Issey Miyake projektant zawsze patrzący na przód

Issey Miyake wybitny japoński projektant mody

Issey Miyake był pionierem japońskich projektantów mody. Zajmował się wszechstronnym biznesem, który obejmował projektowanie ubrań i akcesoriów, a także biżuterii i perfum. Projektował ubrania dla takich gwiazd jak David Bowie czy Keanu Reeves. Co więcej, to właśnie Issey stał za kultowym czarnym golfem Steve’a Jobsa. W tym poście dowiesz się, jak wyglądało życie tego znanego projektanta, a także jak wyglądały jego projekty.

Historia życia projektanta

Issey Miyake urodził się w 1938 roku w Hiroszimie, gdy miał siedem lat, na jego rodzinne miasto zrzucono bombę atomową. Chociaż Issey nie ucierpiał w wyniku bombardowania, stracił wówczas wiele bliskich mu osób. Jako dziecko miał bliskie relacje ze swoją siostrą, której magazyny modowe sprawiły, że Miyake zapragnął zostać projektantem.

Aby osiągnąć swoje cele, Issey ukończył projektowanie graficzne na uniwersytecie w Tokio. Następnie zapisał się do paryskiej szkoły projektowania odzieży, gdzie został asystentem Guya Laroche. Udało mu się także rozpocząć współpracę z Givenchy, dla którego tworzył nawet 100 rysunków dziennie. Po kilku latach spędzonych w Paryżu Japończyk przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozwijał swój warsztat, jak i poszerzał sieć kontaktów. Po roku spędzonym w USA Issey powrócił do Tokio, gdzie założył Miyake Design Studio zajmujące się projektowaniem wysokiej jakości ubrań dla kobiet.

Issey Miyake po swoim pokazie mody z modelkami

Projektant inspirował się twórczością innych artystów w tym projektantów, rzeźbiarzy i malarzy. W swojej karierze współpracował nie tylko z celebrytami, tworzył kostiumy baletowe, a także rozszerzył swoją działalność na akcesoria i perfumy. Co ciekawe, w wielu miejscach na świecie to właśnie zapachy Miyake przyniosły mu sławę.

W ciągu wielu lat swojej kariery zawodowej Issey Miyake współpracował z masą projektantów, którzy zawsze wypowiadali się o nim pochlebczo. Bezapelacyjnie uważa się go za pioniera japońskich mistrzów projektowania luksusowej odzieży, który przetarł drogę licznym i genialnym projektantom z Azji. Issey Miyake odszedł na początku sierpnia tego roku w wieku 84 lat, otoczony rodziną i przyjaciółmi.

Plisowana kreacja stworzona innowacyjną metodą Issey'a

Projekty Issey Miyake

W latach osiemdziesiątych Japończyk zaczął eksperymentować z różnymi metodami plisowania, które miały jednocześnie pięknie się układać, być funkcjonalne i nie komplikować produkcji. Początkowo Issey stworzył plisowane ubrania z myślą o tancerzach, jednakże później rozszerzył ten pomysł i powstała jedna z jego najsłynniejszych kolekcji Pleats Please. Plisy powstawały poprzez zgrzewanie tkaniny umieszczonej w prasie termicznej pomiędzy dwoma arkuszami papieru. Utrwalone za pomocą wysokich temperatur zagniecenia pozostawały w tkaninie na zawsze, a taki proces produkcyjny był genialnym usprawnieniem.

Plisy sprawiły, że Issey Miyake zyskał jeszcze większe uznanie w świecie mody. Cechami wyróżniającymi prace tego projektanta były jednak nie tylko plisy, ale też odważne i nowoczesne formy. Ubrania Miyake są zazwyczaj monochromatyczne, a ich kolory są z reguły bardzo żywe. Oczywiście w każdej kolekcji znajdziesz ubrania w podstawowych barwach, jakimi są czerń, szarości, beże i brązy, które uzupełniają głośne kolory takie jak żółty, różowy czy pomarańczowy.

Geometryczny minimalizm spotyka się u Miyake z ciekawą teksturą ubrań. Według niektórych jego projekty są niemal futurystyczne, co zgrywało się z przekonaniami projektanta. Mawiał on, że nie cierpi patrzeć wstecz i skupiony jest na przyszłości.

Kolekcja miotełkowa biżuteria autorstwa Issey Miyake

Biżuteria Issey Miyake

Biżuteria z pewnością nie była konikiem tego japońskiego designera. Jednakże na przestrzeni lat powstało kilka kolekcji biżuterii. Jego wczesne prace miały często neutralne barwy i miękkie kształty. Miyake wykorzystywał dość nietuzinkowe dla znanego projektanta materiały takie jak nici, drewniane koraliki, tkaniny i plastik. Projektowana przez niego biżuteria miała niewiele wspólnego ze złotymi dodatkami, które projektuje większość włoskich domów mody.

Biżuteria do kolekcji Pleats Please - plisowany materiał zatopiony w żywicy

Biżuteria od Issey Miyake nierzadko miała geometryczne formy wypełnione mocnymi kolorami. Jego kolekcja Clear Pleats obejmowała kolorowe kawałki plisowanych tkanin zamknięte w przezroczystych, akrylowych sześcianach. Miyake stworzył też kolekcję dodatków z plisowanego materiału, która inspirowana była falowaniem wody, do której wpadła kropla.

Akcesoria tego projektanta wydają się bardzo proste, niekiedy niemal surowe. Jednakże pełne życia kolory bezapelacyjnie przykuwają wzrok i cieszą. Co więcej, biżuteria Miyaki stanowi powiew świeżości wśród topowych projektantów. Pokazuje, że nie trzeba korzystać z luksusowych materiałów, aby stworzyć zachwycające dodatki wysokiej jakości.

ISSEY MIYAKE | BRANDS | Shiseido Company

Perfumy Issey Miyake

Perfumy Issey Miyake są kultowe. Świeże, lekkie inspirowane naturą zapachy zapewniły mu popularność w świecie perfum. Wszystkie perfumy zostały zainspirowane przez różne aspekty natury od krystalicznie czystej wody, przez kwiaty po zmysłowe zapachy drewna. Co więcej, na uwagę zdecydowanie zasługują projekty flakonów, które są przemyślane, eleganckie i nowoczesne. Mnie zachwyciły także kampanie reklamowe perfum, w których fotografie stanowią osobne dzieła sztuki.

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź, jaką masz opinię o kolejnych postach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz