Ametyst – czy wiesz jak ogromną ma wartość?

Ametyst – czy wiesz jak ogromną ma wartość?

Kamienie szlachetne i minerały zachwycają od wieków. Niektóre z nich wyjątkowym kształtem oraz kolorem, inne właściwościami, które chronią przed złymi mocami oraz pomagają w życiu codziennym. Jednym z kamieni łączących te cechy jest ametyst. To jeden z popularniejszych minerałów, który wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji zachwycającej swoją nietuzinkowością biżuterii.

Z technicznego punktu widzenia ametyst to dwutlenek krzemu, którego charakterystyczną cechą jest niespotykana, fioletowa barwa. To jedna z odmian kwarcu mlecznego, występującego na całym świecie pod wieloma postaciami. Najsłynniejsze ośrodki jego wydobycia znajdują się na terenie Brazylii oraz Urugwaju. W Europie najłatwiej znaleźć go w Alpach, ale również i w naszym kraju nie ma z tym większego problemu. To minerał kojarzony przede wszystkim z okolicą Szklarskiej Poręby. Ametyst stał się symbolem tamtego regionu, wiąże się z nim wiele lokalnych legend. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat tego tajemniczego kamienia o fioletowej barwie, jesteś we właściwym miejscu. Artykuł opowie ci nieco o pochodzeniu, właściwościach oraz biżuterii, dzięki której ametyst prezentuje się naprawdę wyjątkowo.

Skąd wzięła się nazwa ametyst?

Nazwa ametyst wiąże się z jedną z ciekawszych historii ze świata kamieni i minerałów. Jej wymyślenie przypisywane jest starożytnym Grekom i w we współczesnym tłumaczeniu oznacza po prostu „niepijany” bądź „niepijący”. Kamień przedstawiał dla nich szczególną wartość, a o jego mocy przekonywali się wszyscy uczestnicy popularnych w starożytnej Grecji Dionizji.

Dlaczego kamień był tak ważny, szczególnie w okresie święta wina? Po pierwsze dlatego, że istniało przekonanie, iż ametyst zabezpiecza uczestników biesiady przed upiciem się. Wedle panującego przekonania posiadanie ametystu przy sobie upoważniało do spożywania nieograniczonej ilości wina bez konsekwencji. Co więcej, jego barwa była niezwykle pomocna w okresie biesiad wszystkim abstynentom. Korzystali oni z kielichów wykonanych z filetowego kamienia, które po wypełnieniu nie odbiegały wyglądem od kieliszków pełnych wina.

Ametyst – kamień znany od wieków

Ametyst to kamień, który znany jest od wieków. Historia o starożytnej Grecji jest tego potwierdzeniem, a w dodatku w pewnym momencie zaczęto przypisywać mu wyjątkowe moce, bez których niemożliwe było normalne funkcjonowanie w starożytnej rzeczywistości. Przede wszystkim, ametyst dał się poznać jako amulet szczęścia, który przynoszący powodzenie we wszystkich dziedzinach życia. W starożytności bardzo często noszony był na szyi, a jego przekłuwanie mogło sprowadzić na jego posiadacza wiele nieszczęść.

Ametyst to również jeden z niewielu minerałów, o którym wzmianki znajdziemy w Biblii. W średniowieczu stał się szczególnie pożądany poprzez najwyższych rangą duchownych oraz ważne w Kościele osobistości. Ametystem ozdabiano również wszelkiego rodzaju dewocjonalia, a w szczególności krzyże. Co więcej, jedna ze świętych uznawanych przez Kościół głosiła teorię, iż minerał zapewni powodzenie ciężarnym oraz pozwoli im na wydanie na świat silnego, zdrowego potomstwa.

Kawałki ametystu

Ametyst i właściwości lecznicze

Ametyst i jego właściwości lecznicze to niekończąca się ilość zalet. Specjaliści od medycyny naturalnej i niekonwencjonalnej zgodnie głoszą, że posiadanie ametystu pozwala na pokonanie bezsenności oraz skutecznie poprawia jakość naszego snu. Kamień ametyst to również amulet, który pomaga łagodzić obyczaje. Nadmierna nerwowość, różnego rodzaju stany lękowe oraz stresy nie od dziś leczone są przy jego użyciu.

Jedną z najbardziej znanych właściwości kamienia jest również jego udział w walce z uzależnieniem. Szczególnie polecany jest osobom borykającym się z problemami alkoholowymi. Ametyst odciąga złe myśli i pomaga w zachowaniu wstrzemięźliwości na długie lata. Kamień przywraca harmonię ducha oraz pozwala skupić się na rzeczach ważnych, bierze udział w kształtowaniu silnej woli i pracy nad charakterem.

Ametyst w formie krystalicznej

Ametyst to kolor, który uświetni każdy rodzaj biżuterii

Ametyst wyróżnia się przede wszystkim nietuzinkowym kolorem, który prezentuje się naprawdę elegancko w każdym rodzaju biżuterii. Minerał wykorzystywany jest w produkcji bransoletek, pierścionków oraz naszyjników. Występuje pod różnymi postaciami – oszlifowanych kamieni, koralików bądź naturalnych brył. Cena biżuterii ozdobionej przez ametyst może być nieco wyższa, dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie go podczas produkcji biżuterii wykonywanej własnoręcznie.

Naszyjnik z ametystu

Naturalne kamienie w naszej biżuterii to szyk i klasa, ale również niepowtarzalność. Cena opisująca ametyst zależna jest od jego barwy i wagi. Warto postawić na materiały klasy A+, ponieważ to szansa na wyjątkowe ozdoby, które będą towarzyszyły nam przez lata.

Bransoletka z ametystowych kulek

Jak dbać o swój kamień?

Kamień ametyst jak każdy inny wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby można było powiedzieć, że zachowuje wszystkie przypisywane mu moce. Ametyst, podobnie jak cytryn, należy czyścić pod bieżącą, niezbyt ciepłą wodą. Aby mieć pewność, że działa tak jak należy należy go również 3 razy w tygodniu pozostawić na kilkanaście minut w nasłonecznionym miejscu.

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons