Drut pamięciowy – czym jest i do czego służy

Drut pamięciowy do biżuterii

Drut pamięciowy to niemal mistyczny półfabrykat, który często onieśmiela rzemieślników. To materiał wytrzymały, który świetnie spełnia swoje zadanie. Pamięć drutu sprawia, że doskonale zachowuje on swój kształt niezależnie od okoliczności. Oczywiście nie jest to materiał niezniszczalny, jednakże pozwala na stworzenie biżuterii, której wygląd nie zmieni się przy odmiennym położeniu, warunkach atmosferycznych, czy innej osobie, która ją ubierze. 

Co to jest drut pamięciowy 

Drut pamięciowy jest mocnym drutem, który zachowuje swój zwinięty kształt. Sprawia to, że jest idealnym materiałem na bransoletki, szczególnie te zawijane na nadgarstkach. Drut pamięciowy dostępny jest w wielu wariacjach. Znajdziesz drut na bransoletki, pierścionki, a nawet naszyjniki. Najczęściej na drut nawlekane są wszelakie koraliki, jednakże drut pamięciowy nadaje się też doskonale jako baza do bransoletek wykonanych techniką wire wrapping. 

Jak powstaje drut pamięciowy 

Drut pamięciowy to niezwykle trwały drut wykonany ze stali. Stal odlewana jest w kształt zgiętego drutu i zastyga w nim, co sprawia, że uzyskana forma jest sztywna i niemal niemożliwa do zmiany. Grubość drutu może się zmieniać tak samo, jak jego przekrój i kolor, jednakże trwałość kształtu pozostaje niezmienną właściwością drutu pamięciowego.

Drut pamięciowy na pierścionki Drut pamięciowy na bransoletki Drut pamięciowy na naszyjniki

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Co jest potrzebne?

Do wykonania bransoletki z koralikami na drucie pamięciowym będziesz potrzebowała narzędzi, drutu pamięciowego o wybranej przez Ciebie długości i koralików. Opcjonalnie możesz sięgnąć po chwosty lub charmsy, które doczepisz do bransoletki. Średnicę drutu powinnaś dostosować do rozmiaru swojego nadgarstka. Dość uniwersalny powinien być drut o średnicy 60 mm. Jeżeli masz wyjątkowo szczupłe ręce i planujesz użyć drobnych koralików, sięgnij po mniejszy rozmiar drutu.

Koraliki do wykonania tego typu bransoletek mogą być najróżniejsze. Sprawdzą się półfabrykaty wykonane z wszelkich materiałów i najróżniejszych rozmiarów. Jednakże w mojej opinii warto wybrać drobne koraliki w stylu Toho i opcjonalnie metalowe przekładki o podobnych rozmiarach. Bransoletki takie są lekkie, wygodne i wyglądają świetnie. Pamiętaj, że wszystkie wybrane przez Ciebie elementy powinny współgrać kolorystycznie, ale i rozmiarowo. 

Od czego zacząć?

Jeżeli wybrałaś już wszystkie półfabrykaty i narzędzia niezbędne do wykonania bransoletki, możesz przystąpić do jej złożenia. Najpierw utnij pożądaną długość drutu. Zważ na to, że z reguły lepiej jest uciąć nieco dłuższy odcinek, niż za krótki. W równoległym czasie możesz ułożyć swoje koraliki, przekładki, charmsy i chwosty. W ten sposób będziesz miała klarowny obraz biżuterii, która powstanie, a także unikniesz ewentualnych pomyłek.

Zanim zaczniesz nawlekać koraliki, zakończ jedną stronę drutu poprzez zawinięcie jej w pętlę albo zaklejenie końcówką. Przydadzą się tu okrągło zakończone szczypce i odrobina siły z uwagi na moc drutu. Pamiętaj, że zawijając pętlę, powinna ona być co najmniej odrobinę większa niż średnica nawlekanych koralików. Następnie nałóż na drut wszystkie półfabrykaty w odpowiedniej kolejności, odetnij nadmiar drutu, jeżeli powstał i zakończ drugą końcówkę drutu. Pozostaje Ci już tylko cieszyć się twoją nową bransoletką z drutu pamięciowego!

Spodobał Ci się wpis? Przeczytaj następne posty manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz