Jak wygląda biżuteria w subkulturach ❤

Biżuteria w subkulturach - jak subkultury wyróżniają się dodatkami

Od wieków biżuteria służy nam do wyrażania siebie. Tak jak ubrania, czy makijaż pozwala dodać nam uroku. W ciągu setek lat wykształciło się wiele różnych tradycji i znaczeń biżuterii w kulturach, a z kultur powstały subkultury. Są to częściowo autonomiczne podkategorie kultury, które mieszczą się w szerzej pojętych ramach i rozszerzają się na przykład globalnie. Subkultury to oderwanie od kultury masowej, często łączone z odmiennym systemem wartości i zasad dotyczących tych społeczności. Biżuteria w subkulturach świadczy o przynależności, a czasem jej znaczenie jest ukryte dla osób niezwiązanych z daną grupą. Subkultur na świecie jest całe mnóstwo i nie sposób jest opisać je wszystkie. Postaramy się przybliżyć ogólne zasady dotyczące stylu i akcesoriów popularnych subkultur.

Biżuteria w stylu punk

Biżuteria w subkulturach – punk

Punk jest subkulturą młodzieżową, która zapoczątkowana została w połowie lat 70. XX wieku. Zrodziła się ona w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Charakterystyczną i pierwotną cechą punka jest bunt przeciwko systemowi i organizacji życia społecznego. Pierwszym ważnym zespołem utożsamianym z punkiem była brytyjska grupa Sex Pistols. To oni nadali pierwotny styl tej subkulturze.

Charakterystyczny wygląd punkowca to niedbały strój. Składa się on ze startej, ciężkiej, skórzanej kurtki, podartych jeansów lub spodni w kratę, glany i akcesoria. Często zarówno odzież, jak i plecaki są dodatkowo dekorowane naszywkami i przypinkami z logo zespołu, czy inną istotną dla punkowca grafiką. Wygląd punkowca ma prowokować, ale też niemal odstraszać, dlatego też noszą oni nabijane ćwiekami paski, agrafki zarówno na ubraniach, jak i jako kolczyki. Popularnym dodatkiem jest gruby łańcuch zwisający ze spodni.

Oprócz agrafek i łańcuchów punkowie często wybierają agresywną i ciemną biżuterię. Spotkać można kolczyki nie tylko w wielu miejscach na uchu, ale i przykładowo w nosie. Jednym z najpopularniejszych rodzajów punkowej biżuterii jest pieszczocha- szeroki kawałek skóry nabijany ćwiekami noszony jako bransoleta. Jest mało praktycznym, ale zdecydowanie nadającym charakteru dodatkiem. Dodatkowo noszone są inne rodzaje srebrnej biżuterii, najczęściej są to imitacje agrafek, dodatki z motywem krzyży, czaszek, żyletek czy kolców, a nawet drutów kolczastych.

Emo - biżuteria w subkulturach

Emo

Jest to jedna z najbardziej powszechnych subkultur. Styl emo najczęściej spotkamy wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym, nie jest to jednak subkultura wiążąca się z wiekiem. Jest to prawdopodobnie najbardziej krytykowana subkultura. Emo to słowo opisujące modę, muzykę, a nawet stan emocjonalny. Subkultura wyłoniła się jako odpowiedź na agresywny, niezgodny z prawem i materialistyczny styl życia promowany przez amerykańskich raperów. Sprzeciw ten miał się objawiać nie tylko w uzewnętrznianiu prawdziwych emocji, ale też w modzie, makijażu i dodatkach. Niestety subkultura ta często kojarzy się z samookaleczeniem się nastolatków i problemami emocjonalnymi.

Styl emo kojarzy się z obcisłymi, ciemnymi ubraniami noszonymi przez obie płcie. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki mocno zarysowują oczy czarną kredką oraz noszą długie ukośne grzywki. Paski nabijane ćwiekami, często w czarno- białą szachownicę to sztampowy dodatek emo. Najczęstszą biżuterią jest piercing mniej typowych miejsc, takich jak usta, nos, a nawet policzki, Co więcej popularna jest biżuteria z motywami czaszek, zarówno realistycznych, jak i przerysowanych. Imitacje kości, klatek piersiowych, żyletek, szkieletów ryb i wszelkiego rodzaju serca są również popularne. Oprócz metalowych półfabrykatów popularnie jest wykorzystywanie rzemieni, wstążek i dużych spinek do włosów.

Biżuteria w stylu gotyckim, wiktoriańskim

Biżuteria w subkulturach – goth

Subkultura gotycka narodziła się z kultury post punkowej. Powstała na przełomie lat 70. i 80. Wśród gotów popularne (choć nie obligatoryjne) jest zainteresowanie okultyzmem, mitologią słowiańską czy nordycką oraz literaturą i sztuką. W powszechnej opinii Goci często utożsamiani są z satanizmem, depresją i samookaleczeniem. Niewątpliwie wiele gotów to osoby inteligentne i wysoce wrażliwe, jednakże nie jest to równoznaczne z krzywdzeniem siebie lub innych.

Styl gotów obecnie jest niezwykle zróżnicowany. Jednakowoż odnosząc się do typowego wyglądu Gota, w oczy rzuca się zamiłowanie do czerni. Zarówno w ubraniach, jak i w akcesoriach czy w makijażu łatwo dostrzec fascynację mrokiem. Często miesza się ona z romantycznymi wstawkami i motywami tych romantycznych dusz. Biżuteria Gotów często inspirowana jest modą i biżuterią wiktoriańską. Popularne są również motywy związane z mistycyzmem, wierzeniami ludowymi, mitologią celtycką, czy śmiercią.

Subkultury rock, metal

Metal

Ta subkultura wyłoniła się w Polsce w latach 80. XX wieku. Osoby przynależące do niej to miłośnicy muzyki metalowej w jej wielu odmianach. Metalowcy mają swoje standardy przynależności do społeczności. Kultura metalowców poprzez ciągłe powiększanie i utrwalanie stała się znacznie trwalszą subkulturą od większości kultur muzyki rockowej i jej podobnych. Jedną z podstawowych wartości metalowców jest autentyczność i odizolowanie się od komercyjnego „sprzedawania się”.

Szablonowy metalowiec ma długie włosy, nosi ciężkie buty np. glany. Do tego ubiera ramoneskę oraz jeansową kamizelkę. Nierzadko są one ozdobione przypinkami i naszywkami nawiązującymi do ulubionych zespołów. Biżuteria metalowców oscyluje wokół kolców, ćwieków i skóry. To kolejna subkultura, która preferuje srebrne naszywki. Motywy śmierci, anarchii i buntowi przeciwko komercyjnym mediom, a przede wszystkim ukochanych zespołów są niezwykle popularne w biżuterii metalowców. Skórzane dodatki takie jak bransoletki z rzemieni i wyżej wspomniane pieszczochy to częsty element ubioru metalowców.

Biżuteria hippie styl boho

Biżuteria w subkulturach – hipisi

Uważa się, że subkultura hipisowska to wynik kryzysu, który nastąpił w kulturze amerykańskiej jako efekt wielu wojen. Dzieci kwiaty to określenie na młodych buntujących się przeciw brutalnemu światu dorosłych. Subkultura ta wyłoniła się w latach 60. XX wieku. Hipisi to osoby o poglądach pacyfistycznych. Sztandarowe hasła ruchu to „Make love, not war” (czyń miłość, nie wojnę), a także „Peace and love” (pokój i miłość). Hipisi żyją każdą chwilą, w zgodzie z naturą i w pokoju. Wielu z nich wybiera podróż autostopem i chce zobaczyć świat, zamiast tkwić w korporacjach czy na wojnie. Często też rezygnują z jedzenia mięsa, przechodząc na wegetarianizm, a nawet weganizm.

Długie włosy, dzwony i bose stopy to tylko część atrybutów hipisa. Charakterystyczne są opaski na czoło, naszyjniki, bransoletki i bandany. Biżuteria hipisowska jest radosna, kolorowa. Częstym motywem jest pacyfka, ale też wzory związane z naturą jak kwiaty i drzewa. Luźne koszulki, sukienki i zwiewne spódnice to często podstawa ubioru w tej subkulturze. Okrągłe okulary, tak zwane lennonki są również współcześnie kojarzone z hipisami. Stało się tak za sprawą Johna Lennona- wokalisty The Beatles i jednego z najsłynniejszych pacyfistów na świecie. Dziś inspiracje hipisowskie często widać w strojach osób wybierających się na różne festiwale muzyczne.

Biżuteria hip-hop

Biżuteria w subkulturach – hip- hop

Ta subkultura oscyluje wokół gatunku muzyki, podobnie jak metalowcy czy punkowcy. Są to najczęściej osoby wywodzące się z blokowisk, jednakże hip- hop wywodzi się z afroamerykańskich społeczności zamieszkujących Nowy Jork w latach 70. XX w. Filarami tej subkultury jest rap, graffiti czy b-boying (rodzaj tańca). Język hip- hopu jest językiem współczesnym, często wulgarnym. Charakteryzować ma go szczery przekaz trafiający w serca odbiorców.

W modzie hip- hopowców zaobserwujemy luźne spodnie (często dresowe), za duże o kilka rozmiarów bluzy, czy sportowe czapki. Odnosi się to do przeszłości niewolników, a także polskich chłopów, którzy pozbawieni byli pasów u spodni. Subkultura ta dała podwaliny modowym trendom takim jak streetwear czy urban style. W hip- hopie często pojawia się też lokalny patriotyzm. Dlatego też w biżuterii można spotkać motyw orła białego i symbolu Polski walczącej. Poza tym często możemy zaobserwować łańcuchy zawieszone na szyjach i nadgarstkach, a także markowe zegarki sporych rozmiarów.

Hipster

Biżuteria w subkulturach –  hipsterzy

To jedna z najbardziej współczesnych subkultur powstała w ostatnich latach. Jednak pierwsze określenie hipster pojawiło się w latach 40. XX wieku w środowisku czarnego jazzu. Wyznacznikiem bycia hipsterem jest niezależność wobec kultury masowej (mainstreamu), a także ironiczne jej traktowanie. Hipster to osoba podkreślająca swój indywidualizm, wyróżniająca się z tłumu. Często są to osoby o artystycznych duszach i nietuzinkowych zainteresowaniach.

Hipsterzy to dusze oryginalne, często sięgają po ekstremalnie dziwne dodatki, albo wykorzystują unikatowe materiały do tworzenia swoich stylizacji. Często inspirują się stylem vintage, więc stary styl biżuterii może wpaść im w oko. Wśród hipsterskiej biżuterii znajdziemy nawiązania do podróży, ezoteryki, kosmosu czy geometrii. Ta subkultura tworzy własne reguły… a właściwie ich brak.

Oczywiście nie istnieje subkultura, którą można opisać jedynie w kilku zdaniach. Ponadto każdy człowiek jest inny i pomimo przynależności do określonej subkultury nadaje on sobie charakterystyczny wygląd. Subkultur na świecie jest też mnóstwo i nie sposób analizować je wszystkie. W świecie tworzenia biżuterii każdy człowiek może znaleźć swoją niszę niezależnie od materiałów i stylu, jaki go cechuje.

Poznawaj świat biżuterii z manzuko:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz