Dlaczego i jak ubezpieczyć biżuterię

Jak i dlaczego ubezpieczyć biżuterię

Ubezpieczyć biżuterię, czy też nie, o to jest pytanie. Prawdopodobnie nie każdy sobie je zadaje. Żyjemy przecież w czasach, w których często wolimy mieć więcej dodatków, które nie kosztują wiele, niż kilka drogocennych. Niektórzy jednak kolekcjonują biżuterię i traktują jej zbieranie jako inwestycję. Inni odziedziczyli drogie akcesoria po babciach, mamach czy innych krewnych. Ten post z pewnością rozjaśni Ci, czym jest ubezpieczenie biżuterii, dlaczego i kiedy warto ją ubezpieczyć, a także jak się do tego zabrać.

Czym jest ubezpieczenie biżuterii

Ubezpieczenie to forma zabezpieczenia wartości Twojej biżuterii. Oczywiście, obejmuje jedynie wartość pieniężną, a nie sentymentalną. Jednakże, jeżeli posiadasz wartościowe dodatki, antyki czy cenne rodzinne klejnoty ubezpieczenie to doskonały pomysł. Dzięki niemu całość lub część wartości twojej kolekcji zostanie Ci wypłacona w przypadku kradzieży, zagubienia, a nawet uszkodzenia biżuterii.

Rodzaj ubezpieczenia determinuje, w jakich przypadkach należy Ci się wypłata pieniędzy. Jeśli jesteś osobą dość roztrzepaną, koniecznie ubezpiecz swoją biżuterię od zagubienia, czy zniszczenia. Pamiętaj, że kluczowe jest dokładne przeczytanie każdej umowy, w tym tej ubezpieczeniowej. Jeżeli nie do końca rozumiesz wszystko, co jest w niej zawarte, konieczne poproś o pomoc kogoś, kto się na tym zna. 

Dlaczego warto ubezpieczyć biżuterię

Chronisz swoją inwestycję 

Niektórzy traktują kupno drogiej biżuterii jako inwestycję. Jednakże większość osób, których stać na ekskluzywne dodatki wybiera je, bo im się podobają. Ochrona swoich pieniędzy to najbardziej oczywisty powód do ubezpieczenia czegokolwiek. Kolekcje zegarków, czy unikatowa, wiekowa biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie mają nie tylko wartość sentymentalną, ale i materialną. Wycena i ubezpieczenie takich zbiorów nie tylko zabezpieczy twój majątek, ale prawdopodobnie ułatwi Ci docenienie wartości tego, co już posiadasz.

Dajesz sobie więcej swobody 

Ubezpieczenie kosztowności daje Ci większy spokój ducha. Często wiedząc, że dany przedmiot jest drogi, używamy go jedynie na specjalne okazje. To sprawia, że pozwalamy sobie cieszyć się nim bardzo rzadko, z obawy, że coś złego się wydarzy. Warto cieszyć się wszystkim, co mamy, a przecież kupujemy biżuterię, aby nas zdobiła, a nie kurzyła się na dnie szafy. Ubezpieczenie pozwala Ci się mniej martwić, a więcej cieszyć tym, co posiadasz.

Ubezpieczenie kosztowności

Wypadki stają się mniejszym problemem 

Mniej zmartwień i zabezpieczenie finansowe to również większy spokój w razie wszelkich wypadków. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć pożaru domu, kradzieży, czy wypadku samochodowego. Gdybyśmy potrafili, z pewnością zrobilibyśmy wszystko by im zapobiec. Ubezpieczenie to swego rodzaju kopia zapasowa najważniejszych dokumentów jak na przykład praca magisterska, czy badanie naukowe. Utrata oryginału zawsze boli, ale posiadanie kopii zapasowej (nawet nie w 100% równej pierwowzorowi) to często spore pocieszenie.

Jak ubezpieczyć biżuterię 

Najprościej ubezpieczyć biżuterię w polisie mieszkaniowej, jednakże nie obejmuje ona wszelkich nieszczęśliwych zdarzeń. Jeśli biżuteria jest produktem twojej pracy, najlepiej skorzystać z polisy firmowej. Wydaje się, że są one korzystniejsze dla jubilerów i innych małych działalności rzemieślniczych. Dodatkowo są specjalne firmy, które specjalizują się w ubezpieczeniach od uszkodzenia lub kradzieży.

Polisa firmowa

Polisa biznesowa na ogół obejmuje różne aspekty pracy i ryzyka. Po pierwsze uwzględnione są wszelkie sytuacje niezależne od człowieka takie jak pożary, powodzie i inne katastrofy naturalne. Co więcej, korzystając z polisy firmowej, zabezpieczasz się przed kradzieżą. Kolejnym atutem jest ubezpieczenie od uszkodzeń popełnionych przypadkiem, a także od błędów pracowników. Opłaca się to szczególnie w miejscach, w których rutynowo pracuje się z materiałami o wysokiej wartości.

Polisa mieszkaniowa 

Ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy mieszkaniowej działa, kiedy ma ona charakter użytkowy i znajduje się w danym mieszkaniu, gdy dojdzie do jej utraty lub zniszczenia. Co ważne, takie ubezpieczenia można często poszerzyć o własne potrzeby. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe oczekiwania mogą wiązać się ze zwiększeniem kosztów składek lub wymogami dotyczącymi przechowywania przedmiotów. Do najczęstszych przykładów takich wymogów należy posiadanie sejfu. Wszystkie warunki, prawa i przysługujące zaświadczenia są na ogół umieszczone w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie biżuterii przed kradzieżą

Ceny i rodzaje ubezpieczenia biżuterii

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie swoich dodatków, zależy od wartości wszystkich przedmiotów objętych polisą, zakresu ochrony, czasu trwania umowy i sposobu płacenia składek, a także lokalizacji. Ubezpieczyciel określa ryzyko uszkodzenia lub utraty twojej kolekcji i na podstawie swoich wyliczeń przedstawia plan ubezpieczenia.

Warto zwrócić uwagę na limity odpowiedzialności towarzystw ubezpieczeniowych. Na ogół określane są one procentowo lub kwotowo. Zakładając, że limit wynosi 10 tysięcy złotych, w przypadku szkody przekraczającej tę sumę, ubezpieczyciel wypłaci jedynie 10 tysięcy. Analiza takich limitów mówi Ci, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie finansowe.

W dużym skrócie, jeżeli nie wiesz, czy twoją biżuterię warto ubezpieczyć, spróbuj najpierw ją wycenić i na tej podstawie podejmij swoją decyzję. Decydując się na rodzaj ubezpieczenia, określ z góry swoje oczekiwania i poszukaj firmy, której oferta najlepiej do nich pasuje. I przede wszystkim dokładnie przeczytaj umowę i miej pewność, że rozumiesz każde zdanie w niej zawarte.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź, czy kolejny też trafi w Twój gust

Możesz również polubić

Dodaj komentarz