DIY Montessori — pomysły na mądrą zabawę

Liczydło, koralikowe schody Montessori

DIY według Montessori to coraz częściej wyszukiwana fraza. Nic dziwnego, ten model wychowywania i edukacji dzieci stale zyskuje nowych zwolenników na całym świecie. Choć metoda ta nie jest idealna, wydaje się, że jej efekty zadowalają wielu rodziców. Według Montessori zarówno nauka, jak i zabawa mogą obejmować przedmioty i zadania życia codziennego. Wówczas nie potrzebujesz specjalnych zabawek, a jedynie tego, co już masz w domu. Jednakże, jeżeli szukasz pomysłów na zabawki Montessori, to zapraszam Cię do lektury. Możesz także zajrzeć na naszego Pinteresta, tam przygotowałyśmy tablicę z pomysłami na DIY według Montessori, znajdziesz tam również źródła zdjęć z tego postu.

Na czym polega metoda Montessori

Maria Montessori była włoską psychiatrą, żyjącą na przełomie XIX i XX wieku. Nie zgadzała się z powszechnym sposobem edukacji i wychowywania dzieci, który kładł nacisk na posłuszeństwo i dyscyplinę. Maria uważała, że pedagodzy powinni wspierać twórczość dzieci, a także umożliwiać im rozwój na każdym polu zarówno fizycznym i intelektualnym, ale też duchowym, kulturowym i społecznym. Podstawową zasadą w metodzie Montessori jest wolność dziecka, która wyzwala ogromne pokłady kreatywności, jakie skrywa każde dziecko. Ma to pomóc osiągnięcie małemu człowiekowi pełni potencjału we wszelkich sferach życia.

W metodzie Montessori nauczyciel, czy rodzic to kreator środowiska, przykład do naśladowania i osoba zapewniająca dostęp do potrzebnych rzeczy. Środowisko ma wspierać małego człowieka w jego rozwoju i tworzyć bezpieczną przestrzeń. Charakterystyczne cechy edukacji według Montessori to brak rywalizacji między dziećmi, a także pozbycie się kar i nagród. Sposób ten stawia na samodzielność, indywidualne tempo, stopniowanie trudności, ale też dyscyplinę w utrzymywaniu porządku w otoczeniu, lekcjach w ciszy i przestrzeganiu ogólnych zasad społecznych.

Fazy rozwoju według Montessori

W metodzie Montessori wyróżnia się cztery fazy rozwoju dziecka, które w dużej mierze dyktują podejście do niego. Pierwsze sześć lat życia dziecka to faza odkrywcy. Wówczas dziecko odkrywa otaczający je świat, zadaje mnóstwo pytań, uczy się zachowania poprzez naśladowanie dorosłych. Co więcej, bardzo chłonie wiedzę, uczy się języka mówionego i pisanego. To etap, w którym wszystko od ruchu ręką po umiejętność czytania jest nowe, a mózg dziecka jest najbardziej podatny na naukę.

Między szóstym a dwunastym rokiem życia następuje świadome poznawanie świata. Dziecko chętnie współpracuje w grupie rówieśników, rozwija wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne. Później do osiągnięcia pełnoletniości następuje faza odnajdywania się w społeczeństwie. Nastolatki poszukują własnej tożsamości, kombinują z różnymi formami wyrażania siebie, poszukują autorytetów i własnego miejsca we wszechświecie. Po osiemnastym roku życia człowiek staje się odpowiedzialny za współtworzenie świata. Młody dorosły osiąga stabilność, powinien zaangażować się w pracę nad własnym charakterem, rośnie jednocześnie potrzeba współpracy z mentorem.

DIY Montessori

Istnieje całe mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku w zabawie z dziećmi. Warto pamiętać, że dla malucha rozwijającą rozrywką są nie tylko dedykowane zabawy, ale także codzienne czynności. Doskonałym zajęciem może być nauka wyciskania pomarańczy, pomoc w sortowaniu prania, czy też zbieranie owoców w ogrodzie. Pamiętaj, że nie potrzebujesz wydawać mnóstwa pieniędzy na piękne zabawki, szczególnie jeżeli chcesz postępować zgodnie z metodą Montessori. Poniżej przedstawiam Ci propozycje na zabawy DIY z dziećmi, które nie nadwyrężą Twojego portfela.

Liczydła

Koraliki są w metodzie Montessori wykorzystywane na wiele sposobów. Najczęściej spotykamy koralikowe schody, w których tworzone są druciki z nawleczonymi koralikami w różnych kolorach. Najlepiej stworzyć jest kilka egzemplarzy z ilością koralików od 1 do 10. W tym celu potrzebny będzie Ci mocny drut, polecam druty ze stali chirurgicznej, gdyż są twarde i nie niszczą się pod wpływem wody czy śliny.

Przydadzą się także koraliki, w klasycznym układzie Montessori pojedynczy koralik jest czerwony, dwa są zielone, trzy różowe, cztery żółte, pięć jest niebieskich. Kolejno sześć koralików jest fioletowych, siedem białych, osiem brązowych, dziewięć granatowych, a dziesiątka często bywa złota. Takie koraliki możesz wykorzystać w nauce liczenia od podstaw, poprzez proste rachunki, aż do skomplikowanych działań. Ułatwiają one dziecku wizualizację i umożliwiają zaangażowanie większej ilości zmysłów, co uatrakcyjnia naukę.

Ćwiczenie motoryki małej zabawki montessori wkładanie sznurka do butelki

Wkładanie rzemienia do butelki

Ta trywialna czynność może zająć malucha na długi czas. Rzemienie mają odmienną giętkość w zależności od tego, z czego są wykonane i jaką mają grubość. Wystarczy kupić kilka grubości rzemieni skórzanych, rzemień zamszowy, szyte, a także kilka grubszych sznurków i włożyć je do koszyczka. Następnie daj dziecku butelkę, do której będzie mogło wkładać swoje sznurki i rzemienie. Jeżeli chcesz zwiększyć trudność, wystarczy wybrać inny rzemień lub butelkę z węższym otworem. To kolejny pomysł na tanią i jednocześnie rozwijającą malucha zabawę.

Pomysł na mądrą zabawę, nawlekanie koralików według wzoru

Nawlekanie koralików w odpowiedniej kolejności

Nawlekanie koralików to codzienność wielu rękodzielniczek, jednakże może to być świetna zabawa dla dzieci. W tej zabawie potrzebować będziesz koralików w różnych kolorach. Pamiętaj, że dla małych dzieci najlepiej wybrać duże koraliki z dużymi otworami, które możesz zmniejszać wraz z rozwojem malucha. Co więcej, dobrze jest wybrać koraliki drewniane lub akrylowe, szczególnie na początku.

Zabawę tę możesz wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to narysowanie na kartonie lub tekturze twarzy i zrobienie przyczepienie kolorowych drucików szenilowych zamiast włosów. Ważne, aby kolory drucików zgadzały się z barwami koralików. Następnie daj dziecku do zabawy koraliki, które powinno nawlekać zgodnie z kolorami włosów.

Starsze dzieci mogą bawić się w nawlekanie koralików według wzornika. W tym celu przygotuj pudełko z różnymi koralikami i sznurek do nawlekania. Potrzebne będą też wzorniki kolejności nawlekania koralików, które możesz wydrukować lub namalować. W ten sposób dziecko rozwinie swoje zdolności manualne, a także nauczy się postępowania według instrukcji, a nawet może zarazić się pasją do rękodzieła!

Sortowanie pomponów diy montessori

Sortowanie pomponów pęsetą

Pompony możesz znaleźć w wielu rozmiarach i kolorach. Są lekkie i bardzo przyjemne w dotyku, dzięki czemu świetnie nadają się do zabawy z maluchami. Samo przekładanie pomponów z jednej miseczki do drugiej za pomocą szczypiec lub pęsety jest zadaniem, które będzie rozwijać Twojego szkraba. Jeżeli będziesz chciała zwiększyć poziom trudności tej zabawy, daj dziecku kilka misek, najlepiej w kolorach korespondujących z kolorami pomponów. Rozdzielenie pomponów według kolorów i przekładanie ich pęsetą łączy w sobie dwie zabawy popularne w nurcie Montessori.

Jesienny koszyk sensoryczny dla dziecka

Koszyczki sensoryczne

Mali odkrywcy poznają świat wszystkimi swoimi zmysłami. W zależności od pory roku możesz przygotować im różne koszyczki sensoryczne. Przykładowo jesienią zbierz szyszki, żołędzie, kasztany, liście i igły i po umyciu daj je swojemu maluchowi, aby mógł je dokładnie obejrzeć, dotknąć i poczuć ich zapach. Latem w takim koszyczku mogą pojawić się kwiaty i zioła, a także słoiczek z piaskiem z plaży. Zima to doskonały czas na stworzenie koszyczków, w których maluch może odkryć różne tkaniny, a także zapachy. Wystarczy, że szmatki z różnych tkanin nasączysz olejkami eterycznymi.

Wieszanie mini prania zabawa Montessori

Wieszanie mini prania

Zdobywanie umiejętności, które przydadzą się w codziennym życiu, jest kluczowe w edukacji metodą Montessori. Bardzo urzekła mnie zabawa w wieszanie mini prania. Do tej zabawy potrzebne będą małe klamerki, które z łatwością można zdobyć w internecie, a niekiedy w kwiaciarniach i sklepach z akcesoriami do wszelkich projektów DIY. Możesz kupić gotową małą suszarkę na pranie lub zrobić ją sama. Wystarczy kilka patyczków, deska, sznurek i klej na gorąco, aby stworzyć prostą suszarkę. Za suszarkę może posłużyć też np. kratka z piekarnika. Następnie na sztywnej kartce narysuj lub wydrukuj różne ubrania i wytnij je. Na koniec umieść klamerki i ubrania w koszyczku i zabawa gotowa. Twoje dziecko nie tylko będzie miało zajęcie, ale będzie jednocześnie uczyć się przydatnej umiejętności i rozwijać zdolności manualne.

Opowiedz mi historię zabawa dla całej rodziny

Woreczek na historie

Do nieprzezroczystego, najlepiej materiałowego woreczka wsyp różne figurki i małe przedmioty takie jak pionki czy kostka do gier, piórka, małe zabawki, monety czy klucz. Nie ma właściwych lub niewłaściwych rzeczy, które możesz włożyć do torebki z opowieściami. Każdy uczestnik zabawy po kolei wyciąga jeden przedmiot i wplata go w historię, którą wspólnie tworzycie. To super pomysł na zabawę z kilkuletnimi dziećmi, jednakże rozrywkę może mieć cała rodzina.

Jeżeli chcesz, przygotowanie woreczka na historię możesz także wykorzystać jako zabawę. Na wspólnym spacerze pozbierajcie kilkanaście gładkich kamieni, następnie po umyciu pozwól swoim dzieciom namalować na nich różne symbole. Mogą to być postaci takie jak księżniczki, serce, kwiatek, dom, słońce, albo pszczoła. Samo przygotowanie takich kamieni stanie się osobną zabawą, w której dzieci mogą puścić wodze fantazji. Aby przedłużyć trwałość obrazków, polakieruj kamienie i pozostaw je do wyschnięcia. Jednakże możecie co jakiś czas zmywać obrazki i malować nowe, dzięki czemu unikniecie powtarzania tych samych historii.

Jeżeli ten wpis był pomocny, koniecznie sprawdź, co sądzisz o kolejnych!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz