Biżuteria z meteorytu — ozdoby nie z tej Ziemi

Biżuteria z meteorytu — ozdoby nie z tej Ziemi

Biżuteria z meteorytu jeszcze kilkanaście lat temu brzmiała jak kosmiczna abstrakcja. Dziś wydaje się ciekawa i oryginalna, dzięki czemu zyskuje popularność na całym świecie. Jest dowodem na to, że z każdego kawałka skały staramy się stworzyć coś pięknego i wciąż szukamy nowych pomysłów na biżuterię. Jeżeli jesteś ciekawa, czym jest meteoryt, jak wygląda biżuteria z niego wykonana, ile kosztuje i jak o nią dbać ten post powinien Ci się spodobać! 

Meteor czy meteoryt?

Zacznijmy od tego, czym są meteory i meteoryty. Różnica jest bardzo prosta. Meteor to świetlny ślad na niebie, jaki zostawia po sobie meteoroid spalający się w górnych warstwach atmosfery. Meteory bardzo często nazywamy spadającymi gwiazdami. Meteoroidy to skały orbitujące wokół naszej planety, które po uderzeniu w powierzchnię naszej planety nazywamy meteorytami.

Znajdowane na Ziemi meteoryty występują w wielu różnych rozmiarach. Wyróżnia się meteoryty żelazne, żelazno-kamienne, a także kamienne. Mają one zróżnicowany skład chemiczny. Niektóre z nich są bogate w żelazo, nikiel i kobalt, inne mają budowę podobną do bazaltu, peridotu czy krzemianów. W zdobnictwie wykorzystuje się różne rodzaje meteorytów. Wiele sprzedawców poda Ci nazwę i pochodzenie każdego kawałka kosmicznej skały, dzięki czemu dowiesz się, jak jest zbudowana, a twoja biżuteria nabierze wyjątkowego charakteru. Przy okazji często jest to certyfikat autentyczności, że kamień rzeczywiście pochodzi z kosmosu.

Biżuteria z meteorytu 

Z meteorytów wykonywane są różne rodzaje biżuterii. Znajdziesz wykonane z nich obrączki bez dodatków, a także meteoryty osadzone w metalach szlachetnych. Te kosmiczne kamienie pozwalają na stworzenie unikalnej biżuterii. Jest ona jednocześnie elegancka, ale surowa. Dzięki temu nadaje się zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Charakterystyczne wzory na powierzchni meteorytów nazywane są figurami Widmanstattena. Ta okropnie długa nazwa odnosi się do geometrycznych wzorków, które nieco przypominają oszronione okna. Powstają one podczas ochładzania się meteorytu. W zdobnictwie podkreślane są przez proces wytrawiania.

Czy biżuteria z meteorytu jest bezpieczna?

Dla większości osób biżuteria z meteorytu jest bezpieczna. Co prawda, świeżo upadające meteoryty mogą uwalniać promieniowanie radioaktywne, mija ono bardzo szybko. Dlatego też nie istnieje realne zagrożenie radioaktywnością. Jednakże nie oznacza to, że każdy powinien nosić na skórze meteoryty. Niektóre z nich mogą zawierać związki kadmu, który w kontakcie ze skórą jest szkodliwy. Takie skały najczęściej nie są dopuszczane do produkcji biżuterii w naszym kraju. Zawsze możesz zapytać sprzedawcę o skład chemiczny meteorytu, z którego pozyskano surowiec do twojej biżuterii.

Meteoryty nie są też dobre dla alergików. Praktycznie wszystkie spadające z nieba skały zawierają kilka procent niklu. Nie oznacza to jednak, że kompletnie dyskwalifikują alergików z noszenia tych wyjątkowych dodatków. Niektórzy producenci oferują pierścionki lub zawieszki, których powierzchnie dotykające ciała pokryte są nieuczulającymi metalami. Inną opcją jest zdecydowanie się na biżuterię, w której meteoryt jest osadzony. W ten sposób alergeny nie będą miały kontaktu z twoją skórą i unikniesz nieprzyjemnych efektów noszenia biżuterii.

Jak dbać o biżuterię z meteorytem 

Meteoryt nie zepsuje się, gdy zostanie chwilowo zamoczony. Jednakże meteoryty zawierają metale, które mogą rdzewieć. Dlatego też poleca się szybkie i dokładne suszenie, jeżeli meteoryt zamoknie. Aby biżuteria z kosmicznymi dodatkami cieszyła Cię, jak najdłużej ściągaj ją przed czynnościami mogącymi spowodować jej rdzewienie lub polerowanie. Z czasem powierzchnia każdej biżuterii się ściera i unikatowe wzory na meteorytach mogą zanikać. Wystarczy jednakże poddać je ponownemu wytrawieniu, aby wróciły do pierwotnego stanu.

Moissanit kawałek meteorytu piękniejszy niż diamenty

Moissanit skarb skrywany w meteorytach 

Moissanit to rzadki i bardzo piękny minerał. Został odkryty w 1893 roku podczas badania próbek pochodzących z krateru meteorytowego. Początkowo uważano, że to diamenty, jednakże później okazało się, że mają one inną budowę chemiczną. Przez wiele lat sądzono, że moissanit występuje jedynie w meteorytach. Później znaleziono go jednak w kilku miejscach na naszej planecie, lecz wciąż jest jednym z najrzadszych minerałów na Ziemi. 

Moissanit ma postać bezbarwnego, zielonego lub żółtego kryształu. Często występuje jako inkluzja w innych kamieniach, na przykład w diamentach. Jego twardość w skali Mohsa oceniana jest na aż 9,25! W ultrafiolecie świeci na pomarańczowoczerwony kolor. Co ciekawe, moissanity mają lepsze zdolności optyczne od diamentów. Oznacza to, że jeszcze ładniej błyszczą i mają w sobie więcej ognia. 

Większość dostępnych w jubilerstwie moissanitów jest obecnie produkowana, co znaczy, że kamienie są syntetyczne. Dzięki temu kamień ten jest dostępny w każdym wariancie kolorystycznym od głębokiej czerni po subtelny niebieski. Syntetyczne moissanity są bardziej etyczne, tańsze i często piękniejsze od diamentów. Wypierają też popularne w ostatnich latach cyrkonie. Moissanit znajdziesz w szerokim przedziale cenowym od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Zaciekawił Cię ten artykuł? Zobacz co jeszcze na Ciebie czeka na naszym blogu 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons