Jak chronić biżuterię latem

Jak dbać o biżuterię latem

Jak chronić biżuterię latem, jakie akcesoria najlepiej zabrać ze sobą na wakacje i co ściągnąć przed wejściem do wody. To tylko niektóre pytania, które nurtują miłośniczki biżuterii. Dlatego też postanowiłam napisać krótki poradnik o tym, jak dbać o dodatki w najcieplejszym okresie roku. Mam nadzieję, że dzięki temu, uda Ci się lepiej zatroszczyć się o swoje akcesoria.

Jak chronić biżuterię latem — czego unikać

Większość zasad dotyczących ochrony biżuterii latem to tak naprawdę reguły unikania czynników, które mogą uszkodzić Twoje akcesoria. Znajomość tych zasad, w połączeniu z wiedzą dotyczącą półfabrykatów da Ci szansę na adekwatne zadbanie o swoje akcesoria. Pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości do co pielęgnacji biżuterii, zawsze możesz zapytać producenta lub zaufanego jubilera o poradę.

Kosmetyki

Dbanie o skórę jest bardzo ważne, szczególnie latem. Aplikowanie kremów z filtrem, czy też balsamów łagodzących jest codziennością na wakacyjnych wyjazdach. Niestety kremy, perfumy, lakiery do włosów, dezodoranty i olejki mogą zmieniać kolor, albo niszczyć blask biżuterii. Metal, szkło, czy akryl najczęściej wystarczy przetrzeć szmatką, aby zdjąć z biżuterii osad kosmetyków. Jednakże delikatniejsze surowce najlepiej chronić przed działaniem środków pielęgnacyjnych do skóry.

Dlatego też polecam ubierać biżuterię na samym końcu szykowania się do wyjścia, dodatkowo po porządnym umyciu i wysuszeniu dłoni. Co więcej, warto zdjąć akcesoria podczas pielęgnacji skóry na plaży. To samo tyczy się wszelkich specyfików odstraszających owady, jeżeli możesz, zdejmij biżuterię, zanim się nimi popsikasz.

Do wody wybierz dodatki odporne na ścieranie i wypłukiwanie

Słona i chlorowana woda

Woda to wybawienie w upalne, letnie dni. Jednakże stanowi kilka różnych zagrożeń dla Twoich akcesoriów. Po pierwsze nierzadko podczas zabawy w wodzie przypadkowo gubi się biżuteria. Moja siostra do dziś przeżywa parę utopionych kolczyków i upuszczoną z pomostu bransoletkę. Właśnie dlatego według mnie, drogocenną lub sentymentalną biżuterię warto zostawić w domu, lub w hotelu. Słona woda może przebarwić wiele materiałów, najczęściej odbarwia różowe złoto i uszkadza miedzianą biżuterię. Może również przyspieszyć ścieranie się złota na biżuterii pozłacanej.

Chlor to substancja, która często dodawana jest do wody w basenach, aby ją oczyszczać. Niestety chlorowana woda dość niekorzystnie wpływa na biżuterię. Oprócz negatywnego wpływu na drewno chlorowana woda może niszczyć metale, a nawet kamienie szlachetne. Pod wpływem basenowej wody metale szlachetne mogą ciemnieć i ulegać przebarwieniom. Nawet diamenty nie są bezpieczne, jeżeli chodzi o chlorowaną wodę. Pod jej wpływem brylanty mogą stracić błyszczące wykończenie i stać się matowe i ciemniejsze.

Nawet gdy masz zamiar wykąpać się w słodkowodnym akwenie bez chloru warto wiedzieć czy Twoje kamienie dobrze zniosą z nią kontakt. Wiele minerałów może wchłonąć wodę, w skutek czego tworzą się pęknięcia, a nawet ubytki, a nierzadko zmieniają się kolory i właściwości odbijania światła przez kamień.

Piasek

Piasek jest materiałem ściernym. Zabawa w nim może porysować Twoją biżuterię albo zmatowić jej powierzchnię. Co więcej, drobne ziarenka piasku mogą dostać się w zakamarki dodatków i niszczyć je, nawet gdy już nie jesteś na plaży. Dlatego do zabaw na plaży nie ubieraj biżuterii albo wybieraj taką, która jest odporna na ścieranie i zarysowanie.

Jak chronić biżuterię latem, jaką biżuterię nosić latem

Słońce

O tym, jak szybko słońce może zmienić biżuterię, przekonałam się, pracując na licznych jarmarkach. Malowane drewniane kolczyki potrafiły w kilka tygodni diametralnie wyblaknąć. Nosząc biżuterię każdego dnia, trudno będzie Ci dostrzec różnicę w jej wyglądzie i pewnie przyzwyczaisz się no jaśniejszej wersji swoich dodatków. Jednakże pamiętaj, aby nie zostawiać biżuterii na słońcu zbyt długo, gdyż może stracić ona swój kolor szybciej niż się tego spodziewasz.

Złe przechowywanie

To, w jaki sposób przewozisz swoje akcesoria, jest niezmiernie ważne. W sieci dostępne są liczne organizery podróżne i mnóstwo poradników jak stworzyć je samemu. Dodatki przewozić możesz też w ich oryginalnych opakowaniach, czy woreczkach z tkaniny. Kluczowe jest jednak zapobieganie ich kontaktowi ze sobą, gdyż zwiększa to ryzyko zarysowań i uszkodzeń. Co więcej, biżuteria powinna być przewożona w suchym środowisku, najlepiej w pudełku odpornym na zgniecenie.

Zanim gdziekolwiek wyjedziesz, dobrze przemyśl swój wybór dodatków. Postaraj się nie zabierać najcenniejszych okazów ze swojej kolekcji, gdyż każdy wyjazd to zwiększone ryzyko ich zgubienia albo zniszczenia. Jeżeli dysponujesz ekskluzywną biżuterią, możesz rozważyć jej ubezpieczenie przed wyjazdem. Pamiętaj też, że warto wybrać dodatki, które uniwersalnie będą pasować do większości wybranych przez Ciebie stylizacji.

Jak dbać o biżuterię, minerały na plaży

Kilka informacji o najpopularniejszych minerałach

Abyś odpowiednio dbała o swoje akcesoria powinnaś mieć o nich podstawową wiedzę. Właściwości szkła, metali czy surowców sztucznych są nam dość dobrze znane. Jednakże dość często zapominamy, że kamienie ozdobne mogą się bardzo różnić między sobą. Na blogu znajdziesz wiele wpisów dotyczących poszczególnych kamieni. Poniżej opisałam jedynie najbardziej przydatne latem informacje o wybranych przeze mnie okazach.

Opal

Opale to piękne, lecz niestety dość wrażliwe minerały. Ekstremalnie wysokie temperatury, chemikalia, czy gwałtowne wstrząsanie może zniszczyć ich strukturę. Kamienie te są porowate, co oznacza, że mogą wchłaniać wodę. Niektóre odmiany opali pod wpływem wody mogą pękać i kruszyć się, a większość z nich straci wewnętrzny ogień. Biżuteria z opali wydaje się lepszym rozwiązaniem na wieczorne wyjścia, czy zwiedzanie miast.

Perła

Perły to popularne ozdoby, które doskonale nadają się na letnie akcesoria. Jednakże naturalne perły łatwo uszkodzić. Kosmetyki, chemikalia, a także gwałtowne zmiany wilgotności mogą zmienić wygląd perły. Możliwe jest jej matowienie, zmiana rozmiarów i podatność na kruszenie. Dlatego też perły paradoksalnie warto zdjąć przed wyjściem na plażę, czy na basen. Jeżeli szykujesz się do wyjścia, pamiętaj, że perły warto ubrać na samym końcu.

Dokładnie takie same zasady możesz zastosować do dodatków wykonanych z korala. Mają one podobne właściwości i wrażliwość. Warto jednak pamiętać, że koralowiec jest nieco bardziej porowaty.

Turkus

Turkusy świetnie komponują się z jasnymi, letnimi ubraniami. Warto pamiętać, że naturalne olejki, które wydziela nasza skóra, mogą powodować ciemnienie tych ozdobnych kamieni. Dodatkowo struktura turkusów jest dość porowata, dlatego warto unikać ich kontaktu z wodą.

Ametyst

Ametysty są twardymi i wytrzymałymi kamieniami. Dobrze znoszą kontakt z wodą, a nawet z kosmetykami codziennego użytku. Jednakże warto pamiętać, że ametysty to minerały światłoczułe. Oznacza to, że długotrwałe wystawienie ich na działanie słońca może sprawić, że wyblakną. W ekstremalnym przypadku mogą kompletnie stracić swój kolor.

Bursztyn

Bursztyny to miękkie surowce, gdy porównamy je do kamieni. Każdy ich kontakt z chemikaliami może je zmatowić albo osłabić ich strukturę. Na szczęście nie musisz się martwić bursztynem w kontakcie z wodą. Pamiętaj jednak, że długotrwała ekspozycja bursztynu na światło słoneczne może przyciemnić jego barwę.

Topaz

Topazy to twarde i trwałe kamienie, które świetnie sprawdzają się w letnich akcesoriach. Są odporne na działanie wody, kosmetyków i dość ciężko je zarysować. Jednakże podobnie jak ametysty są wrażliwe na działanie światła. Jeżeli nie chcesz, aby Twoje dodatki z topazem wyblakły, unikaj wystawiania je na słońce.

Jak chronić biżuterię latem

Jak chronić biżuterię latem — dodatki bezpieczne w wodzie

Wiele surowców naturalnych źle sprawuje się w kontakcie z wodą. Drewno, wiele minerałów, pióra i rzemienie mogą się zniszczyć, jeżeli nie będziesz ich ściągać przed kąpielą. To samo tyczy się niektórych metali takich jak miedź, żelazo, a nawet srebro, na szczególne niebezpieczeństwo narażone są dodatki pozłacane. Na szczęście istnieje mnóstwo materiałów, które możesz nosić podczas kąpieli bez obaw.

Wśród metali, które są odporne na wodę, pierwsze na myśl przychodzi złoto. Pamiętaj jednak, że biżuteria pozłacana dużo szybciej traci złotą warstwę, jeżeli nie ściągasz jej do kąpieli. Kolejna na liście bezpiecznych metali ozdobnych jest platyna. Wymienić można też tytan, stal chirurgiczną i pallad.

Jeżeli szukasz koralików, które sprawdzą się w kontakcie z wodą, polecam koraliki ze szkła lub ceramiki. Oprócz nich możesz wykorzystać koraliki akrylowe, półfabrykaty z modeliny i moje ulubione koraliki katsuki. W kontakcie z wodą wytrzymałe są także tkaniny, sznurki, zwłaszcza syntetyczne i silikon. Warto jednak pamiętać, że materiały te często tracą swój kolor pod wpływem słońca, dlatego noszenie ich na plaży może skrócić czas ich świetności.

Zobacz, czy kolejne posty trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz