Narzędzia jubilerskie — jakie są i do czego służą

Podstawowe narzędzia do biżuterii

Narzędzia jubilerskie to podstawa wyposażenia pracowni rzemieślniczej. Wraz z rozwojem umiejętności i odkrywaniem nowych technik każda pracownia wzbogaca się nie tylko o wszelakie półfabrykaty, ale też o sprzęt. Wiedza o rodzajach narzędzi i ich przeznaczeniu może znacząco ułatwić odpowiednie skompletowanie niezbędnego wyposażenia pracowni bez niepotrzebnego wydawania pieniędzy i zagracania przestrzeni.

 

Narzędzia jubilerskie - nożyczki jubilerskie

Podstawowe narzędzia jubilerskie

To jakich narzędzi będziesz potrzebować, oczywiście zależy od techniki, na którą się zdecydujesz. Do niektórych technik niezbędne będą specjalne przyrządy takie jak krosno, czy dysk kumihimo. W większości przypadków wystarczy kilka podstawowych narzędzi. Część niezbędnych przyrządów zapewne masz już w domu, są to na przykład nożyczki i linijka. Inne mogą Ci się przydać na początku albo dopiero po jakimś czasie.

Wszelkiego rodzaju szczypce to najpopularniejsze narzędzia jubilerskie wykorzystywane przez rękodzielników. Oprócz nich do podstaw należą zapalniczki, którymi można przypalać końcówki sznurków, kleje, wagi i wiele innych. 

 

Narzędzia jubilerskie - szczypce jubilerskie wielofunkcyjne

Szczypce wielofunkcyjne

Ten rodzaj narzędzi jubilerskich to ulubieniec nie tylko naszej szefowej, ale i klientów. Dzięki nim przetniesz druty, rzemienie i sznurki, zaciśniesz łapaczkę czy kulki zaciskowe, a także stworzysz oczka i spiralki z drutu. Oczywiście szczypce te pozwalają na przytrzymanie półfabrykatów. Jeżeli dopiero zaczynasz kompletowanie sprzętu do pracowni, te szczypce będą idealne.

 

Narzędzia jubilerskie jako szczypce bociany płaskie

Gładkie bociany

Kombinerki płaskie, z wąskimi czubkami świetnie sprawdzają się w przytrzymywaniu i zaciskaniu elementów. Dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej nie niszczą półfabrykatów i nie rysują ich podczas zaciskania. Zwężany czubek daje gwarancję przytrzymania nawet najdrobniejszych koralików.

Bociany z rowkami

Rowkowane bociany mają podobny kształt do ich gładkich odpowiedników, jednakże ich powierzchnia wewnętrzna ma liczne, drobne wgłębienia. Jeżeli chcesz wykorzystać je do zaciskania, powinnaś być dość ostrożna, aby nie porysować zaciskanych półfabrykatów. Niemniej rowkowane narzędzia dają Ci gwarancję, że nic Ci z nich nie ucieknie.

Funkcja bocianów rowkowanych i gładkich jest bardzo podobna. Nie potrzebujesz mieć obu rodzajów tych narzędzi, a każde z nich ma swoje plusy i minusy. Jeśli trudno Ci utrzymać półfabrykaty w narzędziu, zdecyduj się na kombinerki z rowkami, natomiast jeżeli zależy Ci na jak najbardziej estetycznym wykończeniu i masz spore pokłady cierpliwości, zdecyduj się na bociany gładkie.

 

Narzędzia jubilerskie jako szczypce płaskie i szerokie

Płaskie, szerokie szczypce

Te szczypce przypominają nieco gładkie bociany, jednakże ich końcówka jest znacznie szersza. Typowo wykorzystywane są do przytrzymywania różnych elementów, ale sprawdzą się także jako przyrząd zaciskający, a także zaginający. Szeroka końcówka ułatwia zaciskanie szerokich łapaczek, jednakże mniej nadaje się do małych elementów.

 

Szczypce okrągłe i wydłużone

Wydłużone, okrągłe szczypce

Okrągłe szczypce wykorzystuje się to tworzenia oczek i zaginania drutu. Niezależnie od tego, czy tworzysz misterne wzory, czy wykańczasz dodatki poprzez tworzenie pętelki, te narzędzia będą do tego idealne. Okrągłe końcówki tych szczypiec zwężają się ku ich końcom, co pozwala na regulację rozmiaru tworzonego zagięcia.

Podobną funkcję pełnią końcówki w narzędziach wielofunkcyjnych, jednakże ich okrągły fragment jest znacznie krótszy. Oznacza to, że nie masz takiej samej swobody w regulacji zginanego elementu.

Imadła i trzecia ręka

W pracy jubilerskiej nierzadko potrzeba więcej niż własne dwie ręce, aby dokładnie wykonać projekt. W takim przypadku chętnie wykorzystywane są imadła, zazwyczaj mocne i metalowe. Odporne na temperaturę i piłowanie imadła umożliwiają wygodną i bezpieczną pracę jubilerską. Trzecią ręką nazywany jest uchwyt, który umożliwia przytrzymanie biżuterii w jednym miejscu. Zazwyczaj jest to delikatniejszy od imadła sprzęt, nierzadko połączony z lupą. 

Cechowniki

Cechowniki, które bywają nazywane numeratorami to także podstawowe narzędzie złotnika. Umożliwiają one odciśnięcie cechu w metalu, co poświadcza o jakości danego stopu i produktu. Zazwyczaj przypominają wygięty, metalowy pręt zakończony stemplem z numerkiem cechu. Niekiedy mają formę kleszczy, które przypominają nieco bardziej skomplikowane kombinerki. 

 

Obrączka - naparstek

Obrączki

Specjalne obrączki umożliwiają wygodne otwieranie kółek montażowych bez konieczności użycia dwóch narzędzi. Nie jest to niezbędny element wyposażenia pracowni, jednakże jeśli wykorzystujesz spore ilości kółek montażowych, może znacząco ułatwić i usprawnić pracę.

Drugi rodzaj obrączek, które znajdziesz na naszym sklepie to pierścionki, które spełniają funkcję naparstków. Są idealne dla osób, które dużo pracują z igłami, na przykład podczas wyszywania koralikami, czy w technice haftu sutasz.

Trójkątne tacki usprawniają pracę z drobnymi koralikami

Akcesoria do drobnych koralików

Drobne koraliki takie jak Toho są ostatnio niezwykle popularne. Jednakże praca z tak drobnymi elementami może być dość kłopotliwa na początku. Aby sobie pomóc, możesz wykorzystać igły do biżuterii, mogą one znacząco ułatwić nawlekanie małych koralików. Co więcej, żeby nie zbierać koralików po całej pracowni, wykorzystaj tacki do koralików. Ich trójkątny kształt umożliwia nie tylko separowanie różnych kolorów, ale też wygodne przesypywanie do woreczków.

 

Ściereczka do biżuterii

Czyszczenie biżuterii

Pielęgnacja biżuterii jest istotna nie tylko dla użytkowników biżuterii, ale i dla jej twórców. Odpowiednie czyszczenie biżuterii pozwala na jej lepszą ekspozycję dla klienta, jak i przedłuża jej żywotność. Ściereczki do biżuterii to absolutna podstawa pielęgnacji akcesoriów. Pozwalają usunąć powierzchowne zabrudzenia, a także odciski palców i naturalne olejki wytwarzane przez naszą skórę.

Do bardziej specjalistycznych form czyszczenia zaliczymy specjalne roztwory i pasty jubilerskie. Co więcej, istnieją specjalne urządzenia takie jak myjki ultradźwiękowe, myjki parowe i piaskarki. Jeżeli jesteś zainteresowana tym, do czego można wykorzystać te urządzenia, zapraszam Cię do lektury postu poświęconego metodom czyszczenia akcesoriów.

Urządzenia do obróbki kamieni

Obróbka kamieni ozdobnych to nie jest tanie hobby. Sprzęt taki jak szlifierki kosztuje kilka do kilkudziesięciu tysięcy. Potrzebna jest osobna maszyna do tworzenia kulek, inna do kaboszonów, jeszcze inna do fasetowania. Oczywiście do drobnych zmian w kamiennych półfabrykatach wystarczy frezarka lub multiszlifierka jubilerska.

Narzędzia jubilerskie do kształtowania blach

Istnieje wiele możliwości pracy z metalową blachą. Oczywiście można ją ciąć i grawerować, ale też kształtować na wiele sposobów. Do podstawowych narzędzi jubilerskich w pracy z blachą należą oczywiście młotek i kowadło, a także liczne rygle do kształtowania. Co więcej, wykorzystać można wszelkiego rodzaju prasy i giętarki. 

Według mnie ciekawymi narzędziami są anki i puncyny. Służą one do ręcznej obróbki metalu. Anki to wklęsłe elementy, najczęściej widoczne jako okrągłe wgłobienia w metalowej płytce. Puncyny to podłużne narzędzia zakończone kulkami w rozmiarze odpowiadającym ankom.  

Jeżeli interesują Cię narzędzia niezbędne do pracy w konkretnej technice, poszukaj dedykowanego jej postu w naszym archiwum. Pamiętaj, że nie tylko dobry sprzęt liczy się w pracowni. Kluczowe jest także dobre oświetlenie, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i rozsądne gospodarowanie przestrzenią. 

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź, czy kolejne też polubisz.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz