Obsydian – kamień wyjątkowej urody

Obsydian - kamień niezwykłej urody

Obsydian inaczej nazywany izofirem to nietypowa skała wylewna zbudowana praktycznie w całości ze szkliwa wulkanicznego. Zazwyczaj przyjmuje jednolity kolor czarny lub posiada jasnoszare plamki. Dzięki swojej niezwykłej urodzie jest chętnie wykorzystywany przez rękodzielników. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym zdradzamy tajemnice tego niezwykłego kamienia.

Co to jest obsydian?

Obsydian (z łac. lapis obsidianus) powstaje po natychmiastowym zastygnięciu bardzo gorącej magmy, czyli lawy. Jest jedynym występującym w przyrodzie naturalnym szkłem. W jego składzie chemicznym możemy wyróżnić wiele minerałów, które sprawiają, że obsydian staje się koloru czarnego, brązowo-zielonego, ciemnoczerwonego lub śnieżnego. Obsydian śnieżny to jeden z gatunków kamienia, który wyróżniają jasne, białe lub szare, nieregularne cętki. W jubilerstwie jest cenionym minerałem, chętnie wykorzystywanym do tworzenia prac w różnych technikach.

Fragmenty obsydianu

Jakie są rodzaje obsydianów? – najważniejsze odmiany

Obsydiany posiadają wiele różnorodnych odmian. Jedną z nich jest obsydian onyksowy, który wyróżnia się naprzemiennie rozłożonymi kolorami jasnymi i ciemnymi (podobne jak w onyksie). Bardzo nietypowy jest obsydian tęczowy, nazywany również irytującym. Posiada on plamy, które wyglądają, jak stworzone przez benzynę lub bańki mydlane. W promieniach słonecznych mienią się, również z metalicznym połyskiem. Ten gatunek pochodzi z Islandii, Meksyku oraz USA. Bardziej jednolity kolorystycznie, ale zróżnicowany fakturowo jest obsydian falisty (z Meksyku). Jak wskazuje nazwa, można na nim zauważyć nierówności w postaci smug i wstęg. Najbardziej popularnym obsydianem jest już wspomniana odmiana śnieżna, z jasnymi plamkami w kształcie płatków śniegu lub kwiatów. Podobnym do obsydianu śnieżnego jest kwitnący, różni je jednak pochodzenie, ponieważ odmiana śnieżna pochodzi z Utah, a kwitnąca z Nevady. Ostatnim rodzajem obsydianu, który zasługuje na wyróżnienie, jest odmiana połyskliwa, którą rozróżniamy po metalicznym odblasku powstającym przez pęcherzyki powietrza.

Jak rozpoznać obsydian?

W zależności od odmiany, na którą się natkniemy, tak możemy rozpoznawać obsydian po cechach charakterystycznych. Będą to odpowiednio: połysk metaliczny, plamy przypominające benzynę, małe, śnieżne plamki lub intensywnie czarny kamień z nietypowymi nierównościami. Zazwyczaj obsydian dość prosto odróżnić od innych kamieni naturalnych. Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, np. jubilerów.

Obsydian właściwości, po które warto sięgnąć

Według wierzeń obsydian jest idealnym kamieniem dla osób delikatnych, uduchowionych czy wrażliwych. Ma za zadanie skutecznie chronić przed złą energią, zarówno tą, która pochodzi z naszego wnętrza (czyli negatywne myślenie, objawy depresji, brak wiary i chęci do życia), jak i tą zewnętrzną. Obsydian dodaje odwagi, wiary w swoje możliwości, pewności siebie. Dodatkowo obsydian śnieżny uwolni nas od ograniczających emocji, czarny zadba o nasz rozwój duchowy, a tęczowy wzmocni delikatność i napawa nas optymizmem. Jeśli więc chcemy ochronić się od negatywnej energii, powinniśmy nosić obsydian zawsze przy sobie. Warto również wspomnieć, że w wierzeniach meksykańskich kamień ten był niezbędny do zapamiętywania i rozumienia snów.

Jak w jubilerstwie wykorzystać obsydian śnieżny?

Obsydian śnieżny oraz inne rodzaje tego kamienia możemy wykorzystywać w jubilerstwie na różne sposoby. W zależności od tego, jakiego rodzaju i kształtu kamień wybierzemy, tak możemy wykonać z niego różnorodne prace. Jeśli sięgniemy po kaboszon z obsydianu, czyli formę z jednej strony płaską, łatwo da się go obudować między innymi sznurkami sutasz czy koralikami w technice beading. Gdy zaś wybierzemy koraliki z obsydianu, czyli kamyki z wydrążoną dziurką, możemy z nich wykonać prostą, acz efektowną bransoletkę na gumce. Uzupełnieniem jej mogą być zawieszki w formie charmsów, w okuciu lub modne w tym sezonie z żywicy.

Obsydiany są kamieniami na tyle eleganckimi i uniwersalnymi, że bez trudu da się wpleść je w praktycznie każdą technikę rękodzielniczą. Można je wykorzystywać w hafcie koralikowym, sutaszowym, beadingu, wire wrappingu. Jjeśli znaleźlibyśmy zawieszki wykonane z obsydianu, wtedy już możemy dołączać je do każdej naszej pracy lub potraktować je jako samodzielne ozdoby.

Jak widać możliwości wykorzystania obsydianów są szerokie, dlatego zachęcamy do poznania tego kamienia i zaprzyjaźnienia się z nim.

Odkrywamy tajemnice jubilerstwa

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz