DIY na dzień dziecka — 2w1- prezent i zabawa
DIY na dzień dziecka to świetny pomysł na kreatywną, ciekawą i nową zabawę z dziećmi. Co ważne, taka forma spędzania czasu doskonale nadaje się dla niemal każdej grupy wiekowej od przedszkolaka, po maturzystę. Wystarczy dostosować nieco listę zakupów, aby zadowolić dzieci w każdym wieku i nas samych. Przygotowana przez nas propozycja spędzania czasu nadaje się nie tylko na Dzień Dziecka, ale także na urodziny, nocowanie koleżanek, zjazdy rodzinne, czy dni, kiedy pogoda zachęca do aktywności w domu.
Zasady bezpieczeństwa
Zanim przejdę do propozycji DIY na Dzień Dziecka, chciałabym wspomnieć krótko o zasadach bezpieczeństwa. Koraliki i półfabrykaty do robienia biżuterii to małe elementy, którymi dziecko może się zakrztusić. Dlatego też, jeżeli Twój maluch nie dorósł jeszcze do zabawy klockami LEGO, niestety tworzenie biżuterii może być dla niego zbyt zaawansowane. Oczywiście możesz poszukać dużych koralików z drewna, jednakże polecamy poczekać z zabawami rzemieślniczymi do czasu, gdy będzie to dla dzieci bezpieczne.
Co więcej, jeżeli masz w domu nastolatków, to z pewnością nie musisz ich obserwować cały czas. Jednakże jeśli robisz biżuterię z grupką pięciolatek, to lepiej miej na nie oko przez całą zabawę. Ustal na początek zasady, które ułatwią dzieciom nawigację w aktywności, a także zapewnią im bezpieczeństwo, a Tobie spokojne popołudnie.
DIY na dzień dziecka — zestaw bransoletek dla 4-6 dzieci
Tworząc biżuterię z dzieciakami, fundujesz im jednocześnie fajną zabawę, jak i prezenty, które wspólnie zrobicie. Według nas najprostszą biżuterią do stworzenia są bransoletki na gumce. Wraz z ekipą manzuko postarałyśmy się stworzyć post, w którym znajdziesz wszystkie półprodukty niezbędne do ich stworzenia.
Zestaw podstawowy (gumka + koraliki)
Zestawem podstawowym nazywamy to, co rzeczywiście jest niezbędne. Pierwsza jest gumka silikonowa, którą sprzedajemy na szpulce. 10 metrów gumki powinno zupełnie spokojnie wystarczyć na 20 bransoletek, wliczając w to długie „wąsy” ułatwiające nawlekanie i zawiązanie bransoletki. Polecam Ci sprawdzać, czy supełki zawiązane są dobrze. Gumka silikonowa to wdzięczny materiał, jednakże niewprawionym rękom dzieci może być trudno ją poprawnie zawiązać. Gumkę silikonową najlepiej zawiązać na 2 supły (podobnie jak sznurówki, ale bez kokardy), a następnie chwycić oba końce razem i zrobić trzecią pętlę do zawiązania na pozostałych.
Jakie koraliki wybrać?
W naszej opinii najlepiej wybrać koraliki szklane lub katsuki. Aby szklana bransoletka nie była zbyt ciężka dla dziecka najlepiej zdecydować się na kulki o średnicy 4 mm. Na jedną dziecięcą bransoletkę będziesz potrzebowała około 40 sztuk takich kuleczek. Pamiętaj, aby wybierając koraliki zwracać uwagę na jednostkę sprzedaży, oznacza ona ile sztuk koralików znajduje się w 1 opakowaniu.
Koraliki katsuki to polimerowe dyski sprzedawane na sznurkach. Jeden sznurek wystarcza na 2 bransoletki dla większych dzieci lub na 3 w przypadku maluchów. Na bransoletki najlepiej sprawdzą się koraliki o średnicy 4 lub 6 mm. Ich zaletą jest to, że są sprzedawane w jednolitych kolorach, ale też w mieszankach kolorystycznych. Kupienie kilku sznurków mieszanek daje niezwykłą swobodę twórczą. Urozmaiceniem tych koralików może być wybranie wałków katsuki, są one wykonane z tego samego materiału i także sprzedajemy je na sznurkach. Pamiętaj, że koraliki te dość mocno mogą się kojarzyć z cukierkami, dlatego nie zostawiaj ich na wierzchu przy malutkich dzieciach.
Jeśli chcesz zorganizować DIY party, nie zajmując się biżuterią na co dzień może być trudno trafić w gust wszystkich uczestników. To zadanie mogą ułatwić kombinacje kolorystyczne. Multikolory znajdziesz nie tylko wśród mixów toho czy w serii katsuki stripes. Być może skuszą Cię idealne na lato nieregularne koraliki z kolorowych muszelek albo nawet zdecydujesz się na sznur kolorowych agatów.
Dodatkowe półfabrykaty
Opcję podstawową możesz wzbogacić o mnóstwo różnych półfabrykatów. W naszym sklepie znajdziesz ich niemal 20 tysięcy, aby wybór ten nie był zbyt onieśmielający mamy dla Ciebie kilka propozycji.
Toho
Na pierwszym miejscu znajdują się koraliki toho, które doskonale sprawdzą się jako przekładki albo bazowe koraliki. Są one bardzo małe, dlatego raczej zarezerwujemy je dla starszych dzieciaków; próba nawleczenia ich dla maluchów może okazać się frustrująca. Koraliki toho sprzedawane są w paczkach po 10 gramów, w zależności od rozmiaru będzie to różna ilość koralików. Do tworzenia w kilka osób polecamy wybrać kilka paczek toho mix, w których znajdzie się po kilkanaście koralików w różnych kolorach i kształtach.
Literki
Koraliki literki to hit nie tylko wśród dzieci, ale i młodzieży oraz dorosłych. Najpierw zdecyduj się czy wolisz koraliki kółka, czy też kostki. Możesz wybrać mix kolorów i literek, aby układać słowa z rozsypanki, albo wybrać kilka opakowań z literami, które się przydadzą. Możesz także wybrać koraliki w tym samym kształcie, które zamiast literek przedstawiają kolorowe kształty na przykład serduszka, czy gwiazdki lub symbole znaków zodiaku.
Zawieszki i chwosty
Jeżeli chcecie nadać swoim bransoletkom charakteru i tekstury najlepiej sięgnąć po zawieszki i chwosty. Chwosty to małe zawieszki wykonane z nitek, nieco przypominające frędzle. Polecamy chwosty mini z kółeczkiem. Są łatwe w montażu i mają odpowiednią wielkość do bransoletek i kolczyków. Zawieszki możesz wybrać dowolne od tych emaliowanych, po pozłacaną stal chirurgiczną. Wybrałabym jednak mniejsze z oferowanych pozycji, zawieszki większe niż 2 cm dla większości osób będą prawdopodobnie niewygodne.
Krawatki i kółeczka
Krawatki to elementy, które nawlekamy na gumkę razem z koralikami. Umożliwiają one przyczepienie zawieszek lub chwostów. Aby połączyć zawieszkę z krawatką potrzebne będą Ci kółeczka montażowe, które stanowią podstawę wyposażenia każdej pracowni biżuteryjnej. Kółeczka możesz też wykorzystać w roli przekładek albo jako elementy montażowe pomijające krawatki. Jednakże z doświadczenia wiemy, że użycie krawatek daje najczęściej bardziej estetyczne rezultaty. Koraliki katsuki łatwo ukryją supeł dzięki swoim dużym otworom, przy koralikach szklanych krawatka świetnie sprawdzi się w tej roli.
Do powyższego zestawu koralików proponujemy użyć gładkich krawatek i kółek o rozmiarze 4mm i 0,5mm grubości drutu.
Pamiętaj, że aby użyć kółek potrzebne będą narzędzia. Nie musisz od razu kupować małych jubilerskich obcążek, wystarczą np. garażowe kombinerki. Możesz jednak skusić się na zestaw mini narzędzi jubilerskich, które w naszych domach niejednokrotnie przydały się nie tylko do tworzenia biżuterii.
Gdy nie miałaś wcześniej styczności z biżuterią warto zapamiętać, że kółka otwieramy „na boki”, a nie rozciągamy wzdłuż, aby łatwo było im przywrócić poprzednią postać.
DIY na dzień dziecka — proste kolczyki dla starszych
Od lat jestem zafascynowana tym, jak łatwo jest stworzyć efektowne kolczyki. Wykorzystując koraliki i chwosty, wystarczy nawlec je na zamykane bigle koła, aby mieć gotową biżuterię. Co więcej, takie kolczyki nie kłują szyi, a ostatnio odkryłyśmy, że można je wpiąć w warkocze jako ozdobę włosów.
Moim faworytem od lat są zapinane, podłużne bigle w połączeniu z ozdobnym łącznikiem np. z serii splendide i chwostem. W dwie minuty pozwalają na wykonanie robiących wrażenie dodatków, idealnych na specjalne okazje takie jak połowinki czy studniówka. Ich zaletą jest także niewielki koszt wykonania i łatwość w dopasowaniu do własnych preferencji.
Jeżeli duże bigle nie trafiają w gust Twój lub Twoich dzieci, wybierzcie kolczyki sztyfty w dowolnym kształcie z kółeczkiem do zamocowania zawieszki. Jeśli zdecydujecie się na sztyfty nie zapomnijcie o barankach, bez których nie da się nosić takich kolczyków.
Naszyjniki dla każdego
Stworzenie naszyjnika jako prezentu DIY na Dzień Dzieckamoże być tak samo proste, jak wykonanie bransoletki. Możecie również podjąć się wyzwania i stworzyć coś nieco trudniejszego. Pierwszym poziomem jest zrobienie naszyjnika, który przełożysz przez głowę. Podobnie jak bransoletkę taki naszyjnik z łatwością wykonasz nawlekając koraliki na gumkę lub sznurek.
Drugi poziom to wybór łańcuszka, do którego za pomocą kółek montażowych przyczepicie dowolne zapięcie, a na krawatce lub kółku znajdzie się zawieszka metalowa, lub innego rodzaju wisiorek.
Ostatni poziom to tworzenie naszyjników z wykorzystaniem linki stalowej. Na jej końcu należy stworzyć małą pętelkę i zacisnąć na niej kulki zaciskowe. Pętelka ta będzie elementem, do którego przyczepisz zapięcie i łańcuszek lub kółko. Następnie na linkę nawlecz dowolne koraliki takie jak sieczka z muszli, perły, koraliki z kamieni naturalnych czy też koraliki akrylowe. Gdy skończysz nawlekanie. Stwórz drugą pętelkę i ją także zabezpiecz kulkami zaciskowymi. Na pętelki załóż zapięcie i voila! Profesjonalny naszyjnik jest gotowy.
Jak się zapewne domyślasz, poziomy trudności korespondują z wiekiem, w którym dziecko jest w stanie wykonać coś samodzielnie. Większość dzieci, będzie potrzebowało pomocy z założeniem zapięcia, czy korzystaniem ze stalowej linki. Jednakże pomyślałyśmy, że to projekt doskonały dla nastolatek i mam, które mogą nie tylko nadzorować zabawę, ale także uczestniczyć w niej, tworząc akcesoria, które będą nosić z radością i dumą, że wykonały je same.
DIY na dzień dziecka — zawieszki do telefonu
Aktualnie modne są także zawieszki do telefonu, takie akcesoria powinny przypaść do gustu nastolatkom. W mojej młodości zawieszki telefonowe były pojedynczymi breloczkami. Aktualnie trend odbiega nieco od oryginału i fanki stylu Y2K przy swoich smartfonach noszą breloczki przypominające kolorowe, cukierkowe bransoletki. Na jedną zawieszkę tego typu będzie potrzebne około 50 centymetrów sznurka. Na sznurek nawlecz dowolne koraliki, najtrwalsze będą te drewniane i z kamieni naturalnych. Jednakże sprawdzi się każdy wymieniony powyżej rodzaj koralików i przekładek. Gdy nawleczesz wszystkie półfabrykaty, zawiąż sznurek, zostawiając 4 cm pętelkę, która posłuży jako element mocujący do telefonu. Jest to naprawdę ciekawy pomysł na DIY na Dzień Dziecka, który z pewnością przypadnie mu do gustu.
Bańkowe różdżki dla każdego
Jeżeli czytasz naszego bloga, zapewne wiesz, że nie lubimy, gdy coś się marnuje. Z wszelakich resztek kolorowych koralików możesz zrobić różdżki do puszczania baniek. Do ich wykonania potrzebny będzie Ci drucik szenilowy, przypominający nieco wycior do czyszczenia słomek. Możesz kupić ich więcej i zachować na inny dzień zabaw z dziećmi. Na drucik nawlecz koraliki, sprawdzą się tu koraliki szklane i akrylowe. Następnie wygnij drucik w kształt koła i przyczep go do drewnianego patyczka. Najlepiej użyć kleju z pistoletu albo kleju dwuskładnikowego, czy też naszego F 6000.
Patyczki możecie pozbierać na spacerze lub użyć patyczków do szaszłyków. Od was zależy, czy ozdobicie je wstążkami lub farbkami, czy też pozostawicie je surowe. Polecałabym jednak spryskać je lub pomalować lakierem, aby ochronić drewno przed niszczącym wpływem wody.
Po zamocowaniu koralikowego kółeczka na patyku wasze różdżki są gotowe! Moim zdaniem to dobry pomysł, szczególnie gdy wśród swoich pociech masz mniejsze dzieci. Mogą one zająć się puszczaniem swoich baniek, podczas gdy Ty i starsze potomstwo będziecie tworzyć biżuterię.
Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na temat proponowanych przez nas pomysłów na prezenty DIY na Dzień Dziecka!
Barbara Sz
Ciekawy wpis. Moje siostrzenice robiły ze mną biżuterię, zabawki, lubiły się bawić zrobioną przeze mnie biżuterią i dawałam im biżuterię oraz przeznaczyłam biżuterię na rzecz dzieci z fundacji mam marzenie i tpd Iława. Powodzenia Pani Karolino. Trzymam kciuki. Mądra i dobra z Pani osoba. Pozdrawiam.😘