Biżuteria z modeliny — od pomysłu do produktu
Biżuteria z modeliny to temat, który jest mi dość znany. Moja siostra wiele lat temu rozpoczęła tworzenie miniaturowych ozdób z modeliny, a niektóre z nich mam i chętnie używam i dziś. Jednakże, przez ostatnie kilkanaście lat tworzenie z modeliny rozwinęło się niesamowicie, dlatego też uznałyśmy, że najwyższy czas na opisanie tej nietypowej i bardzo plastycznej sztuki tworzenia pięknych dodatków.
Czym jest modelina
Modelina to popularna nazwa różnych mas plastycznych, które przed utwardzeniem przypominają plastelinę. W zależności od składu modelinę może utwardzić wysoka temperatura, powietrze, a nawet światło. W języku angielskim często nazywana jest glinką polimerową, z uwagi na budowę chemiczną i zdolność do utwardzenia pod wpływem ciepła.
Pod wpływem siły i ciepła naszych rąk modelina staje się materiałem plastycznym, z którego można ulepić niemal wszystko. Jednakże, po ustaniu działania siły materiał traci swoją plastyczność i to właśnie dzięki temu można stosować ją jako glinkę modelarską, a nie pastę czy szpachlę. Pod wpływem wysokich temperatur modelina nie zmienia swojego kształtu, a jedynie się utwardza, co wykorzystujemy w tworzeniu biżuterii.
Co jest potrzebne do biżuterii z modeliny
Pierwsze, czego będziesz potrzebowała to modelina. Sprawdzoną i popularną na całym świecie jest modelina marki FIMO, dostępna w sklepach plastycznych, empiku i oczywiście w licznych sklepach internetowych. Dodatkowo potrzebne będą Ci półfabrykaty metalowe takie jak bigle, zapięcia, czy kółka montażowe. Mocny klej z pewnością przyda Ci się wielokrotnie, na start możesz używać popularnej kropelki i jej odpowiedników.
Oczywiście niezbędna będzie też powierzchnia, na której swobodnie będziesz mogła lepić. Polecam sięgnąć po silikonową matę kuchenną. W ten sposób zabezpieczysz swoje blaty przed zniszczeniem. Jeżeli nie masz żadnych narzędzi do tworzenia biżuterii, to proponuję Ci zakup zestawu trzech narzędzi, które są świetnym wyposażeniem każdej pracowni. Dodatkowo do lepienia przydadzą Ci się igły, a także narzędzia modelarskie. Jeżeli nie chcesz inwestować zbyt wiele, rozejrzyj się za tanim zestawem do zdobienia paznokci. Często w połączeniu z nożem do tapet, czy skalpelem zupełnie wystarczają początkującym. Innych przedmiotów, które mogłyby nadać twoim wyrobom ciekawych form i struktur możesz poszukać w domu.
Narzędzia ułatwiające pracę
Te akcesoria nie są niezbędne i nie polecałabym ich kupna osobom, które dopiero zaczynają. Jednakże istnieje masa gotowych foremek, miniaturowych ozdób, wałków z wzorami i wielu innych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić pracę z modeliną. Oprócz dedykowanych modelinie narzędzi rozejrzyj się za akcesoriami do pieczenia i zdobienia paznokci. Z pewnością będziesz zaskoczona ile elementów możesz użyć w tworzeniu modelinowej biżuterii.
Jak zrobić biżuterię z modeliny
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z projektowaniem biżuterii, spróbuj zacząć od rysunku albo listy niezbędnych produktów i etapów pracy. Postaraj się jak najdokładniej wyobrazić sobie projekt i dobrze przemyśl go krok po kroku. Dzięki temu najprawdopodobniej unikniesz rozczarowań, a także marnowania surowców. Następnie wybierz kolory modeliny, z którymi będziesz pracować i przystąp do pracy.
Pamiętaj, że nawet najmniejsze zabrudzenia będą widoczne na modelinie, także zadbaj o czystość miejsca pracy, narzędzi i własnych dłoni. Co więcej, jeżeli chcesz pracować z licznymi kolorami, zwróć uwagę, czy nie potrzebujesz umyć rąk, zmieniając barwę modeliny. Dobrym pomysłem może okazać się praca w rękawiczkach. Łatwiej zmyjesz z nich resztki poprzednio użytych kolorów, unikając przy tym ryzyka, że masa rozpuści twój lakier do paznokci, a dodatkowo nie zostawisz na swojej firurce odcisków palców. Jeżeli przerywasz pracę lub zostają Ci resztki modeliny, to owiń je folią spożywczą, lub umieść w zamkniętym słoiczku. W ten sposób ochronisz masę przed słońcem, gorącem, a także przed kurzem i zabrudzeniem.
Ulepioną pracę umieść na czystym papierze do pieczenia i włóż do nagrzanego i czystego piekarnika. Długość pieczenia modeliny będzie zależna od wielkości i grubości Twojej pracy. Spróbuj zacząć od 20 minut w piekarniku nagrzanym do 110 ℃. Pamiętaj, że niektóre piekarniki grzeją nierówno albo mogą mieć niedokładne termometry. Dlatego też na start proponuję sprawdzać co kilka minut jak mini rzeźby sprawują się w piekarniku.
Biżuteria z modeliny — jak może wyglądać
Prace, jakie wykonywane są z modeliny, zapierają dech w piersiach. Jest to materiał, który nie uczula, więc biżuterię wykonaną jedynie z modeliny może nosić każdy. Bogactwo wzorów od minimalizmu, przez kreatywną abstrakcję do absolutnego realizmu zachwyca nawet największych sceptyków. Poniżej znajdziesz jedynie małe okienko na piękny świat biżuterii z modeliny, który według mnie zdecydowanie warto eksplorować.
Koraliki
Modelina daje Ci możliwość stworzenia wymarzonych koralików. Sama możesz zadecydować o ich wielkości, kształcie, kolorze i ewentualnym wzorze lub dodatkach, a także o średnicy otworu. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą znaleźć wymyślonych przez siebie półfabrykatów. Koraliki z modeliny będą stosunkowo lekkie, wytrzymałe i bezpieczne nawet dla najmłodszych. Często służą nie tylko do produkcji biżuterii, ale także akcesoriów dla dzieci, takich jak np. breloki do smoczków.
Miniaturowe jedzenie
Ciastka, kubki pełne błyszczącego kakao, mini burgery, cukierki i inne pyszności przez lata królowały w biżuterii z modeliny. Są uwielbiane przez dzieci i nastolatków, a niekiedy także przez dorosłych. W otoczeniu maleńkich naczyń, a nawet sztućców rozczulają nas, a niekiedy bawią. To zdecydowanie nietuzinkowa biżuteria, którą ciężko jest podrobić.
Zwierzęta i rośliny
To jak piękne rośliny, a nawet zwierzęta powstają z modeliny, jest dla mnie nieustannym zaskoczeniem. Kunszt wykonania płatków kwiatów, realistycznych sukulentów w doniczkach, czy rajskich ptaków jest niekiedy powalający. Z modeliny można ulepić każde zwierze chodzące, pływające lub latające, a także wszystkie znane ludzkości rośliny. Co więcej, możemy tworzyć mityczne kreatury, nierealnie piękne kwiaty i bajkowe drzewa. Osobiście jestem największą fanką kaktusów i im pokrewnych w miniaturowym wydaniu, choć sama nie do końca rozumiem dlaczego, bo „rośliniara” ze mnie żadna.
Nowoczesny, abstrakcyjny design
Koraliki w szalonych kształtach i rozmiarach, nietuzinkowe połączenia kolorystyczne i różne wykończenia brzmią jak kompletny chaos. Jednakże odpowiednio dopasowane mogą zadziwić elegancją i wpaść w oko niczym skandynawski wystrój wnętrz. Połączenie ciekawych faktur i barw z niemal surową formą to coś, co kochamy w ostatnich latach nie tylko w architekturze, ale i w modzie. Okazuje się, że modelina jest doskonałym medium, do tworzenia nowoczesnej i nieco zwariowanej, choć prostej biżuterii.
Tłoczone wzory
Płaska, lecz trójwymiarowa biżuteria z modeliny tworzy idealne naszyjniki, zawieszki, kolczyki i bransoletki. Łączenie tłoczonych wzorów z wypukłymi elementami przenosi projekt na kompletnie nowy poziom. Tłoczone wzory mogą powstawać przy użyciu specjalnych wałków, ale też podczas odciskania tego, co znajdziesz w domu. Aby stworzyć wzór przypominający skórę, możesz odcisnąć własną rękę albo skórzaną torebkę. W ten sposób z łatwością stworzysz fakturę nie tylko skóry, ale i drewna, siatki, ziemi, czy tkaniny.
Geometryczny minimalizm
Proste formy i geometryczne kształty są zdecydowanie modne w ostatnich latach. W biżuterii z modeliny często łączone są z prostymi, metalowymi półfabrykatami. Co więcej, niekiedy mają namalowane dodatkowe wzory zgodne z geometrycznym minimalizmem, które dodają projektowi głębię. Są świetnymi dodatkami na każdy dzień. Mogą stanowić żywy akcent kolorystyczny w monochromatycznych stylizacjach, co moim zdaniem wygląda zachwycająco. Dość duże, kobaltowe kolczyki w zestawieniu z białą koszulą i jasną karnacją dodadzą Ci stylu, a żywopomarańczowy naszyjnik na czarnej stylizacji pięknie się wyróżni i przykuje uwagę. Te pozornie proste dodatki mają moc kompletnej przemiany Twojego wyglądu.
Zostaw komentarz