ABC pakowania biżuterii

Pakowanie biżuterii

Pakowanie biżuterii to ostatni, ważny etap tworzenia prac hand made. Nie tylko chroni on rękodzielnicze dzieła przed zniszczeniem w transporcie, ale i przy późniejszym przechowywaniu. Pakowanie biżuterii to również proces pokazujący klientowi jak dużo serca wkładamy w nasze prace. Z naszego tekstu dowiecie się, jak najlepiej zapakować biżuterię.

Jak ładnie zapakować biżuterię

Ładne pakowanie biżuterii jest również oznaką szacunku dla klienta czy osoby, którą obdarowujemy. Staranność i wysoka estetyka pakowania podnosi również wartość samej biżuterii, zarówno tej ręcznie robionej, jak i gotowej. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, by znaleźć odpowiednie opakowanie dla naszej pracy.
Sposobów na estetyczne pakowanie biżuterii jest wiele. Najważniejsze jest jednak dopasowanie go do stylu pracy, naszej firmy oraz upodobań. Najprościej jest skorzystać z dostępnych na rynku gotowych opakowań, których wielkość bez problemu dobierzemy do rozmiaru pakowanego przedmiotu.

Pudełko na biżuterię – dobierz odpowiedni rozmiar

Pudełko na biżuterię to prosty, ale pewny i bezpieczny sposób na opakowanie biżuterii. Takie pakunki wykonywane są z dość sztywnego i grubego papieru, dzięki czemu dobrze trzymają formę. Równocześnie zabezpieczają schowany w nich przedmiot przed zniszczeniem, np. w czasie wysyłki czy transportu. Największą zaletą pudełek jest możliwość dokładnego dobrania jego wielkości. Nie powinien on być zbyt duży, ponieważ umieszczone w nim dzieło miałoby luz i mogłoby się przesuwać. To niestety może spowodować jego zniszczenie.

Eleganckie pudełko na biżuterię

Pakowanie biżuterii – jak więc dobrać właściwy rozmiar pudełka na biżuterię?

Zacznijmy od wymierzenia naszej biżuterii. Możemy ułożyć ją na kartonie tak, jakbyśmy chcieli ją zapakować. Wtedy mierzymy całość centymetrem lub linijką. Uzyskana wartość jest naszą wskazówką, jaką wielkość pudełka musimy wybrać. Szukajmy opakowania o jak najbardziej zbliżonych wymiarach. Dopuszczalna różnica to ok. 1-2 cm. Tak niewielka różnica pozwoli jeszcze odpowiednio zabezpieczyć biżuterię. Ozdobne pudełka na biżuterię kupimy w sklepach internetowych z półfabrykatami do biżuterii, kamieniami naturalnymi czy sklepach papierniczych.

Jak zapakować biżuterię w pudełko?

Bardzo często, kupowane pudełka na biżuterię, mają w środku gąbkę, która pozwala na zaczepienie pracy w jej wnętrzu. Możemy również wyściełać wnętrze pudełka materiałem, filcem czy pianką. Innym sposobem jest również umieszczenie biżuterii na wiórach, styropianie czy innego typu granulacie. Musimy jednak mieć pewność, że nie pobrudzi on pracy lub też skorzystać z zabezpieczenia woreczkiem foliowym, lub papierem.

Torebki na biżuterię

Jeśli chcemy ładnie i prosto zapakować biżuterię, która nie będzie wysyłana, możemy skorzystać z torebek i woreczków na biżuterię. Najczęściej są one wykonywane z organzy lub grubszej folii. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów, wielkości i wzorów torebek. Dzięki temu bez trudu dobierzemy ich wielkość i styl do pakowanej biżuterii. Mimo swojej prostoty, torebki na kolczyki czy bransoletkę, są bardzo eleganckim i ponadczasowym sposobem na opakowanie naszej pracy. Zasady dobierania jej wielkości są takie same jak w przypadku pudełek.

Opakowania na biżuterię z organzy

Pakowanie biżuterii w papier

Nieco zapomnianą metodą, rzadko stosowaną w pakowaniu biżuterii, jest papier. Zazwyczaj kojarzy nam się on ze świętami, kiedy to opakowujemy w niego prezenty bożonarodzeniowe. Czasem spotykamy pakowanie w papier odzieży. Nie ma jednak przeszkód, by w papier zapakować biżuterię.
Papier daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne, możemy skorzystać z gotowych arkuszy lub też w prosty i efektowny sposób przygotować własny. Wystarczy odrobina fantazji, kolorowe mazaki, farby lub tusze i pieczątki. Pakowanie w papier jest również wygodne, ponieważ bez większych trudności jesteśmy w stanie dopasować rozmiar i stworzyć idealnie dopasowane opakowanie.

Pakowanie biżuterii – o czym należy pamiętać?

Jeśli nasza biżuteria ma trafić do klienta lub podarujemy ją w prezencie, musimy pamiętać o zachowaniu spójnej estetyki. Gdy posiadamy własną markę czy firmę, zajmującą się produkcją rękodzieła, warto wypracować jeden styl pakowania i konsekwentnie się go trzymać. Jeśli wyróżnimy swoje opakowania, nasi klienci na pewno je zapamiętają. Pierwsze, pozytywne wrażenie osiągniemy, jeszcze zanim nasza praca zostanie odpakowana.

Pakowanie biżuterii na prezent

Pakowanie biżuterii na prezent praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnego pakowania dla klienta czy do wysyłki. Zazwyczaj jednak podczas takiego pakowania możemy pozwolić sobie na więcej swobody i artystycznego szaleństwa. Metody są jednak takie same. Do wykorzystania mamy pudełka, papier, torebki i woreczki. Pakując biżuterię na prezent, możemy dowolnie udekorować nasze opakowanie. Bardzo często do tego celu wykorzystywane są piórka, kwiaty, zielone gałązki, koraliki.

Pakowanie biżuterii na prezent

Chcesz wiedzieć więcej o tworzeniu biżuterii?

Zapraszamy do naszych pozostałych artykułów:
półfabrykaty w letnich kolorach
hematyt – magiczny kamień
biżuteria z filmów
biżuteria z wybiegów, czyli czym powinniśmy się inspirować?

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Judyta

    Piękna biżuteria to jedno, ale zapakowanie jej w przystępny sposób to drugie. Ja zupełnie nie mam do tego ręki, więc pozostawiam wszystko w rękach innych 🙂

Dodaj komentarz