Biżuteria w stylu greckim kiedyś i dziś

Biżuteria w stylu greckim to dość szerokie pojęcie. Obejmuje ono zarówno dodatki noszone w starożytnej Grecji, jak i inspirowane tą epoką akcesoria modne dziś. Biżuteria w stylu greckim niewiele różni się od dodatków inspirowanych antycznym Rzymem. Wpływy tych kultur i ich sztuki do dziś widzimy w projektach największych domów mody takich jak Gucci, Versace, Valentino i Prada. Sprawdź, czy bardziej podoba Ci się antyczna, czy współczesna wersja greckich dodatków.

Grecka biżuteria i jej historia

Pierwsza biżuteria Greków ma ponad 3500 lat! Greckie akcesoria były wyjątkowo kunsztowne w porównaniu do wyrobów innych cywilizacji, na przykład Egipcjan z tego samego okresu. Greckie akcesoria nierzadko były dyskretne, inspirowane naturą. Z czasem stawały się coraz bardziej złożone nie tylko pod względem wzornictwa, ale też materiałów, z których były wykonane.

Starożytni Grecy nosili biżuterię nie tylko ze względów dekoracyjnych. Wierzyli, że talizmany i amulety mogą ochronić ich przed złem. Dlatego też wielu Greków nosiło biżuterię jako środek ochronny. Co więcej, niektórzy wybierali akcesoria dedykowane konkretnym bóstwom. Najpopularniejsze były kamee i wklęsłodruki z wizerunkami bogów. Ciekawe jest, że biżuteria miała także znaczenie podczas pogrzebów. Dodatki umieszczano w grobowcach, gdyż wierzono, że podróżuje ona w zaświaty razem z właścicielem biżuterii.

Zestaw antycznej biżuterii greckiej
Zdjęcie: metmuseum.org

Historię greckich akcesoriów możemy podzielić na trzy etapy.

Epoka brązu

Pierwsze akcesoria greckie tworzono z gliny, kości, muszli i kamieni z niewielką ilością obróbki. Wraz z odkryciem obróbki brązu pierwotne jubilerstwo mogło się naprawdę rozwinąć. Zaczęto tworzyć opaski, naszyjniki i broszki. Dzięki wykorzystaniu brązu i złota powstawały druty, a także pierwsze odlewane akcesoria.

Po raz pierwszy biżuteria reprezentowała status, bogactwo i władzę tego, kto ją nosił. Pod koniec epoki brązu nastąpiło załamanie w sztuce greckiej i przez 300 lat nie dokonano zbyt wielu zmian.

Komplet greckiej biżuterii z granatami
Zdjęcie: metmuseum.org

Epoka klasyczna

Epoka klasyczna w starożytnej Grecji trwała około pięciuset lat. Czas ten znany jest jako Złoty Wiek greckiej cywilizacji. W epoce klasycznej popularnym metalem było złoto w towarzystwie kamieni szlachetnych. Cienkie płaty złota, filigranowe wzory były wówczas bardzo popularne. Umiejętności jubilerskie znacząco się rozwinęły, dlatego też możliwe było produkowanie delikatnej i misternie zdobionej biżuterii. Doskonałym przykładem są wieńce oliwne wykonane ze złota, które zastąpiły naturalne gałązki oliwne w nagrodzie na Olimpiadzie.

Grecka biżuteria z okresu hellenistycznego

Okres hellenistyczny

Ten krótki epizod trwał około 300 lat i skończył się w 31 r p.n.e. W ciągu trzech wieków potencjał greckich złotników zdecydowanie się rozwinął. Piękne kamienie szlachetne i ozdobne w połączeniu ze złotem wciąż były najpopularniejsze. Najchętniej sięgano po ametysty, perły, turkusy i szmaragdy. Sardonyksy wykorzystywano do produkcji kamei.

W zdobnictwie widoczne były wpływy kultur wschodu. Po tym, jak Aleksander Wielki podbił niemal pół globu, wpływy jego podbojów odbiły się także w kulturze. W okresie hellenistycznym przenikają się tradycyjne motywy greckie z inspiracjami Azjatyckimi. Zgodnie z modą perską bransoletki noszono parami, oprócz tego popularne były też opaski na ramiona i uda.

Motywy w biżuterii antycznych Greków

Większość motywów biżuterii greckiej przedstawiała bogów, rośliny i zwierzęta. Popularne były barany, byki , wilki i lwy. Plecione bransolety nierzadko przypominały węże lub gałęzie drzew. Różne listki, a także kwiaty były niezwykle popularnymi motywami. Symbolem małżeństwa był węzeł Heraklesa. Symbolizować miał czystość panny młodej, który pan młody rozwiązywał podczas nocy poślubnej.

Jednym z popularniejszych wzorów greckiej biżuterii były meandry. To geometryczny wzór, który wykorzystywano nie tylko w jubilerstwie, ale i w architekturze, rzeźbie i malarstwie. Nazwa tego wzoru pochodzi od krętej rzeki Meander znajdującej się w Azji Mniejszej.

Biżuteria w stylu greckim w dzisiejszej modzie

Styl grecki w biżuterii popularny jest dzisiaj na całym świecie nie tylko wśród miłośników kultury antycznej, ale po prostu jako piękne dodatki. Biżuteria inspirowana Grecją to świetne akcesoria, które najlepiej sprawdzają się w letnich stylizacjach, ale odpowiednio przemyślane pasować będą na każdą okazję.

Motywy liści, meandrów i węzły są prawdopodobnie najczęściej wykorzystywane w dzisiejszej modzie. Dodatkowo opaski na ramiona, metalowe bransoletki typu bangle czy szerokie także zaliczyć możemy do greckich akcesoriów. Niektóre dodatki z wężami, motywami pochodzącymi z mitologii czy historii Greków także można spotkać w tym stylu, chociaż są one rzadsze.

Znani projektanci

W biżuterii Versace widzimy mnóstwo bransoletek, naszyjników i kolczyków z motywem meandrów. Samo logo marki przedstawia głowę Meduzy, postaci ze starożytnej Mitologii. Akcesoria tej marki są głównie złote, co także zgadza się z trendami antycznych Greków. Chociaż przeważa biżuteria wykonana wyłącznie ze złota, zdarzają się też okazy z kolorowymi kamieniami i perłami.

W akcesoriach Gucci widzimy więcej filigranowych designów inspirowanych starożytną kulturą, które kontrastują z masywnymi projektami, z których znana jest marka. Pojawiają się pierścienie i naszyjniki z głową lwa, ozdabiane sporymi kamieniami ozdobnymi.

Phaistos disc necklace Ancient greek jewelry Chunky gold image 1

Jak nosić biżuterię w stylu greckim

Biżuteria w stylu greckim nadaje się zarówno na każdy dzień, jak i na specjalne okazje. Złoty łańcuszek z motywem meandra to świetne akcesorium na każdy dzień, podobnie jak cienkie bransoletki bangle, czy pierścionki i kolczyki z motywami roślinnymi. Filigranowe są dość uniwersalne i o ile nie są zbyt duże, nadadzą się na każdą możliwą okazję. W modzie są też ostatnio damskie sygnety stylizowane na antyczne monety, jak i naszyjniki z podobnymi zawieszkami. Oba te rodzaje biżuterii doskonale nadają się do kolekcji noszonej na co dzień.

Szerokie bransolety, złote wianki z liśćmi to doskonałe dodatki na specjalne okazje. Długie kolczyki z filigranowymi motywami także doskonale nadadzą się na wieczorowe atrakcje. Co więcej, biżuteria ozdabiana większymi kamieniami szlachetnymi to kolejny przykład dodatków idealnych na wyjątkowe dni.

Jeżeli ten wpis trafił w Twój gust, koniecznie sprawdź co sądzisz o kolejnych!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz