Breloki do kluczy — nasze pomysły na DIY

Breloki do kluczy diy inspiracje pomysły na breloki

Breloki do kluczy mogą łączyć funkcjonalność z wygodą i estetyką. Dzięki nim łatwiej znaleźć klucze, niekiedy umożliwiają też ich przechowywanie w wyznaczonych miejscach. Breloki do kluczy to świetny pomysł na spersonalizowany prezent dla siebie lub bliskich. Nierzadko oprócz praktycznego zastosowania, breloki mają dla nas sporą wartość sentymentalną. W tym poście dowiesz się, po co nam breloki, a także poznasz kilka naszych pomysłów na stworzenie własnych breloków.

Skąd wzięły się breloki

Pierwszy w życiu prototyp breloka pochodzi ze starożytnego Egiptu. Zawieszony na sznurku amulet pochodzący z 1700 r.p.n.e. utorował drogę przyszłym brelokom. Później Celtowie nosili królicze łapki, wierząc, że mogą dzięki nim komunikować z ich duchami w podziemnych norach.

W klasycznym wydaniu pierwszy pamiątkowy brelok został użyty w 1893 roku podczas Światowej Wystawy Columbia w Chicago. Rok później powstało pierwsze zapięcie breloka. Popularność breloki zyskały w latach dwudziestych XX wieku. Moda na przywożenie breloków z podróży rozkwitła, lecz miały one więcej funkcji. Podczas II Wojny Światowej żołnierze nosili świnie rzeźbione z irlandzkiego dębu – na szczęście.

W połowie XX wieku wielu producentów samochodów zaczęło oferować spersonalizowane breloki do zakupu aut. W kolejnych latach te niewielkie przedmioty zyskiwały nowe sposoby wykorzystania. Służyły celom reklamowym, jako narzędzia samoobrony, czy też sekretniki, latarki i miarki.

Klasyczny brelok z zawieszkami i chwostem

Rodzaje breloków do kluczy

Breloki mają tysiące kształtów, kolorów i rozmiarów. Według mnie można podzielić je na trzy główne kategorie. W mojej opinii różnią się one od siebie dość wyraźnie, a niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć.

Klasyczne breloki

Klasyczne breloczki składają się z pewnego rodzaju zawieszki, łańcuszka i kółka przypominającego sprężynę lub karabinka. Większość zawieszek przedstawia obrazek, figurkę kojarzącą się z miejscowością, z którą pochodzą, popularne są także miniaturowe pluszaki i zabawki. W ostatnich latach, w modzie są także breloki w kształcie bardzo puchatych pomponów. Przyczepiane są one nie tylko do kluczy, ale też do torebek i portfeli.

Breloki typu wristlet z koralików katsuki

Wristlets

Wristlets to określenie na breloki, które jednocześnie są bransoletkami. To prawdopodobnie mój ulubiony rodzaj breloków. Niezależnie od tego, czy bransoletka jest wypleciona ze sznurka, wykonana z koralików, czy też z drewnianej obręczy, zdecydowanie jest bardzo wygodna. Umożliwia dostępność do kluczy, gdy ręce mamy zajęte na przykład zakupami. Dzięki takim brelokom nie musisz szukać kluczy w torebce, tylko możesz nieść je na nadgarstku, mając wolne ręce. Co więcej, ta forma breloka umożliwia zawieszenie go na niemal każdym istniejącym rodzaju haczyka.

Breloki funkcyjne lokalizator, gaz pieprzowy, multitool

Breloki funkcjonalne

Breloki mogą spełniać setki funkcji. Najpopularniejsze z nich to otwieracze do butelek, buteleczki z płynem do dezynfekcji, czy mini latarki. Co więcej, w formie breloka znajdziesz także poziomice, małą miarę, a nawet śrubokręt. Do nowocześniejszych rodzajów breloków należą te z funkcją lokalizacji. To szczególnie przydatne dla osób często gubiących klucze. Gdy nie będziesz mogła ich zlokalizować, wystarczy użyć swojego telefonu, aby je namierzyć!

Breloki mogą także pełnić funkcję dbającą o nasze bezpieczeństwo. Na breloku możesz umieścić swoje dane kontaktowe w razie wypadku, a także alergie, czy też choroby przewlekłe. Co więcej, umieszczenie swojego numeru telefonu na breloku osoby starszej może przydać się, jeżeli ma skłonność to niebezpiecznych wypraw poza dom. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich seniorów, ale jest szczególnie pomocne w opiece nad osobami z demencją, czy chorobą Alzheimera.

Breloki do kluczy DIY — jakich materiałów użyć

Wybór materiałów do tworzenia breloków jest niemal tak duży, jak asortyment naszego sklepu z półfabrykatami do biżuterii. Poniżej postaram się przedstawić najpopularniejsze i najciekawsze produkty, których możesz użyć do własnoręcznego stworzenia breloka. Jeżeli poszukujesz inspiracji na breloki DIY polecam Ci naszą tablicę stworzoną na Pinterest’cie. Z tej tablicy pochodzi większość zdjęć z postu i tam również znajdziesz ich źródła.

Breloki drewniane koraliki na rzemieniu

 

Rzemienie 

Rzemienie szyte, skórzane i zamszowe świetnie sprawdzą się do tworzenia breloków. Prawdopodobnie najlepsze okażą się te wykonane ze skóry. Z ich pomocą stworzysz brelok o eleganckim wyglądzie i przyzwoitej wytrzymałości. Nadają się do tworzenia breloków dla każdej płci i w każdym wieku, co czyni je niezwykle uniwersalnymi. Rzemienie możesz połączyć łapaczkami, zakończyć wklejaną końcówką, a także użyć kleju lub specjalistycznych nitów.

Breloki DIY wyplatane makramą

Sznurki 

Sznurki możesz wykorzystać w masie kompletnie różnych projektów breloka. Ja jestem posiadaczką sznurkowych, wyplatanych breloków typu bransoletki i jestem z nich bardzo zadowolona. Oprócz wyplatania sznurki nadają się także do oplatania drewnianych obręczy, tworząc w ten sposób ciekawe i kolorowe wzory. Niektórzy twórcy sięgają po sznurki, aby stworzyć z nich własne chwosty, czy też pompony.

Jedyną wadą sznurków jest to, że w porównaniu do innych materiałów, dość szybko się brudzą. Dlatego też nie polecam tworzenia breloka z jasnych sznurków, jeżeli często wrzucasz klucze do torebek, czy nierzadko upuszczasz je na ziemię.

Brelok z koralików katsuki z literkami akrylowymi i koralikami metalowymi

Koraliki

Lista koralików, które nadają się do użycia w brelokach, jest naprawdę długa. Postaram się więc wymienić te najpopularniejsze i bezpieczne. Wykorzystywanie kruchych materiałów jak szkło nie jest dobrym pomysłem, gdyż łatwo o zniszczenie breloka i skaleczenie się. Do breloków doskonale nadadzą się koraliki z drewna, surowego lub egzotycznego. Te pierwsze można własnoręcznie pomalować na pożądany kolor, te drugie zaś oferują naturalne bogactwo wzorów i kolorów. 

Wśród koralików z materiałów syntetycznych na pierwszym miejscu według mnie plasują się koraliki katsuki, szczególnie kulki i wałki. Co więcej, kulki akrylowe, czy też z żywicy doskonale nadadzą się do tworzenia breloków. Wśród koralików z tworzyw sztucznych na szczególną uwagę zasługują koraliki literki, dzięki którym stworzysz spersonalizowane breloki. Wszystkie te materiały są dość odporne na zarysowania i uderzenia, dlatego powinny umożliwić Ci stworzenie porządnych akcesoriów.

Warto także spojrzeć na metalowe przekładki, czy koraliki modułowe. Będą one niezwykle wytrzymałe, dlatego też polecamy je osobom, które często wypuszczają swoje klucze z rąk.

Zestaw breloków z modeliny

Modelina 

Modelina to materiał, który umożliwia Ci stworzenie dowolnego kształtu, rozmiaru i koloru breloka. Jej trwałość zależy od jakości modeliny, a także skomplikowania kształtu, jego grubości i tego, jak wypieczesz swoją pracę. Breloki z modeliny możesz pozostawić w ich matowej formie lub nadać im nieco błysku za pomocą lakieru. W ten sposób dodatkowo zabezpieczysz swoją pracę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Breloki z zawieszkami i wstążką

Zawieszki

Zawieszki w formie charmsów, chwostów, czy też koralików ponawlekanych na drucik często tworzą ciekawe pęczki zróżnicowanych dodatków. Są także często wykorzystywane w tworzeniu rzemieślniczych breloków i dodają im nieco więcej struktury i wielowymiarowości. Co więcej, w każdym dodatku od breloka po kolczyki, zawieszki to często prosty sposób na spersonalizowanie akcesoriów. Dlatego nie bój się sięgać po te małe elementy, gdyż mogą wynieść Twoje breloki na nowy poziom.

Brelok typu wristlet na drucie pamięciowym z chwostem z rzemienia zamszowego

Bazy do bransoletek 

Breloki do kluczy pewnie nie do końca kojarzą Ci się z bransoletkami. Zapewniam Cię jednak, że sztywne bazy do bransoletek mogą stanowić genialne i proste w stworzeniu breloki. Wystarczy drewnianą lub metalową bazę połączyć z karabinkiem, aby stworzyć najprostszy brelok. Dodatkowo możesz je pomalować, obkleić diamencikami czy też owinąć sznurkami, a nawet tkaniną, aby nadać im niepowtarzalnego wyglądu.

Bazy breloków, rodzaje kółek do breloków

Elementy strukturalne 

Kółka do breloków to mocne i trwałe półfabrykaty, zazwyczaj możesz je kupić same, albo z dołączonym, grubym łańcuszkiem. Kolejnymi elementami strukturalnymi są oczywiście karabinki do breloków. Występują one w różnych kształtach od klasycznych karabinków sportowych, przez kółka aż po serduszka. W tworzeniu breloków bardzo często przydają się także kółka montażowe, łańcuszki dystansowe i inne łączniki.

Breloki z lego ze stacją dokującą

Breloki DIY dla mężczyzn 

Breloki do kluczy dla mężczyzn to dość popularny prezent. W mojej opinii panom robi się często prezenty znacznie trudniej niż paniom, a spersonalizowany brelok może być świetny na niewielką okazję. Oprócz opisywanych wyżej materiałów możesz sięgnąć po nieco bardziej męsko kojarzone półprodukty.

Dość często wykorzystywane są klocki i ludziki lego. Wystarczy skleić je mocnym klejem i przymocować do karabinka, aby stworzyć ciekawy brelok. Możesz też zdecydować się na takie akcesoria dla całej rodziny, jeżeli umieścisz w przedpokoju dużą płytkę lego, z łatwością stworzysz miejsce, do przyczepiania kluczy dzięki brelokom. W ten sposób zapobiegniesz ich gubieniu się. Podobnym pomysłem jest wykorzystanie końcówek starych kabli Ethernet. Za pomocą ich wtyczek możesz umieszczać je w nieczynnym routerze, co stworzy niecodzienny wieszak na klucze.

Najprostszym i jednocześnie praktycznym pomysłem na męski brelok jest po prostu duży karabinek wspinaczkowy. Umożliwi on zaczepienie kluczy o spodnie i zawieszenie ich na haczyku. Jednocześnie karabinek może być wykorzystany do niesienia kilku siatek z zakupami na raz, a przecież wiemy, że prawie każdy mężczyzna woli przynieść wszystkie zakupy na raz, niż chodzić do auta wielokrotnie. Karabinki są dość ciężkie, co może okazać się uciążliwe, jednakże z pewnością nie da się przeoczyć wypadnięcia kluczy!

Zaciekawiła Cię ta lektura? Zobacz, o czym jeszcze przeczytasz na naszym blogu

 

You Might Also Like

Zostaw komentarz