Rodzaje bransoletek – techniki i materiały ?‍?

Rodzaje bransoletek – techniki i materiały ?‍?

Rodzaje bransoletek można wyróżniać na wiele sposobów. Istnieją podziały według okazji, na które się je ubiera, zakątków świata, z których się wywodzą, czy materiałów, z których zostały wykonane. Poniższe zestawienie to mieszanka podziału według technik, surowców i sposobu noszenia. Uważam, że są to najczęściej produkowane i noszone w naszym kraju bransoletki, skutkiem czego najbardziej zasługują na uwagę i omówienie.

Rodzaje bransoletek – bransoletki z koralików na gumce

Bransoletki z koralików na gumce to prawdopodobnie pierwsza biżuteria, jaką sama robiłam. Jest prosta do wykonania i jednocześnie efektowna, szczególnie jeżeli jest zrobiona poprawnie. Co więcej bransoletki na gumce dają ogromną swobodę twórczą. Możesz użyć koralików z dowolnych materiałów takich jak ceramika, szkło, akryl, drewno, kamienie ozdobne, czy metal. Dodatkowo możesz te produkty dowolnie łączyć i stosować wiele rodzajów przekładek. W praktyce oznacza to, że pozornie prosta bransoletka z koralików ma tysiące twarzy.

Bransoletka maramowa

Rodzaje bransoletek – bransoletki plecione – makrama

Popularność sznurków do makram w naszym sklepie internetowym mówi nam, że uwielbiacie makramę. Bransoletki z makramy są lekkie, miłe dla skóry, wytrzymałe i często bardzo uniwersalne. Ponadto wyplatanie z makramy to bardzo relaksująca czynność, która doskonale rozwija sprawność manualną rąk. Co więcej, z uwagi na brak konieczności użycia drobnych elementów pozwala na tworzenie biżuterii zarówno osobom starszym, jak i dzieciom.

Bransoletki z koralików robione na krośnie

Rodzaje bransoletek – bransoletki na krośnie

Bransoletki wykonywane na krośnie są w moich oczach połączeniem wyobraźni, cierpliwości i zręczności. Piękne geometryczne wzory tworzone są na sznureczkach poprzez odpowiednie nawlekanie małych, szklanych koralików. Bransoletki tworzone tą techniką mają różną szerokość i najróżniejsze wzory. Niektóre z nich kojarzą się ze sztuką plemienną z najróżniejszych zakątków świata, inne zaś odzwierciedlają nowoczesne wzornictwo. W mojej opinii tworzenie bransoletek na krośnie nie jest techniką dla każdego. W przypadku dzieci, czy osób starszych przeszkodą stają się niewielkie elementy, w przypadku osób mojego pokroju na drodze stoi brak cierpliwości.

Bransoletki z rzemieni

Rodzaje bransoletek – bransoletki z rzemienia

Bransoletki z rzemieni cieszą się nieprzerwaną popularnością. Doskonale nadają się na biżuterię męską i damską. Świetnie łączy się je z niemal każdym rodzajem półfabrykatów. Rzemienie świetnie komponują się z koralikami z drewna, kamieni czy z metalowymi przekładkami. Bransoletki z rzemieni oferują też różnorodność wykończenia. W zależności od tego, czy wybierzesz rzemień skórzany, zamszowy, czy pleciony.

Bransoletka typu Pnadora

Rodzaje bransoletek – bransoletki typu pandora

Bransoletki pandora są popularne od niemal dwóch dekad. Tworzą sentymentalną pamiątkę, do której przez lata dokładamy kolejne wspomnienia. Bransoletki tego typu można stworzyć za pomocą przeróżnych półfabrykatów, a nawet modyfikować koraliki własnoręcznie, aby nadać im unikalnego charakteru. To świetny pomysł na prezent dla dziewczyny, czy kobiety w niemal każdym wieku.

Bransoletki bangle z howlitami

Rodzaje bransoletek – bransoletki bangle

Bransoletki bangle to okrągłe dodatki pochodzące z Azji. Są sztywne, nie gną się i nie rozpinają. Często noszone są po kilka na raz na nadgarstku. Doskonale pasują do letnich stylizacji oraz do stylu boho, czy hipisowskiego. Wykonywane są z metali szlachetnych i półszlachetnych, kamieni ozdobnych, drewna, szkła i tworzywa sztucznego. Świetnie prezentują się na szczupłych nadgarstkach i wysmuklają dłonie.

Bransoletka z zawieszkami męska

Rodzaje bransoletek – bransoletki z zawieszkami

Zawieszki, czy też charmsy są jedną z najlepszych propozycji na personalizowanie biżuterii. Umożliwiają nadanie bransoletkom specjalnego charakteru poprzez wybranie motywów bliskich sercu osoby, dla której jest dana bransoletka. Co więcej, jeżeli zawieszki przypniesz do łańcuszka poprzez karabinki, będziesz mogła je dowolnie modyfikować w zależności, od nastroju, okazji, czy pory roku.

Bransoletka łańcuszkowa z łącznikiem

Rodzaje bransoletek – bransoletki łańcuszkowe

Bransoletka na łańcuszku to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj bransoletki na świecie. Występuje w niezliczonych wariacjach i połączeniach. Może być minimalistycznym, skromnym i prostym dodatkiem lub niemal oślepiać blaskiem.  Bransoletki łańcuszkowe mogą zawierać łącznik albo dodatki takie jak chwosty i zawieszki. Bransoletki na łańcuszkach to dodatki, które każda z nas miała na jakimś etapie swojego życia i z pewnością wyglądały na każdej z nas świetnie.

Szerokie bransolety

Rodzaje bransoletek – szerokie bransolety

Szerokie bransolety są często wyborem nietuzinkowym. Najczęściej wykonane są z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych, choć zdarzają się niezwykłe okazy z ceramiki i szkła. Szerokie bransolety przyciągają uwagę do nadgarstków i podkreślają je. Odpowiednio wykorzystane staną się niezwykle zmysłowym dodatkiem. Jednakże jeżeli są użyte niewłaściwie, mogą sprawić, że będziesz wyglądać w nich wyjątkowo niekorzystnie.

Bransoletka z koralików na drucie pamięciowym

Rodzaje bransoletek – bransoletki na drucie pamięciowym

Drut pamięciowy to półfabrykat, o którym niestety wspominamy zbyt rzadko. Umożliwia on stworzenie wielorzędowych bransoletek, które świetnie utrzymują swój kształt. Bransoletki na drucie pamięciowym, najczęściej mają nawleczone koraliki, które niekiedy wzbogacone są o kilka chwostów. Pięknie oplatają skórę i nie wymagają użycia zapięć. Według mnie doskonale nadają się zarówno na ozdobę rąk, jak i kostek, szczególnie w letnich stylizacjach. Są niezwykle wygodne w zakładaniu i noszeniu.

Rodzaje bransoletek – bransoletki identyfikacyjne i medyczne

Bransoletki mogą mieć także duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Na bransoletce można wygrawerować lub użyć koralików do stworzenia napisu. Może on informować do kogo zadzwonić, jeżeli dana osoba się zgubi. Co więcej, bransoletka może zawierać dane osobowe rodziny, lub osoby, która ją nosi, albo jej adres.

Istnieje również wiele bransoletek, które mają zapewnić optymalne udzielanie pomocy w razie wypadku. Informują one o grupie krwi, chorobach przewlekłych takich jak cukrzyca, czy o alergiach na leki. Nie są to dokumenty medyczne o najwyższej wadze, jednakże w sytuacjach kryzysowych mogą się one okazać zbawienne dla zdrowia i życia twoich bliskich. 

Kontynuuj lekturę z manzuko.com

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons