę warto rozpocząć od tych najprostszych, korzystając z instrukcji dostępnych online.

Beading – jak zacząć szyć w tej technice?

Przede wszystkim, by szyć w tej technice, niezbędne jest zaopatrzenie się w najważniejsze akcesoria i narzędzia jubilerskie. Czego potrzebujemy do beadingu?

Koraliki do beadingu

Podstawą techniki są oczywiście koraliki. Choć na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, nie każde będą się dobrze sprawdzać w tym przypadku. Przede wszystkim koraliki powinny mieć jednakową wielkość. Wtedy najlepiej wyglądają w gotowych pracach – są po prostu równe i dobrze się układają. Biżuteria ma wówczas najwyższą estetykę. Najlepszymi, polecanymi do beadingu koralikami są te marek Toho i Miyuki. Tak naprawdę jednak sprawdzą się wszystkie drobne koraliki w rozmiarze 8-11-15 (im wyższy numer, tym mniejszy koralik).

Uzupełnieniem podstawowych, małych koraliczków są większe koraliki w różnych kształtach. Możemy sięgnąć po koraliki Fire Polish, kryształki, Preciosa etc. Im wyższy stopień wtajemniczenia w technikę, tym większe pole dla naszej wyobraźni tworzą nasze umiejętności.

Drobne koraliki szklane do beadingu

Nici do beadingu – jakie wybrać?

W beadingu można stosować wiele rodzajów nici, a także żyłek. W zależności od tego, jakiej grubości nić wybierzemy, praca może być bardziej miękka lub sztywna. Każda firma produkująca nitki i żyłki korzysta z innych parametrów materiałów oraz innych grubości. Wiele zależy również od indywidualnych preferencji rękodzielnika. Na pewno nici do beadingu należy dobrać do stosowanych narzędzi i metod oraz kolorów koralików, na jakich pracujemy. By praca była elegancka i estetyczna, sznurek nie powinien się wyróżniać. Jeśli szyjemy wielokolorową biżuterię, najlepiej jest sięgnąć po bezbarwne żyłki i nici monofilowe. Kluczowym aspektem wyboru musi pozostać trwałość i odporność nici na zerwanie.

Naszyjnik wykonany w technice beading

Igły do beadingu – jak wybrać?

Wydawałoby się, że wybór igły nie jest niczym trudnym. Sprawa jednak nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Igły do beadingu dobieramy do własnych preferencji. Do wyboru mamy igły o różnej długości od krótkich 3-4 cm, po długie i bardzo długie (nawet 14 cm). Istotna jest ich grubość – musimy pamiętać, że muszą być na tyle cienkie, by przejść przez niewielkie dziurki w drobnych koralikach. To niestety sprawia, że igły są dość giętkie i mogą się łamać, jeśli wybierzemy słabej jakości lub użyjemy za dużo siły.

Kleje – czy są potrzebne do beadingu?

W beadingu, podobnie jak w większości technik biżuteryjnych przydatne są kleje, które wspomogą proces łączenia ze sobą różnych materiałów. Czym kierować się przy wyborze kleju do beadingu? Przede wszystkim nie może to być zwykły klej szkolny. Musi on być dość mocny, przezroczysty i wytrzymały. Popularne są kleje marek: Hasulith, UHU, Patex.

Półfabrykaty i narzędzia do beadingu

Do wykończenia biżuterii w technice beading niezbędne będą półfabrykaty, tj. różnego rodzaju zapięcia, bigle, końcówki, łączniki, kółka montażowe etc. Przydadzą się również ostre nożyczki oraz szczypce.

Poznaj tajniki tworzenia biżuterii handmade

Skorzystaj z naszych innych porad:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons