Valentino — połączenie piękna i innowacji

Valentino witryna sklepu firmowego

Valentino to jeden z ekskluzywnych domów mody. Łączy elementy elegancji z niemal punkowymi elementami. Charakterystyczna czerwień, koronki, plisy, ciekawe nadruki i ekscytujące detale sprawiły, że produkty tej marki znane są na całym świecie. Valentino zajmuje się produkcją wszystkiego od ekskluzywnych sukni szytych na zamówienie, przez modę gotową, akcesoria skórzane i biżuterię, aż do perfum. Dzisiaj poznasz historię marki i jej założyciela. Postaram się także przybliżyć Ci styl i aktualne kolekcje prezentowane przez Valentino.

Historia firmy i jej założyciela

Urodzony w maju 1932 roku Valentino już od najmłodszych lat pragnął zostać projektantem mody. W szkole podstawowej uczył się od swojej ciotki i lokalnej projektantki. Na studia przeniósł się do Paryża, aby zgłębić tajniki tworzenia pięknych przedmiotów. Był praktykantem w miejscach takich jak Jacques Fath, Balenciaga, Jean Desses, a także Laroche. Po kilku latach rodzice przekonali go, aby powrócił do Włoch, gdzie w 1960 roku otworzył własny dom mody. Jasnoczerwone sukienki zachwyciły publiczność tak bardzo, że ich kolor nazywano czerwienią Valentino.

Międzynarodowy debiut Valentino miał miejsce w 1962 roku we Florencji. Dwa lata później w projektach włoskiego artysty zakochała się Jackie Kennedy i została jego wieloletnią klientką i przyjaciółką. Valentino zasłynął ze swoich szytych na miarę sukni, jednakże w kolekcjach gotowych do noszenia także nie odstawał od konkurencji. W latach dziewięćdziesiątych we współpracy z Elizabeth Taylor i partnerem Giancarlo Giammetti utworzył stowarzyszenie LIFE mające na celu pomoc chorym na AIDS.

Na początku 2008 roku Valentino przeszedł na pełną emeryturę. Jego ostatni pokaz mody otrzymał owacje na stojąco od całej publiczności, która składała się z modowej śmietanki towarzyskiej. Pięć lat później stworzono wystawę upamiętniającą jego życie i twórczość, na której zaprezentowano 130 projektów Haute Couture.

Obecnie dyrektorem kreatywnym Valentino jest Pierpaolo Piccoli, który dzierży tę rolę od 2008 roku. Co ciekawe, od 2012 roku Valentino jest własnością katarskich arystokratów, którzy kupili markę za 700 milionów euro!

Marzec 2018 finał pokazu mody Valentino na Paris Fashion Week

Wartości marki

Wiele modowych gigantów zawiera w statucie swojej firmy postanowienia traktujące o etycznym traktowaniu swoich pracowników, a także naszej planety. Wśród prac Valentino na rzecz społeczności znajdziemy liczne programy mentorskie, a także wspieranie i promocję możliwości i talentów lokalnych społeczności. Wsparli oni ONZ hojnym datkiem przeznaczonym na wsparcie objętych konfliktem zbrojnym państw takich jak Ukraina.

Dbałość o planetę

Celem dbania o naszą planetę marka zaangażowała się w kilka projektów monitorujących ślad węglowy. Dzięki pomiarowi ilości emitowanego dwutlenku węgla Valentino będzie miało możliwość wdrożyć nowe rozwiązania ograniczające szkodliwy wpływ na środowisko. W działaniach na rzecz ekologii, Valentino postanowiło w 2021 roku przeprowadzić eksperyment. Otwarto cztery sklepy, w których klienci mogli zaopatrzyć się w reprezentujące przeszłość marki ubrania ze starych kolekcji. Valentino Vintage prawdopodobnie będzie cyklicznym wydarzeniem, w którym co roku stare projekty dostaną jeszcze jedną szansę, by kogoś ucieszyć.

Od niemal 10 lat marka uczestniczy w zobowiązaniu Detox Solution. Zaangażowanie się w ten projekt oznacza stopniową rezygnację z różnych chemikaliów w łańcuchu dostaw, produkcji i gotowych wyrobów. W projekcie poprzez liczne audyty monitorowane są surowce, wody procesowe, produkty chemiczne. Przykładem zrównoważonej produkcji mogą być wypuszczone w tym roku buty, których fragmenty i opakowanie pochodzą z recyklingu.

W ubiegłym roku Valentino radykalnie zmieniło politykę dotyczącą opakowań swoich produktów. Zmiany te podsumowuje kilka liczb: 55% papieru w torbach pochodzi z recyklingu, artykuły papiernicze i kartki stanowią połączenie 75% bambusa i 25% bawełny, pudełka upominkowe i wstążki pochodzą z recyklingu w 100%.

Dbałość o zwierzęta

Valentino także zmieniło swoje podejście do wykorzystywania surowców pochodzących od zwierząt. Wstrzymali całkowicie sprzedaż i produkcję futer, a także produktów z wełny pozyskiwanej od alpak. Od tegorocznego sezonu jesień/zima marka rezygnuje też z króliczej angory. Decyzje te podyktowane są dialogiem z organizacją PETA zajmującą się prawami zwierząt na całym świecie. Jak możemy przeczytać na stronie Valentino, decyzja o rezygnacji ze zwierzęcych surowców idzie w parze z badaniami nad nowymi, etycznie pozyskiwanymi tkaninami.

Haute Couture sukienka skrojona na miarę Zendaya w kreacji Valentino

Styl Valentino

Kreacje Haute Couture, czyli tworzone na zamówienie suknie powstają zgodnie z rzemieślniczą tradycją. Projekty te realizowane są ręcznie, przez 60 szwaczek zatrudnionych w Valentino. Suknie Haute Couture łączą w sobie pasję i miłość do rękodzieła, kunszt wykonania, a także ogrom czasu i cierpliwości potrzebnych do ich uszycia. Tegoroczną kolekcję zaprezentowano w Rzymie na słynnych Schodach Hiszpańskich. Charakteryzowała się ona użyciem mocnych barw, wielokrotnie pojawiającym się motywem róży i licznymi falbanami wykonanymi z różnych tkanin.

Pink PP ambasador marki L. Hamilton w kampanii reklamowej Valentino

Kolekcja ubrań gotowych Jesień/Zima 2022/2023 występuje tylko w dwóch kolorach. Neonowy, fuksjowy róż zapanował nad kolekcją dla kobiet i dla mężczyzn, a dopełniony jest głęboką czernią. Prostota geometrycznych barw projektów pozwala skupić się na tej niecodziennej, głośnej barwie. Użyty w kolekcji róż według Valentino jest wyzwalający, niepowtarzalny i wolny od stereotypów. Ta monochromatyczna kolekcja miała skupić się na sylwetkach, kształtach, ale przede wszystkim na twarzach i osobowościach osób, które będą ją nosić. Zamysłem projektanta było stworzenie kolekcji traktującej wszystkich na równi, która niczym piękna rama obrazu podkreśli prawdziwe dzieło sztuki, jakim jest człowieczeństwo.

W pozostałych kolekcjach Valentino widać sporą prostotę formy. W niejednej kolekcji widać inspirację modą lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Odważna i żywa kolorystyka uzupełnia ciekawe, graficzne wzory odzieży. Kolekcje męskie są bardzo przystępne, nie wymagają wiele od konsumenta. Propozycje dla Pań bywają odważniejsze w kształtach, jednakże oferują wszystko od przydużych garniturów do sukienek w stylu Barbie.

Bransoletka z charmsami z kolekcji Valentino

Biżuteria Valentino

Lwia część kolekcji Valentino to akcesoria zawierające logo marki. Ich przeważająca część jest złota, jednakże biżuteria występuje także w kolorze metalicznego, intensywnego różu. Wśród wykorzystywanych przez Valentino materiałów oprócz metali znajdziesz sporą ilość skórzanych pasków i kryształków Swarovski. Oprócz logo charakterystyczne dla biżuterii Valentino jest wykorzystanie metalowych ćwieków. Znajdziesz je nie tylko w dodatkach przypominających skórzane obroże, ale także w eleganckich pierścieniach z perłami Swarovski.

Jak w wielu wielkich domach mody, biżuteria jest dość prosta, a także uniwersalna. Wśród propozycji Valentino znajdują się drobne i delikatne łańcuszki, ale także grube łańcuchy wysadzane kryształkami. W dodatkach tej marki powinnaś znaleźć akcesoria idealne na specjalne okazje, ale także pasujące do codziennych stylizacji, jeżeli tylko jesteś fanką prostych i klasycznych projektów.

Kontynuuj lekturę naszego bloga i odkrywanie świata rzemiosła!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz