Kolczyki w różnych częściach ciała

Kolczyki w różnych częściach ciała

Kolczyki to dodatki znane od tysięcy lat. To praktyka tak powszechna, że często przekłute uszy mają dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić. Nawet jeśli Ty nie masz ani jednego kolczyka na ciele, z pewnością znasz wiele osób, które mają kilka dodatkowych dziurek w swoim. Jednakże kolczyki to bardzo ogólna nazwa, w tym poście spróbujemy rozróżnić kolczyki według ich kształtu i umiejscowienia.

Kolczyki w historii

Wszelkie formy ozdabiania ciała stały się w ostatnich latach przedmiotem poważnych badań archeologicznych. Pisałam już o tym, że biżuteria może dawać nam wiele informacji na temat hierarchii i obyczajów dawnych kultur. Niektórzy wzbogacili się na tym trendzie, produkując fałszywe historie, z których niektóre (opublikowane przez Douga Malloya) przetrwały do dziś.

Pierwsze ślady kolczyków pochodzą sprzed ponad 5 tysięcy lat! Świadczy to o tym, że przekłuwanie i zdobienie ciała ma głębokie korzenie w naszej cywilizacji. W starożytnym Rzymie kolczyki były popularnym męskim dodatkiem, a w elżbietańskiej Anglii świadczyły o zamożności mężczyzny. Niektóre kolczyki pełniły ważną funkcję, na przykład marynarze nosili je, by w razie ich nagłego zgonu kolczyk pokrył koszty pogrzebu.

Dodatkowo metalowe kolczyki miały chronić przed opętaniem przez demony. W niektórych kulturach kolczyki miały po prostu upiększać kobiety lub mężczyzn, a w skrajnych przypadkach je oszpecać, o czym pisałam w poście o biżuterii w kulturach świata. Ich społeczne znaczenie zmieniało się z biegiem czasu i modą. Ostatecznie dziś kolczykom coraz rzadziej przypisuje się specjalne znaczenie, najczęściej są one po prostu naszą ozdobą.

Nazwy kolczyków w uchu zależne od umiejscowienia

Kolczyki w uszach

Kolczyki w uszach to najczęściej spotykany na świecie piercing. Osobiście jestem posiadaczką dwóch asymetrycznie umieszczonych dziurek wykonanych pistoletem niemal 20 lat temu. Jednakże kolczyki mogą być umiejscowione w różnych częściach uszu i różnić się nazwami. Nie w każdą dziurkę w uchu da się założyć kolczyk na klasycznych biglach. Wydaje mi się, że najłatwiej jest posiłkować się grafiką, zamiast próbować opisać ich umieszczenie względem anatomicznych części ucha. Większość powszechnie stosowanych nazw pochodzi z języka angielskiego i jest używana w salonach piercingu, czy specjalistycznych sklepach.

Kolczyki w ustach, nosie, brwi

Kolczyki w twarzy

Kolczyki w wardze

Co ciekawe, większość nazw umieszczenia kolczyków dookoła ust to ugryzienia” wszelkich zwierząt i mitycznych stworzeń. Podobnie jak z uszami, celem znalezienia określenia na typ piercingu polecam użyć obrazka. Według mnie nie warto zapamiętywać  wszystkich tych określeń, o ile nie specjalizuje się w przekłuwaniu ludzi. 

Kolczyki w języku i brwi

Ten rodzaj piercingu pochodzi z kultur południowej Ameryki, w której powstał jako rytuał Majów i Azteków. Była to forma krwawej ofiary, a także służyć miało jako droga do komunikacji z bogami. Później w XX wieku uważano je jako atrakcję i szokującą dekorację, często kojarzoną z seksem oralnym. Dziś kolczyki w języku są po prostu formą ozdoby, choć niekoniecznie polecaną przez stomatologów. Ozdoby umieszczone w języku, czy w brwiach nie mają dedykowanej im nazwy.

Kolczyk w pępku

Kolczyki na ciele 

Kolczyki można założyć w każdym miejscu na ciele. Rekordzistka Elaine Davidson ma na swoim koncie ponad 4 tysiące kłuć! Jej ciało pokrywają kolczyki, tatuaże i kolorowy makijaż. Kobieta twierdzi, że kocha kolczyki dlatego, że są piękne, błyszczące i ekscytujące, a także sprawiają, że czuje się wyjątkowa. 

Kolczyki w pępku 

Szczególnie modna forma piercingu na przełomie XX i XXI wieku. Jednakże ta dekoracja znana była już w starożytnym Egipcie, w którym była znakiem królewskiego statusu. Tylko faraonowi pozwalano przekłuwać pępek, a każdą inną osobę z ozdobą na brzuchu mordowano. Co zabawne, jeszcze 30 lat temu pokazywanie pępka uważano za skandaliczne, ze względu na jego podobieństwo do pochwy. Później ozdoby pępków stały się popularne za sprawą Naomi Campbell i Madonny. 

Kolczyki w sutkach 

W starożytnym Rzymie mężczyźni przekłuwali sobie sutki, aby symbolizować męskość i koleżeństwo z innymi mężczyznami. Później stało się to kobiecą praktyką, a w XIV wieku we Francji kolczyki w sutkach stały się popularną dekoracją pasującą do sukni z ogromnymi, sięgającymi pępka dekoltami. Co więcej, w wiktoriańskiej Anglii przekłuwanie sutków miało zwiększyć ich rozmiar i ułatwić karmienie piersią. 

Obecne jednak nosimy kolczyki w piersiach jako ozdobę, a czasami erotyczny dodatek. Część kobiet mówi, że kolczyki w sutkach dodały im nieco pewności siebie i ekscytacji w codziennym życiu. W okolicy piersi przekłuwana jest również skóra na mostku, a także w okolicach obojczyków. 

Kolczyki w genitaliach

Kolczyki w penisach nazywane kolczykami księcia Alberta, a także wszelkie kolczyki w kobiecych genitaliach są jedną z ekstremalnych form piercingu. Niektórzy decydują się na nie w nadziei na lepsze doznania seksualne, inni dla modyfikacji wyglądu. Jednakże, w mojej opinii nie są one rozsądną decyzją. Może to narazić na groźną infekcję, uszkodzenie nerwów i osłabienie czucia dotyku, czy mechaniczne uszkodzenie podczas stosunku, które niechybnie skończyłoby się na wezwaniu pogotowia. Jeżeli więc chcesz urozmaicić swoje życie erotyczne, lepiej wybierz specjalistyczne akcesoria, zamiast ryzykować trwałą utratę zdrowia.

Rodzaje piercingu tunele i dermale

Tunele i dermale

Tunele to najczęściej dyski wykonane z różnych materiałów, które umieszczane są w rozciągniętej skórze, przeważnie płatka ucha. Stanowią trwałą zmianę, która może być odwrócona jedynie poprzez zabieg chirurgiczny. Decydując się na tunele, zawsze pamiętaj o ich prawidłowej higienie i odpowiedzialnym rozciąganiu skóry. 

Dermale to specjalne kolczyki, które właściwie stanowią implanty podskórne. Mogą być umieszczone w każdym miejscu na ciele i ich większy fragment jest schowany pod skórą. Stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla klasycznych pierścionków w niekonwencjonalnych miejscach.

Podsumowując, kolczyki znane są na świecie od tysięcy lat i mają przeróżne znaczenie kulturowe. Są znanym i powszechnie wykorzystywanym środkiem wyrazu i dekoracją naszych ciał. Oprócz uszu przekłuwane są liczne części ciała, a nazwy umiejscowienia często wiążą się z angielskim nazewnictwem anatomicznym. Jakkolwiek kolczyki są pięknymi ozdobami naszych ciał, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są dla nas dobre i bezpieczne, a w razie wątpliwości skonsultować się z ekspertami w dziedzinie.

Podobał Ci się artykuł? Zobacz o czym jeszcze pisałyśmy:

 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons