Amazonit — minerał rzadki i piękny

Amazonit — minerał rzadki i piękny

Amazonit to minerał, którego nazwa pochodzi od rzeki Amazonki. Co ciekawe, prawdopodobnie nigdy go w niej nie znaleziono. Wiemy jednak, że w historii pięknych kamieni nie raz zdarzały się pomyłki z nazewnictwem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o losach tego minerału, jego właściwościach i prawidłowych metodach pielęgnacji to ten post powstał właśnie dla Ciebie. Zaparz sobie kubek ulubionej herbaty (jeżeli takowej nie masz, to koniecznie spróbuj tej, którą dorzucamy do zamówień) i pozwól mi opowiedzieć Ci o tym rzadkim kamieniu. 

Amazonit w historii

Amazonit to jeden z najstarszych używanych kamieni ozdobnych. W wykopaliskach archeologicznych podjętych na południu Jordanii odkryto ponad dwa tysiące fragmentów biżuterii wykonanej z amazonitu. Datuje się ją na czasy neolitu, czyli epokę kamienia łupanego, która miała miejsce około dziesięć tysięcy lat temu.

Późniejsze odkrycia pochodzą z czasów starożytnych, głównie z terenów Egiptu. Tam amazonit był bardzo cenionym minerałem. Tworzono z niego liczne ozdoby i biżuterię. Ponadto Egipcjanie wykorzystywali kamień do rzeźbienia ważnych tekstów. Siódmy rozdział Księgi Umarłych, który prowadził starożytnych Egipcjan przez śmierć i życie pozagrobowe, został wyryty w amazonicie. W grobowcu Tutenchamona znaleziono amazonitowy pierścień w kształcie skarabeusza i szereg innych ozdób wykonanych z tego zielono-niebieskiego kamienia.

Chociaż wiemy, że amazonit nie występował w Amazonce, istnieją legendy z nim związane. Głoszą one, że pewne wojownicze, starożytne plemię Brazylijek wykorzystywało amazonity do licznych celów. Kamienie miały służyć do zdobienia tarcz, leczenia chorób i przyspieszać gojenie ran. Brazylijski mit chwali się, że mieszkańcy Amazonii rozdają zielone kamienie wszystkim odwiedzającym ich krainę.

Wierzenia dotyczące amazonitu

Amazonit bywa nazywany kamieniem pokoju prawdy i komunikacji. Jak większość niebieskich kamieni uważa się go również za kamień harmonii. Niektórzy wierzą, że minerał ten emituje niebieskie promienie mające odmładzać i uspokajać. Ze względu na przypisywane mu właściwości ułatwiania komunikacji nadano mu nazwę kamienia rozjemczego. Podobno ułatwia komunikowanie najprawdziwszych myśli i emocji w sposób łagodny.

Inni uważają, że noszenie amazonitu zachęca do przygód, inspiruje i napawa miłością. Amazonit ma dodawać odwagi w wyznawaniu miłości i przeprowadzaniu trudnych rozmów. Według mistyków noszenie kamienia w kieszeni ułatwi podejmowanie trudnych decyzji. Amazonit ma ułatwiać podążanie ścieżką marzeń i pragnień.

Do właściwości leczniczych amazonitu, w które niektórzy wierzą, przede wszystkim możemy zaliczyć kojący wpływ na układ nerwowy. Biżuterię z amazonitów poleca się szczególnie osobom znerwicowanym, ale tez mającym problemy natury fizycznej. Inne magiczne moce korelowane z amazonitem to ułatwianie leczenia chorób tarczycy, a także wspieranie walki z alkoholizmem.

Sznury koralików kulek z amazonitu

Właściwości fizyczne amazonitu 

Amazonit to półprzezroczysty, a częściej nieprzejrzysty, niebieskozielony skaleń mikroklinowy. Zaliczamy go do kamieni rzadkich, występuje w niektórych częściach Brazylii, USA, Australii i Madagaskaru. Większość kamieni ma mlecznobiałe zanieczyszczenia w postaci smug. Kolory amazonitu w wielu aspektach mogą przypominać jadeit, jednakże cętkowany białozielony wzór charakterystyczny jest wyłącznie dla tego kamienia.  

Co ciekawe kolor amazonitu wynika z niewielkiej domieszki tlenku ołowiu. Jest kruchym minerałem, którego twardość ocenia się na 6-6,5 w skali Mohsa. Odmiany bardziej przejrzyste są często trwalsze, dlatego też wykorzystuje się je w jubilerstwie. Co ciekawe, skaleń eksploatowany jest także w przemyśle ceramicznym do tworzenia porcelany i glazur. 

Amazonit — jak o niego dbać

Jest to minerał wrażliwy na działanie chemikaliów, materiałów ściernych, ciepła i kwasów. Dlatego też nie powinnaś czyścić amazonitu myjką parową czy ultradźwiękową. Połysk kamienia zachowasz dzięki regularnemu polerowaniu go miękką szmatką. Uporczywych zabrudzeń możesz pozbyć się myjąc amazonit w letniej wodzie z użyciem delikatnego mydła. 

Unikaj noszenia amazonitowej biżuterii podczas wykonywania prac domowych i ogrodowych, a także podczas aktywności fizycznej. Jest to dość kruchy minerał i niestety może się łatwo zniszczyć. Pamiętaj, aby przechowywać go, oddzielając od pozostałej biżuterii. W ten sposób chronisz swoje dodatki przed zarysowaniem powierzchni. 

Amazonit w biżuterii 

Amazonit zazwyczaj cięty jest w kształt kaboszonu lub koralików. Tworzy się z niego kolczyki, zawieszki i bransoletki, ale także małe rzeźby i figurki. Kolor amazonitu pięknie prezentuje się w każdej obsadzie. Jednakże najlepiej prezentuje się w otoczeniu srebra. Wisiorki zawieszane są na łańcuszkach, rzemieniach albo wstążkach. Amazonit świetnie komponuje się z drewnem, innymi kamieniami naturalnymi i metalem. Ciekawy zestaw tworzy połączenie go z kamieniem księżycowym i białymi kamieniami. 

Usatysfakcjonowana lekturą? Nie kończ jej!

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons