Heliodor — słoneczny kamień ozdobny

Heliodor — słoneczny kamień ozdobny

Heliodor to kolejny minerał ozdobny, który nie jest bardzo popularny, jednakże według mnie warto o nim wiedzieć. Ten cytrynowo żółty minerał wykorzystywany jest w rękodzielnictwie od ponad stu lat, a prezentuje się doskonale. Chociaż żółte kamienie ozdobne nie były najpopularniejsze w ostatnich latach, możemy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości ponownie staną się hitem.

Historia heliodorów

Dane historyczne dotyczące odkrycia tego minerału są nieco sprzeczne. Z jednej strony uważa się, że heliodory zostały odkryte w 1910 roku w Namibii. Z drugiej strony, wspominał o nim Pliniusz Starszy, który był rzymskim historykiem żyjącym w pierwszym wieku naszej ery. 

Niezależnie od tego, kiedy po raz pierwszy odkryto heliodor, wiemy, od czego pochodzi jego nazwa. Heliodor pochodzi z dwóch słów, greckiego helios oznaczającego słońce i doron, czyli dar. Możemy zatem przetłumaczyć heliodor jako dar od słońca. 

Heliodor i jego właściwości 

Heliodor to odmiana berylu, tak samo, jak szmaragdy, akwamaryny i morganity. Należy do kamieni szlachetnych, a jego występowanie jest umiarkowanie powszechne. Heliodory to twarde kamienie o sporej wytrzymałości. W skali Mohsa oceniane są na 7,5 albo 8. W przeciwieństwie do szmaragdów, w heliodorach dość trudno znaleźć wady czy zanieczyszczenia. 

Kolor heliodorów zazwyczaj jest intensywnie żółty. Zdarzają się okazy o bledszym odcieniu, a także kamienie żółte o zielonkawej poświacie. Co ciekawe, swoją barwę zawdzięcza śladowym ilościom żelaza w strukturze kryształu.

Właściwości heliodoru

Mistycyzm, a heliodor

Niektórzy nazywają heliodor kamieniem bogów i bramą do światła. To drugie, bardzo poetyckie określenie prawdopodobnie zawdzięcza swojej słonecznej barwie. Skojarzenia z kolorem kamienia w mistycyzmie są bardzo powszechne. Dlatego też możemy przeczytać. o przypisywanych heliodorom właściwościach emanowania ciepłem i dobrą energią. 

Kamienie te polecane są osobom, które potrzebują odkryć swoją wewnętrzną siłę i zacząć kontrolować swoje życie. Ezoterycy uważają, że noszenie biżuterii z tym minerałem może zwiększyć dojrzałość i trzeźwy osąd. 

Co ciekawe, niegdyś kamienie te wykorzystywano we wróżbiarstwie. Uważano, że ułatwiają dostrzeganie przyszłości i rozjaśniają wizje wróżbity czy jasnowidza. Z biegiem czasu wierzenia te zostały zapomniane i dziś bardzo rzadko znajdujemy o nich wzmiankę. Co więcej, niegdyś z tego kamienia wykonywano okulary dla osób niedowidzących. 

Biżuteria z heliodorem

Heliodor uważany jest niekiedy za jeden z najpiękniejszych kamieni szlachetnych. Wynika to z jego unikatowego blasku i intensywności koloru, którymi wyróżnia się ten minerał. Niestety jego wykorzystanie w biżuterii jest nieco ograniczone przez samą naturę. Rzadko zdarzają się klejnoty heliodoru większe niż 5 karatów.

Najczęściej heliodory szlifowane są szlifem schodkowym, tablicowym, albo nadaje się im kształt bagietki, czy też wrzeciona. Co ciekawe, najbardziej pożądane nie są heliodory o nieskazitelnej czystości. Najcenniejsze są takie z idealnie umiejscowioną cienką inkluzją, dzięki której możemy uzyskać efekt kociego oka po odpowiednim oszlifowaniu kamienia w kaboszon.

Heliodory najczęściej oprawiane są w żółte złoto. Nierzadko występują razem z innymi kamieniami ozdobnymi takimi jak cyrkonie, czy akwamaryny. Nieco mniej popularne jest łączenie heliodorów z białym złotem, czy też srebrem, jednakże w każdym zestawieniu kamień prezentuje się znakomicie.

Heliodor występuje także w formie koralików. Najczęściej są one nieprzejrzyste i wyglądem przypominają nieco mleczny bursztyn. Świetnie komponują się z koralikami z drewna, naturalnymi sznurkami i rzemieniami, a także z półfabrykatami w kolorze złota. Półprzejrzyste i transparentne koraliki z heliodoru doskonale prezentują się w otoczeniu koralików ze szkła i kamieni ozdobnych. Co więcej, doskonale łączą się z metalowymi przekładkami w kolorze złota lub srebra. Bardzo dobrze komponują się z zielenią, brązem, odcieniami bordo, a nawet różu.

Jak pielęgnować heliodor

Heliodory mają dużą twardość, jednakże są dość kruchymi minerałami. Dlatego przechowując półfabrykaty z tego kamienia, postaraj się chronić je przed upadkami i uderzeniami. Jak wszystkie kamienie ozdobne, heliodory i wykonaną z nich biżuterię polecam przechowywać w oddzielnych pudełkach lub przegródkach, najlepiej wyścielonych materiałem. Sprawdzą się także materiałowe woreczki.

Ogrzewanie heliodoru może sprawić, że zmieni on kolor na seledynowoniebieski. Dlatego też powinnaś ściągać biżuterię z heliodorem przed gorącą kąpielą, czy wizytą w saunie. Każdą biżuterię polecam ściągać przed intensywnymi porządkami z wykorzystaniem agresywnych środków czystości.

Zabrudzone kamienie spróbuj oczyścić szmatką jubilerską. Jeżeli to nie pomoże, sięgnij po delikatne mydło lub płyn micelarny i wyczyść kamień, wykorzystując letnią wodę. Po umyciu dodatków dokładnie je osusz, zanim odłożysz je na ich miejsce.

Nie kończ odkrywania świata rękodzieła i mody!

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons