Jak wykorzystać łączniki do biżuterii

Jak wykorzystać łączniki do biżuterii

Łączniki do biżuterii mogą wydawać się mało ekscytującymi półfabrykatami do biżuterii. Jednakże wiedząc, jak ogromny wybór łączników znajdziesz w naszym sklepie z koralikami, mamy świadomość możliwości, które dają. Łączniki możesz wykorzystać jako centralny punkt Twojego projektu, ale także jako jedną z ozdób czy element strukturalny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o łącznikach jubilerskich i biżuterii z nich wykonanych, ten post jest właśnie dla Ciebie!

Łączniki do biżuterii

Łącznik to rodzaj półfabrykatu do biżuterii, do którego możesz przyczepić kółko montażowe, lub przewlec sznurek i podobne mu produkty z dwóch stron. Najczęściej wykorzystywane są do tworzenia bransoletek, jednakże łączniki nadają się także do naszyjników, breloczków, łańcuszków do okularów, a nawet kolczyków. Jeszcze dekadę temu łączniki jubilerskie najczęściej wykonywano z metalu, jednakże dziś ich wybór jest znacznie większy. Dzięki temu potencjał biżuterii z łącznikami znacząco rośnie.

Rodzaje łączników do biżuterii

Łączniki jubilerskie

Metalowe łączniki do biżuterii

Najpopularniejsze wciąż są łączniki z metalu. Jednakże obecnie największym wzięciem cieszą się łączniki ze stali chirurgicznej. Chociaż jej właściwości nie pozwalają na tworzenie z niej filigranowych półfabrykatów, ma ona liczne zalety, o których przeczytasz w naszym poście poświęconym stali chirurgicznej.

Pozostając przy łącznikach metalowych, drugim typem są łączniki w okuciu. W skrócie to gotowe łączniki, w których w metalowej bazie umieszczony jest kaboszon. Oczywiście kaboszony mogą być szklane, kamienne, a także z masy perłowej lub żywicy. Trzecim rodzajem metalowych łączników są półfabrykaty emaliowane. Dodają biżuterii koloru i gładkiej faktury.Masa perłowa jako łącznik

Łączniki z surowców naturalnych

Ciekawą propozycją są naturalne łączniki do biżuterii. Najczęstszą ich formą są łączniki z masy perłowej. Materiał ten pozwala na jego dowolne ukształtowanie, dzięki czemu możemy go znaleźć w niemal każdej formie, nawet imitującej perły. Łączniki z masy perłowej są często dość delikatne, a ich naturalne kolory perfekcyjnie łączą się zarówno z łańcuszkami, jak i sznurkami do biżuterii.

Częstymi łącznikami wykorzystywanymi do biżuterii są muszelki. W przypadku muszelek kauri ich kształt idealnie sprawdza się w roli łącznika. Niekiedy są one cięte nie tylko, aby ukazać ich unikalny wzór w środku, ale także, aby wygodniej się je nosiło. Inne muszelki często są przewiercane, aby stworzyć z nich łączniki idealne do letnich dodatków.Modelinowe

Łączniki jubilerskie z materiałów syntetycznych

Ostatnim rodzajem łączników są te wykonane z tworzyw sztucznych. Podobnie jak łączniki emaliowane, te z surowców sztucznych dodają najwięcej koloru w projekcie. Do tego rodzaju półfabrykatów zaliczymy łączniki z żywicy, glinki polimerowej, czyli z serii katsuki, a także z ceramiki i szkła. Te ostatnie często mają wtopione druciki w swoją strukturę, które umożliwiają doczepienie kolejnych półfabrykatów.

Biżuteria z łącznikami jubilerskimi

Biżuteria z łącznikami często jest bardzo prosta do zrobienia. Łączniki jubilerskie ułatwiają stworzenie atrakcyjnych dodatków, jednocześnie zmniejszając ilość pracy i półfabrykatów niezbędnych do osiągnięcia podobnych rezultatów. Przedstawiam Ci kilka propozycji na biżuterię z łącznikami. Niektóre z nich możesz znać z naszych poprzednich postów o biżuterii ze sznurków, czy pomysłów na prezent. Jednakże nawet jeśli je znasz, z pewnością pojawią się tu nowe propozycje.Łańcuszek do okularów z kryształkami w okuciu

Łańcuszek do okularów z kryształkami w okuciu

Prostym do wykonania, chociaż dość czasochłonnym projektem jest łańcuszek do okularów stworzony z kryształowych łączników. Do jego wykonania niezbędne będą:

 • łączniki w formie kryształków w okuciu
 • masa drobnych kółek montażowych
 • dwie gumki do okularów
 • narzędzia jubilerskie

Połącz ze sobą łączniki jubilerskie za pomocą kółek montażowych. Powinnaś stworzyć w ten sposób łańcuszek o długości 60-70 cm. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie odginać i zaginać kółeczka montażowe, zajrzyj do naszego wpisu o podstawowych umiejętnościach rękodzielniczych. Ten projekt będzie doskonałą okazją, do doskonalenia tej pozornie prostej, lecz niezbędnej do opanowania zdolności. Na końcu, do ostatnich łączników doczep gumki do okularów i gotowe. Jednakże, jeśli na końcu zamiast gumek do okularów doczepisz elementy zapięcia, stworzysz w ten sposób piękny naszyjnik lub podwójną bransoletkę.Zestaw ozdobny.

Bransoletka z łącznikiem i zawieszkami

Najczęstszym wykorzystaniem łączników jest użycie ich w bransoletce. Typowymi łącznikami są znaki zodiaku, symbol nieskończoności, serduszka, czy kotwice. Wystarczy zaczepić o nie sznurek lub za pomocą kółek montażowych przykleić dwa równe odcinki łańcuszka z zapięciem. Jednakże tym razem proponuję nieco zmodyfikowaną wersję.

Baza bransoletki może być sznurek, rzemień zamszowy lub łańcuszek. Różnicą jednak będzie wykorzystanie prostego łącznika w kształcie kółka lub owalu. Do niego proponuję doczepić kilka niewielkich zawieszek. Możesz wykorzystać chwosty czy zawieszki metalowe, ale także możesz zrobić je sama. Aby wykonać zawieszkę potrzebny będzie Ci:

 • drobny koralik
 • szpilka jubilerska
 • narzędzie jubilerskie tnące i z zaokrąglonym czubkiem

Nawlecz koralik na szpilkę i zagnij jej koniec narzędziem. Twoim celem jest stworzenie niewielkiej pętelki. Możesz zagiąć ją od razu na swoim łączniku lub później połączyć z nim zawieszkę za pomocą kółka montażowego. Po zagięciu pętelki odetnij nadmiar drutu i gotowe.Naszyjnik z emaliowanym łącznikiem

Naszyjnik z emaliowanym łącznikiem

Kolorowe, emaliowane i trójwymiarowe łączniki do biżuterii cieszą się coraz większą popularnością. Wykonane z nich naszyjniki ciekawie prezentują się na szyi, najlepiej w zestawie. Doskonale łączą się z zestawem łańcuszków, chokerami z rzemienia i naszyjnikami z drobnych koralików. Możesz po prostu przywiązać do nich sznurek i nigdy nich nie zdejmować, jednakże myślę, że moja propozycja jest nieco ciekawsza. Potrzebne będą:

 • kółka montażowe
 • dwie kulki zaciskowe
 • dwie łapaczki dziewczynki
 • karabińczyk
 • żyłka jubilerska
 • drobne koraliki ze szkła lub kamieni naturalnych
 • mały karabińczyk lub zapięcie federing
 • narzędzia tnące i z płaską końcówką
 • łącznik

Na jednym końcu żyłki zaciśnij kulkę zaciskową, a następnie na niej zamknij łapaczkę dziewczynkę. Następnie nawlecz wszystkie wybrane przez siebie koraliki, a na końcu łapaczkę i kulkę zaciskową. Zaciśnij najpierw kuleczkę, a na niej łapaczkę. Do obu łapaczek zamontuj kółka montażowe. Pierwsze z nich przyczep do łącznika, a do drugiego krańca doczep wybrane przez Ciebie zapięcie. Do wolnego końca łapaczki doczep kółeczko montażowe i na nim zamknij zapięcie, aby zapiąć naszyjnik.Proste i eleganckie kolczyki z łącznikami jubilerskimi

Proste i eleganckie kolczyki z łącznikami jubilerskimi

Bardzo długo zachwycałam się prostotą zrobienia niezwykle efektownych kolczyków wykorzystujących łączniki jubilerskie. Nie raz pisałam o propozycji nawleczenia ażurowego łącznika ze stali chirurgicznej na dłuższy bigiel i doczepienia długiego chwosta z drugiej strony łącznika. Do dziś uważam, że pomysł ten jest zachwycający i świetnie sprawdza się w stworzeniu szybkich i efektownych kolczyków na specjalne okazje.

Jednak tym razem moja propozycja jest nieco odmienna i wymaga:

 • bazy kolczyka
 • kółek montażowych
 • łącznika z kryształkiem, masą perłową lub kamieniem
 • zawieszki z perłą
 • narzędzi jubilerskich

Jako bazę kolczyka możesz wykorzystać dowolne sztyfty. Jednakże znacznie lepiej będą się prezentowały eleganckie bigle angielskie. Do nich zaczep łącznik przy użyciu kółka montażowego. W tym momencie mogłabyś wykorzystać chwost jak w pierwotnej propozycji. Zamiast niego sięgnij po zawieszkę z perłą lub stwórz zawieszkę z koralika według instrukcji zamieszczonej w poprzednich akapitach. Utrzymując delikatną kolorystykę perłowych barw, stworzysz nie tylko stylowe, ale także bardzo uniwersalne akcesoria.Ozdoba na rękę.

Bransoletka z łącznikiem i kamieniami

Wiesz już, jak prosto możesz stworzyć bransoletkę z łącznikiem. Ta ostatnia propozycja dedykowana jest szczególnie fankom astrologii i biżuterii personalizowanej. W tym projekcie wykorzystasz:

 • sznurek jubilerski
 • łącznik ze stali chirurgicznej ze znakiem zodiaku
 • niewielkie koraliki z kamieni naturalnych
 • kółka montażowe
 • opcjonalnie jako zapięcie:
 • łapaczki zaciskowe
 • dowolne zapięcie
 • łańcuszek przedłużający

Rozpocznij bransoletkę standardowo od przewleczenia sznurka przez otwory w łączniku stalowym. Następnie z każdej strony łącznika dodaj kilka koralików. Jeśli chcesz, aby bransoletka miała dodatkowe znaczenie, wykorzystaj kamienie dla znaków zodiaku lub miesiąca urodzin związanego ze zodiakiem. Jeśli chcesz, aby koraliki nie przesuwały się po sznurku, nawlecz za nimi kuleczkę zaciskową i zaciśnij ją. Pamiętaj jednak, aby nie zacisnąć jej zbyt ciasno i zachować ruchomość bransoletki. Na końcu możesz zawiązać sznurek lub zacisnąć na jego końcach łapaczki i doczepić do nich elementy zapięcia jak w poprzednich projektach.

Który rodzaj łączników najbardziej pasuje do Twojego stylu? Koniecznie podziel się z nami w komentarzu. A jeżeli wciąż szukasz inspiracji na biżuterię z łącznikami jubilerskimi, odwiedź naszą tablicę na Pintereście. Czeka tam na Ciebie kilkadziesiąt propozycji na akcesoria, które wykorzystują łączniki jubilerskie i które z pewnością stworzysz sama. 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz