Kreatywne zabawy dla dzieci małych i dużych

DIY na dzień dziecka pomysł na imprezę DIY dla dużych i małych

Kreatywne zabawy dla dzieci są często super środkiem prowadzącym do ich lepszego rozwoju. Poświęcanie czasu swoim dzieciom bywa trudne w obecnych czasach. Część rodziców preferuje puścić dziecku bajki przez kilka godzin lub karmić słodyczami, żeby mieć „chwilę spokoju”. Dzieci jednak to stworzenia energiczne, które chłoną otaczający je świat jak gąbki. Inwestowanie czasu i pracy w ich rozwój od najmłodszych lat, procentuje często w łatwości nabywania wiedzy i utrzymującej się ciekawości świata. Nasza zabawa z kilkuletnim maluchem to nie tylko piękne wspomnienia na całe życie i budowanie więzi rodzinnych. To zapewnienie podstaw do bycia inteligentnym człowiekiem, któremu łatwiej będzie sobie poradzić w zwariowanym obecnie świecie.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Zbudujcie bazę

To jedna z najbardziej znanych zabaw w domu. Co ciekawe można ją zastosować dla dzieci w różnym wieku. Dla maluchów budowanie bazy może oznaczać tworzenie zamku księżniczki, czy indiańskiego tipi. Złożenie kilku krzeseł, koców i poduszek może zamienić Twój salon w baśniową krainę. Jeżeli nie dysponujesz dużą ilością kocyków i krzeseł przewieś dwa prześcieradła przez suszarkę na pranie! Bazę można uatrakcyjnić i oświetlić choinkowymi lampkami. Taka aktywność to doskonała okazja dla rozwijania wyobraźni Twojej pociechy. Może to być też nowe i ciekawe miejsce na drzemkę, która da Ci chwilę wytchnienia w trakcie dnia.

Budowanie bazy to nie tylko zabawa dla najmłodszych. Starsze dzieci mogą się w niej wygodnie ułożyć, czytając książki, lub schować przed okiem rodziców podczas zabaw z rówieśnikami ze szkoły. Poczucie odizolowania od świata zewnętrznego może dać potrzebne starszemu dziecko odczucie prywatności. To również zacienione miejsce, w którym nastolatki mogą wygodnie oglądać filmy i czuć się bardziej komfortowo niż w kinie! Dodatkowo może to być miejsce, w którym Ty się schowasz jeżeli będziesz potrzebować chwili spokoju i ograniczonych bodźców.

Wspólne czytanie w bazie z koców

Kreatywne zabawy dla dzieci – Wspólne czytanie

Istnieje wiele badań dowodzących temu, że czytanie dzieciom książek i czytanie książki przez dzieci korzystnie wpływa na ich rozwój. Wydaje się to trywialnym pomysłem na zabawę, jednakże często zapominamy o najprostszych, sprawdzonych rozwiązaniach. Miło jest mieć swoje rytuały- na przykład codziennie przed snem czytać dziecku książkę. Jednakże rzeczywistość często wygląda inaczej. Jeżeli chcesz spędzić czas na spokojnie, jednak nadal dbając o rozwój malucha- poczytaj mu książkę!

Jeżeli Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby czytało samo, możecie zorganizować wspólne czytanie. Przykładowo po obiedzie możecie rodzinnie usiąść w salonie z kubkiem ulubionego napoju i mieć czas na czytanie książek. W ten sposób nikt nie będzie rozpraszał Twojego czasu na lekturę, a rodzina będzie spędzać czas na wspólnym relaksie.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Rodzinne granie

Rodzinne granie to super rozrywka dla osób w każdym przedziale wiekowym. Planszówki i karcianki wracają do łask i cała ich gama jest dostępna w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. To świetny czas na rozwijanie wielu umiejętności Twojego dziecka, budowanie więzi i zabawę! Jeżeli nie masz w domu gier planszowych, nie łam się! Z pomocą przychodzą udogodnienia XXI wieku, które umożliwią Ci granie, używając ekranu telewizora, drukarki lub telefonu. Najprostsze gry planszowe możesz wykonać nawet samodzielnie za pomocą kartki, kredek i kilku dosłownie losowych małych przedmiotów (np. chińczyk narysowany na kartce, zamiast pionków użyj fasoli, kapsli, zatyczek od długopisów czy gumek do włosów). Popularne gry dla starszych dzieci i dorosłych, które można bezpłatnie pobrać na telefon to na przykład czółko, tabu i kalambury. Aplikacje te mogą przydać się nie tylko podczas zajęć z dziećmi, ale też w gronie dorosłych osób!

Kreatywne zabawy dla dzieci – Wspólny piknik na dywanie

To propozycja na urozmaicenie posiłku, skierowana szczególnie dla niejadków. Jeżeli Twoje dziecko nie chce jeść, spróbuj urozmaicić tę aktywność. Rozłóż koc na podłodze i przygotuj kolorowe przekąski. Mogą to być owoce i warzywa w atrakcyjnych kolorach i kształtach (użyj foremek do wycinania ciastek), kolorowe kanapeczki czy soki owocowe. Ważne, żeby Twoja piknikowa uczta od razu cieszyła oczy i zachęcała. W ten sposób Twoje dziecko może nawet nie zauważyć, jak grzecznie je śniadanie, bo jego uwaga skupi się na nowym otoczeniu. Dodatkowo dla rodziców to czas na zjedzenie posiłku nieco spokojniej i bez pośpiechu. Domowy piknik to idealny sposób na rodzinny, niedzielny poranek.

Rodzinne ozdabianie wypieków

Kreatywne zabawy dla dzieci – Upiecz zdrowe ciastka i pozwól dzieciom je udekorować

Nie chcesz karmić swoich pociech gotowymi produktami z masą cukru i niepotrzebnych dodatków? Wspaniale! Internet pęka w szwach od przepisów na zdrowe ciasta i ciasteczka. Wytnij je w atrakcyjne kształty i upiecz. Jeżeli brakuje Ci foremek do ciasta, możesz je zrobić z kilkukrotnie złożonej folii aluminiowej. Upieczone i ostudzone ciasteczka możesz zaprezentować dzieciom. Mogą je dekorować dostępnymi w sklepach dekoracjami, domowym, kolorowym lukrem, gorzką czekoladą czy bakaliami. Tutaj pyszne wiąże się z pożytecznym! Dzieciaki rozwijają swoją wyobraźnię, uczą się pomagania w kuchni i jednocześnie mogą podjeść zdrowe łakocie.

Wspólne pieczenie i gotowanie może być także wstępem do rodzinnego pikniku.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Postaw się w roli pacjenta

Prawdopodobnie każdy rodzic docenia chwile błogiego relaksu, kiedy nikt nie krzyczy „Mamoooo”, obowiązki się nie piętrzą za plecami i można na moment spuścić powietrze. Przedstawiam więc zabawę, która to umożliwia, dbając jednak o zapewnienie dziecku niezbędnego kontaktu z rodzicem. Niech Twoje dziecko wcieli się w rolę lekarza, jeżeli masz ich więcej, mogą Cię wspólnie „operować”, albo jedno z nich może zostać pielęgniarką. Ty połóż się wygodnie na kanapie, łóżku lub podłodze i daj się „zbadać”. Jeżeli nie masz w domu odpowiednich zabawek, możesz improwizować i z drewnianego nożyka zrobić łopatkę na język, czy użyć zwykłych słuchawek jako stetoskopu, natomiast fartuchem może być Twoja biała koszula.

Taka zabawa nie tylko pozwala Ci na moment leżenia, ale też rozwija pamięć dziecka. Aby mogło się ono wcielić w rolę lekarza, musi się zastanowić i przypomnieć sobie jak wygląda wizyta u lekarza. Oczywiście im dziecko starsze, tym bardziej dokładne może być to odwzorowanie. Dodatkowo takie zajęcia oswajają dziecko z koncepcją wizyt u lekarza, dzięki czemu mogą one przebiegać bardziej bezstresowo. Pytając malucha „a jak Mamusię boli gardło, to co lekarz zaleca” uczymy malucha prawidłowego postępowania na wypadek chorób. Również to może korzystnie wpłynąć na przyszłą reakcję dziecka na leki.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Kolaż z recyklingu

Skończyłaś czytać prenumerowaną gazetę? A może masz kilka kolorowych kartoników po rozpakowaniu zakupów? Z papieru, butelek, kartoników i opakowań możecie stworzyć całą armię stworów i zwierzątek. Wykorzystując sznurki, klej, nożyczki, farbki, kredki czy wstążki możecie wspólnie wykonać podwodny świat, safari, albo futurystyczną kwadratową planetę z nowymi mieszkańcami. Jeżeli Twoje dziecko jest za małe, aby używać nożyczek, pomóż mu! Jeżeli masz kilkoro dzieci, możecie tworzyć różne dzieła, lub wyznaczyć każdemu zadanie i pracować jak w manufakturze. Takie zabawy uczą dzieci, że warto wykorzystywać materiały ponownie, są tanie i dają dzieciakom mnóstwo frajdy!

Kartki z recyklingu diy dla dzieci

Kreatywne zabawy dla dzieci – Laurki dla bliskich

Jeżeli zbliżają się święta czy inne specjalne okazje, możesz ze swoimi maluchami stworzyć laurki dla dziadków i innych bliskich osób. Co więcej – będzie im miło, jeżeli zostaną obdarowani niespodziewanie i bez okazji! Możecie wykorzystać recyklingowe pomysły, namalować je palcami dla odmiany, albo wykonać znane od lat pieczątki z ziemniaków!

Laurki to często ukochane pamiątki dla dziadków i rodziców. To małe podarki pełne dziecięcej radości, wyobraźni i ciepła. Stworzenie kilku laurek w ciągu roku z pewnością przyczyni się do powstania uśmiechów na twarzach Twoich bliskich. A dzieci będą miały okazję, żeby się kreatywnie wyszaleć i pobrudzić. Bo jak mówi moja Mama – „dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe”.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Domowe spa

To propozycja dla nieco starszych dzieci, a nawet nastolatków. Zróbcie sobie domowe SPA. Kup maseczki lub zróbcie je sami. Te robione w domu często są jadalne, a więc będą bezpieczne dla maluchów. Poświęć czas na pielęgnację siebie i swojego dziecka. Jego skóra nie wymaga tyle uwagi co Twoja, jednak udawanie, że robi to samo na przykład bez użycia kosmetyków, a łagodnego kremu. Taka zabawa, czy wspólne moczenie stópek w pachnącej wodzie może dać dziecku poczucie dorosłości, której dzieci tak przecież pragną.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Autorskie figurki i teatrzyk

To pomysł na zabawę, która początkowo może zająć sporo czasu, jednak zaprocentuje w przyszłości. Z masy solnej stwórz z dziećmi postaci ich wymyślonego świata. Mogą to być zwierzaczki i potwory, ulubione postaci z bajek, a nawet osoby realne. Jeżeli chcesz nadać masie koloru, możesz użyć do tego barwników spożywczych w proszku lub żelu. Do lepienia i modelowania możecie użyć wykałaczek, pałeczek do jedzenia, sztućców, a nawet tekstyliów, które odciśnięte w masie nadadzą jej fakturę ubrań, czy sierści. Po ulepieniu figurek upiecz je i zostaw do ostudzenia.

Następnego dnia możecie kontynuować zabawę! Pomalujcie figurki farbkami, jeżeli ulepiliście je z bezbarwnej masy solnej. Tutaj dziecko ćwiczy swoją pamięć, ponieważ musi przypomnieć sobie swoją koncepcję z dnia poprzedniego. Ponadto w inny sposób rozwija swoje zdolności manualne. Co więcej, dziecko musi zaplanować jakie postaci chce w swoim teatrzyku i jak mają wyglądać. Ta pozornie trywialna zabawa rozwija maluchy na wielu płaszczyznach!

Finalnie, gdy wszystkie figurki są pomalowane i suche możecie zbudować swój teatr. Wnętrze kartonu pomalujcie lub wyklejcie odpowiednim papierem, który będzie stanowił tło i scenografię teatrzyku. Możecie namalować na nim dowolną scenerię lub pozostawić tło gładkie. Dla dodatkowego efektu możesz przymocować kawałek materiału na sznurku, utworzy to kurtynę i wzmocni efekt teatralny. Niemal codziennie dzieci mogą przygotowywać inscenizację, tworzyć własne historie i opowiadać je rodzicom. Prawdopodobnie ułatwi im to w przyszłości wystąpienia publiczne i zdolność do kreowania wypowiedzi.

Do teatrzyku możecie wykorzystać także zabawki jakie macie w domu. Starsze dzieci, zamiast lepić figurki z masy solnej, mogą uszyć maskotki lub pacynki ze skrawków materiałów.

Zabawy dla dzieci szycie maskotek, robienie biżuterii

Kreatywne zabawy dla dzieci – Biżuteria

Niezależnie od wieku możesz stworzyć ze swoim dzieckiem bardziej lub mniej „prawdziwą” biżuterię. Tworząc figurki z masy solnej, nie trudno będzie wykonać kilka autorskich koralików. Do wykorzystania jest również niezawodny makaron i nitka! Po nawleczeniu koralików na sznurek, nitkę czy gumkę zawiąż ją porządnie. Jeżeli macie na to ochotę, udekorujcie naszyjnik, czy bransoletkę dodatkowo za pomocą farb, kryształków czy brokatu.

Tworzenie biżuterii to Twoja pasja? Może czas podzielić się nią ze swoimi pociechami! Wspólne spędzanie czasu wolnego na przyjemnościach jest niezwykle korzystne dla relacji z dzieckiem, niezależnie od jego wieku. Pokaż swojemu dziecku, czym się zajmujesz, oczywiście, jeżeli jest to dla niego bezpieczne. Jeżeli możesz, zaangażuj je do pomocy, pozwól wykorzystać swoje materiały, żeby stworzyło swoje niepowtarzalne arcydzieło. Takie ćwiczenia rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, ale też uczą planowania.

Kreatywne zabawy dla dzieci – Wspólna aktywność fizyczna

Pogoda Was nie rozpieszcza, a lubisz spędzać czas aktywnie? Poszukaj w internecie odpowiadającego Ci filmiku z treningiem i zaproś do niego dzieci. To aktywność dla wszystkich grup wiekowych! Możesz również sama poprowadzić trening dla całej rodziny. Po kilku razach spróbuj przekazać pałeczkę trenera dzieciom- śmiech gwarantowany!

Co więcej, jeżeli chcesz urozmaicić domowe sporty, możesz wspólnie z dziećmi zbudować tor przeszkód dostosowany do waszych rozmiarów i możliwości! Do tego posłużyć mogą meble, pościel, worki na śmieci, czy szaliki. Możecie ustawić slalom, bieg w workach, przeszkody, które należy przeskoczyć i wiele innych! W duchu zdrowej rywalizacji zmierzcie wszystkim czas, a zwycięzca dostać może nagrodę (np. laurkę!), lub być zwolniony z jednego z obowiązków domowych.

 

Kontynuuj lekturę z manzuko:

Możesz również polubić

4 komentarze

 1. anka

  świetny pomysl! pozdrawiam

 2. klockowy blog

  przydatne pomysły, niektóre to prawdziwie klasyki jak „baza” – możliwości jest naprawdę dużo i wiele z nich nie wymaga nawet specjalnych zakupów ani przygotowań.

 3. Logopeda

  Pomysły do wykorzystania, zarówno z własnymi dziećmi, jak i podczas pracy terapeutycznej! Pozdrawiam!

 4. lego

  U nas top 1 z kreatywnych to zawsze kreatywne budowanie z lego, nie wiem czemu ale to tak wciąga że nie idzie się oderwać. A to też świetna opcja na spędzenie czasu z dzieckiem.

Dodaj komentarz