Granaty – ognistoczerwone kamienie zimowego miesiąca

Granat kamień miesiąca stycznia

Co nikogo nie dziwi, nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi od owocu granatu w związku z podobieństwem do ziaren tej rośliny. Te kamienie szlachetne występują w niemal każdym kolorze, z wyjątkiem niebieskiego. Granaty najczęściej spotykane są czerwone, pomarańczowe i fioletowoczerwone. Niektóre mogą też zmieniać kolor w zależności od rodzaju oświetlenia. Według podziału kamieni szlachetnych granat to kamień przypadający na styczeń i właśnie dlatego rozpoczyna on serię o kamieniach szlachetnych.

OD EPOKI BRĄZU DO DZIŚ, CZYLI GRANATY W HISTORII

Granaty wykorzystywane są od epoki brązu zarówno jako materiały ścierne, jak i ozdobne. Popularność granaty zdobyły w Rzymie w późnym antyku, spopularyzowane przez Anglosasów i „barbarzyńców” znad Morza Czarnego. Prawdopodobnie wiele granatów były sprowadzane szlakiem kamieni szlachetnych z Indii i starożytnej Sri Lanki.

 Według legend Król Saksonów posiadał ponad 465 karatowy granat, a Platon miał swój portret wykuty w tym kamieniu szlachetnym. Co ciekawe Grecy wierzyli, że ozdoby z granatem mogły uchronić dzieci przed utonięciem, oraz mieć działanie antytoksyczne. Egipcjanie i Grecy uważali, że kamień ten chroni od zła i biżuteria z granatów bardzo często noszona była przez żołnierzy, niektórzy wierzyli, że pomoże ona leczyć rany i ostrzeże przed zbliżającym niebezpieczeństwem.

 W XVIII i XIX wieku granaty nadal były modne w Europie i chętnie wykorzystywano je w wiktoriańskiej biżuterii. Dodatkowo był to ulubiony kamień szlachetny Hiszpanów, którzy wierzyli, że reprezentował on słońce. Wierzono też, że leczą one depresję, chronią przed koszmarami oraz chorobami wątroby i krwotokami. W Biblii Noa użył świecącego granatu, by oświetlać arkę w ciemne, deszczowe dni i noce. Chrześcijanie również uważali, że krwistoczerwone granaty doskonale symbolizują poświęcenie Jezusa. 

Dziś granat to tradycyjny prezent na dziewiętnastą rocznicę ślubu, może być też użyty na drugą i szóstą. Dodatkowo będzie to dobry prezent dla kochanków, którzy żyją na odległość. Tradycja ta wywodzi się z mitologii greckiej i świadczyć ma o rychłym powrocie ukochanej, nawiązuje to do owocu granatu, który Hades podarował swojej żonie, gdy wracała ona na ziemię na okres wiosny i lata.

Granat - kamienie szlachetne

MISTYCZNE WŁAŚCIWOŚCI GRANATÓW

Granat przypisuje się do Plutona, planety karłowatej kojarzonej z Hadesem. Wynikać to może z wyżej wspomnianej opowieści o Persefonie. Może to budzić chłodne i negatywne skojarzenia, szczególnie że Hadesa uważano za patrona mistyków i okultystów. Nawiązując do faktu, że ten kamień szlachetny jest najczęściej czerwony, używano go jako talizmanu, który wzmacniać miał wytrzymałość, wigor i siłę. 

Czasem też łączy się go z właściwościami romantycznymi; wzmacnia przyjaźń, wierność i pasję kochanków. Mają ułatwiać prawdomówność i bycie lojalnym człowiekiem oraz pomagają w rozwoju personalnym i podejmowaniu odważnych decyzji związanych z biznesem. Czarne granaty podobno wzmacniają zdolności jasnowidzenia, jednak jedynie u osób, które mają ku temu predyspozycje. 

We właściwości zdrowotne granatu wierzono już od starożytności, a w średniowieczu proszek z tego kamienia traktowany był jak lekarstwo. Do dziś niektórzy wierzą w uzdrawiające moce granatu. Ma on regulować pracę serca i układu krwionośnego, łagodzić stany zapalne skóry i uzdrawiać chore płuca. Jeżeli wierzyć w moc tego minerału, to jedną z najważniejszych jego funkcji będzie łagodzenie depresji. Ma on oczyszczać umysł ze złości, szkodliwych myśli, czy ograniczeń, oraz uspokajać i chronić przed negatywną energią.

Biżuteria z granatu jak na przykład naszyjnik czy pierścionek z tym kamieniem szlachetnym to doskonały prezent dla osób zmagających się z brakiem pewności siebie lub nadmierną nerwowością. Biżuteria z granatem przydać się może perfekcjonistom, czy bliskim o osobowości „szefa” lub „mediatora”. Jeżeli interesuje nas biżuteria dopasowana do znaku zodiaku, to granat jest strzałem w dziesiątkę dla Baranów, Skorpionów, Strzelców, Koziorożców i Wodników.

GARŚĆ FAKTÓW O GRANATACH

W skali Mohsa osiągają 7-7,5 i są kruche, lecz stosunkowo twarde. O ich trwałości świadczy między innymi naszyjnik sprzed ponad 5 tysięcy lat, w którym znaleziono ten czerwony kamień szlachetny. Charakteryzują się szklistym, tłustym połyskiem, który jest silniejszy niż w diamentach, jednak z racji na to, że diamenty są przezroczyste, zdają się błyszczeć bardziej intensywnie. Wykorzystywane są jako materiał ścierny, lecz najczęściej są to wysoko cenione kamienie kolekcjonerskie i jubilerskie. 

Najbardziej znane są granaty czerwone, jednak najdroższą odmianą jest demantoid, który ma piękny, trawiasty kolor. Zielony granat, który ma więcej niż pięć karatów, jest znacznie rzadszy od szmaragdu o tych samych rozmiarach. Dziś najpopularniejszym miejscem wydobycia jest Mozambik, z racji na wysoką jakość kamieni pochodzących z tej części Afryki. Można je znaleźć również w Indiach, Rosji, Ameryce Północnej i Południowej, na Madagaskarze i w Pakistanie. Granaty występują również w Polsce, jednak niemal zawsze nie są to kamienie szlachetne, ze względu na marną jakość.

JAK DBAĆ O BIŻUTERIĘ Z GRANATÓW?

Biżuteria z kamieni szlachetnych ma różne wcielenia, czasem jest to oszlifowany kamień osadzony w pierścionku, lub subtelnych kolczykach, a czasem bransoletka z kulek z granatu. Niezależnie od formy, jaką przyjmuje ten kamień, należy wiedzieć jak o niego dbać, aby długo cieszyć się jego pięknem. 

Zanieczyszczoną biżuterię należy umyć w ciepłej wodzie rękami lub delikatną szczoteczką. Trzeba pamiętać o porządnym wypłukaniu biżuterii po myciu. Granaty źle znoszą gwałtowne zmiany temperatury, a wystawione na działanie różnych środków chemicznych, mogą się zniszczyć. Nie należy czyścić tych kamieni za pomocą pary wodnej, jednak można użyć metody ultradźwiękowej.

Przeczytaj inne artykuły manzuko:

You Might Also Like

3 Comments

  1. Anna

    Bardzo ciekawe, duzo ciekawostek -super! :))

  2. Asia

    Uwielbiam te kamienie, pasują do biżuterii jaką lubię.

  3. Magda

    Są prześliczne, bardzo mi się podobają. Mam kolczyki z takimi.

Zostaw komentarz