Buccellati – inspirująca firma z tradycjami

Buccellati – inspirująca firma z tradycjami

Buccellati to jedna z największych marek biżuteryjnych na świecie. Jest nieco mniej znana niż Cartier, czy Tiffany & Co., lecz bez wątpienia tworzy się w niej piękną, unikatową i drogą biżuterię. Ta włoska marka słynie z projektowania luksusowej biżuterii i fenomenalnych zegarków. Czytając ten post, dowiesz się więcej o historii tej marki, jej projektach specjalnych i designie.

Co Buccellati pisze o sobie

Tak znane marki niemal nie potrzebują reklamy, jednakże zastanawiając się chwilę nad tym, jak właściciele wielkich firm sami je opisują, możemy się wiele nauczyć. Pierwszy opis, na jaki łatwo się natknąć na oryginalnej stronie jest dość chłodny jakby pisany przez eksperta reklamy. Znajdziemy w nim charakteryzowanie produktów jako ponadczasowe, wyrafinowane, czy unikatowe. Co więcej, autor tego krótkiego opisu stara się podkreślić jak ta mediolańska marka łączy dziedzictwo historyczne ze współczesnością.

Biżuteria z kolekcji Haiti Kolor Buccellati

Drugi wpis stworzony został przez jednego ze współzałożycieli firmy- Gianmarię Buccellatiego. Widać w nim znacznie więcej pasji i miłości do swojej pracy. Opisuje inspiracje, z których narodziła się marka. Razem ze swoim ojcem czerpią z twórczości wielkich artystów takich jak Botticelli, Donatello, czy Cellini. Gianmaria podkreśla rodzinną wartość firmy, w której umiejętności rzemieślnicze przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Widać jego dumę w tworzeniu pięknych przedmiotów w połączeniu dawnych technik i szlachetnych materiałów.

W drugim wpisie z łatwością zidentyfikujemy się z autorem, który przedstawia dzieło swojego życia z pasją i niemal ojcowską czułością. Wciąż profesjonalna notatka pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć emocje, pracę i motywację stojące za stworzeniem tej ogromnej firmy. Dodatkowo notka o tym, że ojciec Gianmaria był bardzo skrupulatny, on sam jest pedantyczny, a jego synowie niemal maniakalni to doskonałe, humorystyczne wtrącenie. W ten sposób Gianmaria jeszcze łatwiej zyskuje sympatię, poprzez skracanie dystansu między sobą (właścicielem ogromnej firmy) a czytelnikiem.

Warto pamiętać, że to, co same piszemy o swojej firmie, ma ogromną wartość. Możemy wychwalać swoje produkty pod niebiosa, jednakże często może wydawać się to sztuczne dla klienta. Pierwszym krokiem wiarygodnej reklamy jest wiara w swój towar. Później należy zadbać o autentyczność, poczucie więzi z klientem i podstawy, takie jak rzetelna i życzliwa obsługa.

Buccellati biżuteria inspirowana detalami dzieł impresjonistów

Losy Buccellati od rodzinnej firmy, do marki światowej sławy

Pierwsza styczność rodu Buccellati z handlem biżuterią miało miejsce w drugiej połowie XVIII wieku. Wówczas Contardo pracował jako złotnik w Mediolanie. W 1903 roku jego syn Mario kierując się zainteresowaniami ojca, rozpoczął naukę w prestiżowym Beltrami & Beltrami. Już 16 lat później spółka Beltramich została przejęta przez rodzinę Buccellati. Kolejne lata firma prosperowała z sukcesem, jednakże popularność zyskała dopiero 4 lata później.

Burzliwe początki międzynarodowej sławy

Na jednej z madryckich wystaw Mario Buccellati zwrócił uwagę publiczności, gdy teatralnie nakrzyczał na jedną z klientek, która próbowała targować się o cenę. Oczywiście nie pochwalam takiego zachowania, lecz jako wprawiona weteranka wszelakich targów bożonarodzeniowych, czy Jarmarku Dominikańskiego, jestem w stanie zrozumieć frustrację artysty. W każdym razie szokujące zachowanie jubilera przyniosło mu niezwykły rozgłos. Każdy bowiem chciał zobaczyć złotnika, któremu dzień wcześniej puściły nerwy. Dzięki temu Mario wyprzedał cały swój asortyment i został zaproszony na wystawę indywidualną. Tam poznał hiszpańską arystokrację, w tym rodzinę królewską, z którą nawiązał wieloletnią współpracę.

Biżuteria o powierzchni imitującej jedwab

Kolejne pokolenie

W następnych latach biżuteria Buccellatiego zyskała wiele fanek i fanów na całym świecie. Wraz z osiągnięciem pełnoletniości, aż czterech z pięciu synów Mario, postanowiło pójść w ślady ojca i pracować w rodzinnej firmie. Po śmierci ojca w 1967 roku bracia podzielili się flagowymi sklepami Buccellati i kontynuowali ekspansję firmy na rynku międzynarodowym. Do 1979 roku sklepy Buccellati mieściły się w Nowym Jorku, Hongkongu, Japonii, Monte Carlo i w Paryżu.

Czasy świetności Buccellati

Krytycy zauważają, że czasy świetności tego rodzinnego biznesu obejmują głównie czas od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy szczególnie popularna była biżuteria wykonana niezwykle kunsztownie i finezyjnie. Bogata jakość fakturowa dzieł Buccellati była najbardziej charakterystycznym aspektem biżuterii. Pewien historyk pisał, że każdy kawałek powierzchni jest wykończony i ozdobiony, nawet jeżeli nie jest widoczny, ponadto wykonany wieloma różnymi technikami grawerowania. Prawdą jest, że gotowe projekty Buccellati to miniaturowe dzieła sztuki. Swoją strukturą przypominają delikatne materiały jak koronka, czy tiul. W połączeniu z doskonałej jakości surowcami tworzy to niezwykłą biżuterię.

Zegarki damskie w aktualnej ofercie domu Buccellati

Nowości XX wieku

Na początku nowego tysiąclecia Gianmaria Buccellati zaprezentował swoją pierwszą kolekcję zegarków ekskluzywnych. Kunszt ich wykonania niczym nie odbiega od poprzednich projektów biżuteryjnych. W kolejnych latach firma zmienia właścicieli oraz styl wykonywanych prac. Kilkakrotnie widzimy inspirowane kulturami świata kolekcje, które zdecydowanie wyróżniają się na tle innych projektantów. W XXI wieku do firmy wchodzi kolejne pokolenie Buccellatich. Jednym z istotnych projektów jest „Timeless Blue”. To artystyczna współpraca z Andreą (bratem Gianmaria) i jego córką, Lucrezią. Tworzą oni pięć niezwykłych kolekcji inspirowanym obrazami impresjonistycznymi.

Dzięki tej najnowszej współpracy ojca i córki przekonujemy się, że inspiracja, o której Gianmaria pisze, jest prawdziwa. Z przyjemnością ogląda się prace uzdolnionych złotników, którzy czerpią z twórczości najznamienitszych artystów. To właśnie ta świadomość tego, jak powstają projekty i co mają odzwierciedlać czyni projektantów tej włoskiej marki prawdziwymi artystami.

Biżuteria z kolekcji "Plaster miodu"

Jak wygląda klasyczna biżuteria Buccellati

Od początku istnienia biżuterię tej marki charakteryzowało wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Łączy się tu srebro ze złotem, a nawet platyną. Kamienie wykorzystywane w zdobnictwie to niemal zawsze kamienie szlachetne. Co więcej, zazwyczaj wykorzystywane są one w niezwykły sposób. Przykładowo sięgają po duże kaboszony, rzeźbione szmaragdy, czy diamenty w szlifie różanym. Dodatkowo do wykorzystywanych technik należy przekłuwanie metali tak, aby przypominały plaster miodu, czy tasiemki.

Często spotykanymi inspiracjami są podróże i natura. Finezja odwzorowania delikatnych płatków kwiatów poprzez grawerowanie wręcz onieśmiela. Na stronie internetowej Buccellatich znajdziemy całe kolekcje inspirowane różnymi miejscami świata, ich kulturami i roślinnością.

Warto wspomnieć, że biżuteria tej firmy nie należy do minimalistycznych. Nawet z pozoru proste projekty mają, charakteryzują się niezwykłą atencją do detali. Większość ozdób to bardzo bogato zdobione i duże elementy. Idealnie nadają się na eleganckie i bardzo specjalne okazje. Zamiłowanie do dość masywnych, klasycznych projektów jest nadal prominentne. Widać jednak chęć nadążania za minimalistyczną modą, jednak zdecydowanie w stylu charakterystycznym dla marki.

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony buccellati.com

Zadowolona z lektury? Kontynuuj ją z manzuko.com

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons