Chryzokola — kamień pięknych barw

Chryzokola w zbliżeniu

Chryzokola to znany od setek lat kamień wykorzystywany w celach ozdobnych. Jej piękne, głębokie odcienie zieleni i niebieskiego przyciągają rękodzielników także dzisiaj. Chryzokolę zaliczamy do kamieni ozdobnych, które nadają się do tworzenia uniwersalnych dodatków. Niekiedy bywa mylona z malachitem i turkusem, jednakże występuje w większej gamie kolorystycznej. Odkryj jej właściwości i przekonaj się, czy chryzokola jest kamieniem dla Ciebie.

Chryzokola i jej historia

Chryzokola zawdzięcza swoją nazwę dwóm greckim słowom chrysos oznaczającego złoto i kola, czyli klej. Po raz pierwszy nazwę tego materiału użył Teofrast około 315 roku przed naszą erą! Minerał ten nazwano tak dlatego, że chryzokola była jednym z pierwszych substancji wykorzystywanych do spawania metali szlachetnych przez starożytnych jubilerów.

Według legend chryzokolę wydobywano w afrykańskich kopalniach króla Salomona, co wyjaśnia, dlaczego uważa się ją za narodowy minerał Izraela. Minerał ten wykorzystywali nie tylko złotnicy, ale i rzeźbiarze. Kojarzył się z elitą, dlatego chryzokolę chętnie wybierali dawni królowie i cesarze. Później popularność chryzokoli nieco zmalała, aż do renesansu, w którym pokochali ją malarze. Chryzokola wykorzystywana była do tworzenia pigmentów, którymi malowali najznamienitsi artyści.

Właściwości fizyczne chryzokoli

Chryzokola to nieprzejrzysty minerał o szklistym lub woskowym połysku. Występuje w różnych odcieniach niebieskiego i zielonego, od głębokiego granatu, przez błękit i turkus, aż do mszystej zieleni. Co ciekawe, rzadkie odmiany chryzokoli mogą mieć żółty, brązowy, a nawet czarny kolor. Swoje zabarwienie minerał ten zawdzięcza różnym związkom, głównie są to tlenki miedzi, żelaza, a także manganu. Struktura chryzokoli tworzy bardzo ciekawe wzory barw, często z licznymi wtrąceniami.

Warto pamiętać, że twardość chryzokoli może być bardzo niewielka jak dwa w skali Mohsa lub zadowalająca jak 6. W jubilerstwie wykorzystuje się okazy o wysokiej twardości, tak aby zapewnić biżuterii trwałość.

Chryzokola koraliki kulki do biżuterii

Chryzokola w mistycyzmie

Piękne błękity i zielenie zawarte w chryzokoli podobno mają moc uspokajania. W mistycyzmie chryzokola bywa nazywana kamieniem nauczania, według niektórych pobudza ciekawość i chęć zdobywania wiedzy. Co więcej, mimo historycznych skojarzeń z mężczyznami, uważa się, że chryzokola jest kamieniem mądrych kobiet. Szczególnie u pań ma pobudzać kreatywność i koić duszę.

Wśród magicznych właściwości uzdrawiających przypisywanych chryzokoli na pierwsze miejsce wyłaniają się zdolności do kojenia układu nerwowego i zwalczania chorób psychicznych. Dodatkowo niektórzy wierzą, że noszenie amuletów z tym minerałem obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także wspomaga trawienie i zwalczanie infekcji.

Biżuteria z chryzokolą

Chryzokola to popularny w jubilerstwie i rękodzielnictwie minerał. Dostępność chryzokoli jest większa niż turkusów, a dodatkowo piękne kolory chryzokoli przyciągają wielu artystów. Od czasów starożytnych była chętnie wykorzystywana przez rzemieślników, którzy tworzyli nie tylko biżuterię, ale także rzeźby czy pieczęcie.

Warto pamiętać, że kolor chryzokoli koresponduje z jej twardością. Ciemnogranatowa chryzokola jest zbyt delikatnym materiałem, przez co nie nadaje się do tworzenia akcesoriów. Na szczęście, zielone i turkusowe chryzokole doskonale nadają się do tworzenia biżuterii.

Biżuteria z kaboszonami z chryzokoli

Kamień ten najczęściej cięty jest w płaskie kaboszony i oprawiany w srebro. Choć uniwersalność barw chryzokoli pozwala na wykorzystanie metalu każdej barwy. Wypolerowane na gładko kaboszony z chryzokoli odkrywają niezwykły i unikatowy wzór. Poza kaboszonami chryzokola wykorzystywana jest do tworzenia pięknych koralików, których barwa może wahać się od niebieskiej do ciemnozielonej. Najczęściej wykorzystywane są do tworzenia bransoletek i naszyjników.

Moim zdaniem chryzokola to minerał, który można wykorzystać zarówno do stworzenia biżuterii dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jeżeli chcesz stworzyć kobiece akcesoria, połącz chryzokolę z perłami, złotymi półfabrykatami czy przekładkami z koralików Toho. Bardziej męską wersją będzie zestawienie chryzokoli z ciemnym drewnem, lawą wulkaniczną, stalą i naturalnym rzemieniem.

Jak dbać o chryzokolę

Chryzokola nie należy do najtwardszych kamieni, dlatego też kluczowe jest jej odpowiednie przechowywanie. Inne kamienie, a także metalowe elementy biżuterii mogą uszkodzić chryzokolę. Pamiętaj, aby zawsze odkładać ją do osobnego pudełeczka lub materiałowego woreczka. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu rys i matowieniu powierzchni kamieni. Wszelkie zabrudzenia na chryzokoli najlepiej usunąć miękką szmatką, jednakże, jeżeli to nie wystarcza, możesz użyć letniej wody i delikatnego detergentu. Po umyciu kamieni wysusz je dokładnie, zanim je ubierzesz lub odłożysz do pudełka.

Zainteresował Cię ten post? Sprawdź, czy kolejne wzbudzą Twoją ciekawość!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz