Versace – rodzinny biznes światowej sławy

Versace – rodzinny biznes światowej sławy

Versace to jedna z kultowych już marek o światowej renomie. Od początku silnie wspierała wartości rodzinne, a dzięki nowatorskiej wizji młodego projektanta podbiła wybiegi na całym świecie. Zajmuje się projektowaniem ubrań, obuwia, portfeli, torebek, okularów przeciwsłonecznych i biżuterii. Szerokie podejście do mody obejmuje modę męską, damską, a nawet dziecięcą. Bez wątpienia jest to firma, od której wiele możemy się nauczyć zarówno od strony biznesowej, jak i modowej.

Historia Versace

Pierwsze kroki Gianniego

Tę niezwykłą markę świat zawdzięcza Francesce Versace- matce Gianniego i Donatelli. To właśnie w jej skromnej pracowni krawieckiej w Giannim rozbudziła się ogromna pasja do szycia i kreowania mody. Początkowo szył on ubrania dla szmacianych lalek, jednakże szybko chłopiec zorientował się, że świat mody będzie jego światem. Już w wieku 9 lat zaprojektował swoją pierwszą sukienkę, natomiast pierwsza sprzedaż nastąpiła, gdy miał lat 17. Do 23 roku życia ciężko pracował nad rozwojem osobistym i swojej marki. W czasie tych pięciu lat od pierwszej sprzedaży rozwinął skrzydła na tyle, aby zaprezentować pierwszą kolekcję letniej odzieży, którą sygnował już własnym nazwiskiem.

Ubrania Versace w klasycznym stylu marki

Zdjęcia dzieki uprzejmości versace.com

Współpraca z rodzeństwem

Po kilku latach pod okiem innych projektantów Gianni Versace wciąż marzy o rozpoczęciu własnego biznesu i pracowaniu na własną renomę. Do Mediolanu, w którym pracował Gianni, przyjeżdża jego brat Santo, który decyduje się współtworzyć biznes. Do młodzieńców dołączyła też ich siostra Donatella. Zajęła się ona głównie reklamą, która w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu marki. Pasmo sukcesów trójki rodzeństwa nie trwało jednak wiecznie. Po wielu latach owocnej współpracy Gianni został zamordowany w wieku 50 lat, na progu drzwi do własnego domu. Ta tragedia niewątpliwie odbiła się na całej rodzinie, ale i na firmie Versace.

Nowe porządki

Po śmierci brata Donatella przejmuje obowiązki głównej projektantki i kieruje firmą. Zgodnie z testamentem Gianniego, 50% udziałów w firmie dostaje jego siostrzenica Allegra. Od tego czasu miała wpływ na wszelkie podejmowane decyzje. Kobiece kierownictwo korzystnie wpłynęło na biznes. Konsekwentne, charakterystyczne wzornictwo ugruntowało pozycję marki na rynku międzynarodowym, a kobiece kroje ubrań zapewniają stale rosnącą liczbę wielbicielek.

Skąd wziął się sukces marki?

Osobiście uważam, że za każdą dobrą firmą stoi mnóstwo pracy, zaangażowania i pasji. Te trzy cechy umożliwiają poświęcenie się projektowi niemal bez reszty, co znacząco sprzyja odnoszeniu sukcesów. Versace dość szybko stało się marką, która we Włoszech kojarzyła się z luksusem. Wykorzystywanie wysokiej jakości materiałów, ponadczasowych krojów i wzorów inspirowanych kulturą starożytną na pewno nie pozostało bez znaczenia. Donatella doskonale wprawiła się w kreatywnej reklamie, a później jako kreatywna dyrektor tego domu mody. Versace to kolejny wielomiliardowy biznes, który pokazuje, że nawet mała, rodzinna firma może stać się potęgą na skalę światową.

Konwencjonalna złota biżuteria Versace

Zdjęcia dzieki uprzejmości versace.com

Styl Versace

Do dziś w projektach Versace widzimy wpływ jej założyciela. Gianni uwielbiał otaczać się luksusowymi przedmiotami i takie też miały być jego prace. Wielokrotnie czerpał inspiracje z baroku, co nadal przewija się w kultowych materiałach marki. Współcześnie widzimy też nieco odważniejsze i bardziej rockowe podejście Donatelli. Niezależnie od projektanta, marka Versace skupia się na podkreślaniu naturalnych kształtów kobiet i mężczyzn.

Ten dom mody z pewnością cechuje się odwagą i bezkompromisowością. Łączy klasyczne kolory takie jak złoto, czerń i biel z krzykliwymi graficznymi nadrukami, czy niezwykle kolorowymi projektami sukienek. Możemy łatwo zauważyć, że projektanci często inspirują się światem roślin i zwierząt. Co więcej, już w logo Versace widać wpływy kultury antycznej. Gianni miał nadzieję, że jego klienci zakochają się w jego projektach jak w pięknej meduzie i nie będą w stanie odwrócić od nich wzroku, jak od tej niebezpiecznie pięknej mitycznej postaci. Niezależnie od tego, czy ubrania odsłaniają ciało, czy pozostawiają je ukryte, bez wątpienia każda kobieta będzie się w nich czuła niezwykle zmysłowo i kobieco. I właśnie ta chęć zwiększenia pewności siebie i podkreślenia piękna w klientach połączona z kreatywną odwagą zdaje się wytyczać drogę Versace.

Biżuteria z nowej kolekcji Versace

Zdjęcia dzieki uprzejmości versace.com

Biżuteria Versace

Biżuteria Versace to przede wszystkim ogrom żółtego złota. W tych dodatkach widać najwyraźniej wpływy antycznego wzornictwa. Często przewija się tu logo marki wytłoczone na złotej monecie. Znajdziemy je w kolczykach, pierścionkach, bransoletkach i naszyjnikach. Co więcej, w kolekcjach Versace widzimy często złote pióra, motywy roślinnych gałązek i zygzakowate wzorki rodem z antycznych waz.

Kontrastem do tej klasycznej biżuterii są projekty inspirowane dzikim zachodem i kowbojami. Serie inspirowane zachodem często zawierają dużo połączeń czarnej skóry i żółtego złota. Do dziś w kolekcjach biżuterii widać barokowe inspiracje Gianniego. To w nich najczęściej spotkamy połączenie złota ze srebrem.

Biżuteria Versace to dodatki pełne klasy i elegancji. Nie widać tu krzykliwych kolorów, czy łamiących kanony designów. Dodatki tej marki są uniwersalne, stonowane, choć wyraźne. Oprócz złota i skóry znajdziemy czasem białe lub kolorowe kryształki, czy czarną emalię. Prostota zdaje się jednak być ich kluczem do sukcesu.

Jenifer Lopez w sukni, która zrewolucjonizowała modę i internet

Zdjęcia dzieki uprzejmości vogue.com

Kolekcja na rok 2020

Tegoroczna kolekcja na wiosnę i lato to hołd projektom sprzed 20 lat. Jeżeli interesujesz się modą, to zapewne pamiętasz kultową sukienkę z motywem dżungli, którą nosiła Jennifer Lopez. Ciekawostką jest fakt, że sukienka ta wzbudziła wiele zainteresowania, jednakże ludzie nie mogli jej wyszukać w Google. Właśnie to wydarzenie zainspirowała największą na świecie wyszukiwarkę internetową do stworzenia Google Grafika. Donatella wspominała o tym między innymi w wywiadach dla Vogue. W kolekcji widzimy dużo motywów roślinnych i zieleni. Nie zabrakło oczywiście odważniejszych kolorów, jak i klasycznej czerni.

Widoczny wpływ rockowego podejścia Donatelli w najnowszej kolekcji Versace

Zdjęcia dzieki uprzejmości versace.com

W kolekcji na jesień i zimę królują mocne kolory takie jak czerń, czerwień i kobalt. Wzory roślinne zostały zastąpione kratką i nieregularnymi wzorami przypominającymi nieco zebrę, czy skórę gadów. Ciemne i surowe kreacje są skontrastowane kilkoma krzykliwymi, psychodelicznymi stylizacjami. Biżuteria jak zwykle jest skromna, nie gra pierwszych skrzypiec, a jedynie dopełnia całość ubioru.

Spodobało Ci się? Nie przerywaj swojej lektury z manzuko.com:

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons