Blog a marka biżuteryjna

Blog a marka osobista

Czym właściwie jest blog? 

Nazwa BLOG pochodzi z języka angielskiego (web log) i oznacza dziennik sieciowy. Inaczej mówiąc, jest to pamiętnik, pisany online z zachowaniem chronologii wpisów. Wraz z rozwojem technologii coraz łatwiej o uporządkowanie treści w blogach, podział na kategorie, wyszukiwanie po tagach. Dzięki temu czytelnik, może wyszukać tylko interesujące go treści, co sprzyja korzystaniu z tej formy publikacji.

Krótko mówiąc, blog jest formą komunikacji.

Blog może mieć charakter osobisty, jak pamiętnik, być zestawem artykułów prezentujących opinie autora, a także wyrażać twórczość artystyczną w postaci opowiadań, esejów czy innych form literackich. Może też tworzyć prezentację umiejętności kulinarnych czy wnętrzarskich. W zasadzie każda dziedzina życia nadaje się do zaprezentowania na blogu.

Pytanie, tylko po co?

Co jest celem prowadzenia bloga?

Ilu autorów tyle różnych celów. Dla jednych to wyraz artystycznej duszy, w dającym anonimowość internecie. Drudzy za cel mają budowanie przekonania, że tematy, które poruszają to dziedzina, w której są ekspertami. Dla jeszcze innych blog może stanowić uzupełnienie działalności- swoistą księgę odesłań dla zadających powtarzające się pytania.

Zanim założycie bloga, ważne jest zadanie sobie tego pytania: Co jest moim celem w prowadzeniu bloga? I jeśli odpowiedź brzmi: „bo Manzuko napisało, że trzeba”, to dajcie sobie spokój. Zapału starczy na cztery posty (no dobra może pięć).

Jakie cele prowadzenia bloga może mieć osoba, która tworzy markę biżuteryjną?

Poprawa widoczności w Google

Pierwszym celem 99% blogów firmowych jest (nie oszukujmy się) przychylność Google, bo przekłada się na realne złotówki. Ktoś, kto prowadzi mały, a tym bardziej, większy biznes nie może sobie pozwolić czasowo na bezwartościową dekorację w postaci nic nie wnoszącego bloga. Wszyscy przedsiębiorcy chcą, by wyszukiwarka ich kochała i umieszczała jak najwyżej. Dlatego blog jest doskonałym miejscem, by wysokiej jakości treścią udowodnić wyszukiwarce, że warto nas pokazać. W przypadku marki biżuteryjnej wylewne opisy pojedynczych pierścionków nie bardzo wchodzą w grę, trzeba więc pożądane treści podpiąć pod stronę w inny sposób.

Czyli mamy podstawową motywację do działania, która ma szansę przełożyć się na pieniądze, wszak o nie w budowaniu marki chodzi.

Zaistnienie w świadomości potencjalnego klienta/ grupy docelowej

Znam Was trochę i wiem, że materializm nie jest Waszą najmocniejszą stroną. Niemniej jednak argument wymiernych zysków musiał się tu pojawić, ponieważ przyjdzie taki moment w Waszej karierze, że działania nie przynoszące przychodu będzie, (z braku czasu) należało wyeliminować – a blog do tej kategorii nie należy.

Jednak umówmy się, świat ma głęboko gdzieś Wasze cele, i aby blog był skuteczny, musi odpowiadać na proste pytanie: Po co mojemu potencjalnemu klientowi ten blog?

Co, gdybym była swoim klientem, chciałabym na nim przeczytać? Jakich informacji szukają ci, którzy są moimi potencjalnymi klientami? To się nazywa grupa docelowa i każdy twórca marki powinien ją znać. Jeżeli coś jest „dla wszystkich” to, jest dla nikogo i trudno to sprzedać „komuś”.

Powinna Wam się w głowie rozwinąć spora lista tego, co chcielibyście swoim klientom przekazać. Tworzenie rękodzieła to proces, który dodaje wartości wytwarzanym przedmiotom, warto go pokazać. Oprócz procesu twórczego, waszej pracowni, powstawania projektów można pokazać, skąd się biorą materiały, jaką wyznajecie filozofię, co jest dla Was ważne. W osobnych wpisach powinny pokazać się artykuły o DNA waszej marki. Są to posty wartościach i założeniach, które są niepodważalne i niezmienne dla Was jako jej właścicieli.

Krótko mówiąc, opowiedzcie o tym, kto tworzy markę i biżuterię, jak ona powstaje, jak się w tym realizujecie. To, jaką markę biżuterię tworzycie i dla kogo, powinno znacząco kreować zarówno wygląd, jak i treści publikowane na blogu. Spójność wyglądu, treści i tego, co robicie, sprawi, że blog będzie autentyczny i przybliży zainteresowanym wasz świat.

Dobrym przykładem odpowiednio prowadzonego bloga marki biżuteryjnej jest blog firmy Plantwear.

Planowanie jest kluczowe dla osiągnięcia blogowego sukcesu

Czy prowadzenie bloga jest trudne?

Z rozrzewnieniem wspominam moje blogowe początki. Stawiane 10 lat temu na blogspocie dzienniki mające za zadanie jedynie ulżyć mi w moich doraźnych frustracjach i dać upust cynicznym spostrzeżeniom dotyczącym otaczającego mnie świata, nie są dziś moim powodem do dumy. Mam cichą nadzieję, że przepadły bezpowrotnie w odmętach internetu i nigdy nie wypłyną na światło dzienne. : -) Niemniej jednak były to próby, które nauczyły mnie jak postawić blog, pokazały, jak on działa, czego można oczekiwać, ile czasu to zajmuje. Z punktu widzenia technicznego bardzo cenne lekcje. Pamiętajcie, tylko żeby nie zgubić hasła, by móc potem skasować to, z czego nie będziecie dumni. 🙂

Czy polecam blogspota? Jest to platforma umożliwiająca start każdemu, bez jakiejkolwiek znajomości programowania. Od jakiegoś czasu, można łatwo nawet podpiąć swoją domenę, co znacznie ułatwia sprawę. Blogspot ma mnóstwo ograniczeń i wad, ale na początek wydaje się odpowiedni dla każdego.

My korzystamy z WordPressa. Potrzeba trochę nauki lub kogoś, kto się na tym zna, by postawić stronę. Potem z pomocą wielu darmowych wtyczek można śmiało pisać i publikować, równie prosto, jak w każdym edytorze tekstu.

Co jest potrzebne do prowadzenia bloga?

Cały urok blogowania polega na tym, że jest to w zasięgu ręki niemal każdej osoby. Warunkiem koniecznym są: internet, komputer (chociaż pewnie z telefonu też by się udało) i dobre chęci.

Oczywiście przydałby się pomysł, a co za tym idzie coś, co my szumnie nazywamy kalendarzem publikacji. To zwyczajny plan na posty na kolejny kwartał/ półrocze. Z doświadczenia wiem (blog manzuko na blogspocie startował chyba trzy razy i działalność na nim zamierała po kilkunastu postach, z braku pomysłu, czasu i nadmiaru zadań i frustracji), że kalendarz publikacji to bardzo ważny element sprzyjający sukcesowi w tej materii.

Jak znaleźć czytelników dla bloga?

Kolejną zaletą przemyślanych treści jest to, że stosunkowo łatwo jest zachęcić do ich przeczytania. Na naszym blogu dużo chętniej czytane są wpisy rozwiązujące problemy ( jak rozplątać łańcuszki, czy jaki prezent dla mamy wykonać własnoręcznie) niż wpisy informujące o nowościach na pojawiających się na sklepie. Dostosuj swoje treści tak, by czytelnicy sami ich szukali. Oprócz tego zachęć do ich przeczytania na Facebooku czy Instagramie.

Aby sprawdzić czy pisanie blogów jest dla Ciebie, zanim przejdziesz żmudny proces stawiania swojej witryny możesz znaleźć blogi, na których publikowane są gościnne wpisy. U nas taką akcją jest Przegląd Rękodzielniczy, wystarczy, że napiszesz krótki tekst o swojej marce i wyślesz nam zdjęcia swoich prac, a my zajmiemy się jego publikacją na naszym blogu. Takie poczynania są wartościowe nawet jeżeli piszesz własnego bloga, bo każdy wpis o twojej marce buduje jej pozycję  w internecie.

 

Podobał Ci się artykuł? Dowiedz się więcej z manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz