Bransoletki medyczne – czy warto je nosić?

Biżuteria medyczna kiedy nosić cukrzyca

Bransoletki medyczne to temat, który wciąż nie jest zbyt popularny. Najczęściej spotykamy bransoletki, na których zapisana jest grupa krwi. Czy rzeczywiście są one pomocne w sytuacjach krytycznych? W jakich przypadkach warto mieć bransoletki z informacjami o naszym stanie zdrowia? Ten post powstał w oparciu z lekarzami pracującymi w karetkach i na oddziałach ratunkowych, którzy wyjaśnili mi jak tego typu akcesoria mogą się przydać w praktyce. 

Bransoletki z grupą krwi

Bransoletka z grupą krwi to prawdopodobnie najczęściej poszukiwana i noszona biżuteria o znaczeniu medycznym. Jednakże jest ona też dość bezsensowna. W przypadku, w którym osoba zostaje poszkodowana w wypadku czy innych okolicznościach i będzie wymagać transfuzji, są dwie opcje. Pierwsza możliwość zakłada, że krew musi zostać podana natychmiast. W takim przypadku zawsze dostaniesz krew uniwersalnego dawcy, czyli 0 Rh (-). W drugiej sytuacji lekarze mieli czas przygotować się na taką ewentualność i wykonali badania grupy krwi. Na wynik czeka się około 30 minut, więc dość szybko można podać krew zgodną z grupą biorcy.

Skutki podania nieprawidłowej grupy krwi mogą być katastrofalne. Dlatego też żaden personel medyczny nie zaryzykuje zdrowia pacjenta, by zaufać bransoletce w takim przypadku. Gdyby badania na grupę i krew uniwersalnego dawcy były niedostępne, prawdopodobnie zasugerowałoby się napisem na bransoletce. Jednakże wystąpienie takich okoliczności jest drastycznie nieprawdopodobnie, skutkiem czego bransoletka z grupą krwi raczej nie będzie brana pod uwagę.

Bransoletki dla diabetyków

Inaczej wygląda sytuacja diabetyków, a szczególnie osób z cukrzycą typu pierwszego. Są one szczególnie narażone na omdlenia, czy wystąpienie śpiączek ze względu na swoją chorobę. Niekiedy wystarczy podać im zastrzyk glukagonu, który często noszą przy sobie. Najczęściej osoby zmagające się z cukrzycą doskonale radzą sobie ze swoją chorobą, jednak mimo to mają znacząco zwiększone ryzyko utraty przytomności w porównaniu do osoby zdrowej.

Bransoletka z informacją o cukrzycy typu pierwszego może znacznie przyspieszyć udzielenie pomocy, nawet przez przechodnia, który zadzwoni na 112. Może mieć to istotny wpływ na tempo powrotu świadomości i uniknięcie nagłego zatrzymania krążenia. Oczywiście osoby wykwalifikowane poradzą sobie bez bransoletki. Wystarczy zmierzyć poziom glukozy we krwi, a niekiedy jedynie ocenić stan pacjenta bez pomocy sprzętu, by wiedzieć, że stracił przytomność przez cukrzycę. 

Bransoletki  dla alergików

Tu sytuacja wygląda dość podobnie jak u diabetyków. Poważne reakcje alergiczne, które mogą skończyć się wstrząsem anafilaktycznym i zgonem mogą przytrafić się każdemu z nas. Jednakże są wśród nas osoby, które są szczególnie narażone na wstrząs wywołany ugryzieniem owada lub śladową ilością orzechów w pokarmie. Tacy ludzie najczęściej noszą przy sobie specjalne EPI-peny, czyli ampułko strzykawki, które mogą uratować im życie w sytuacji krytycznej.

Bransoletki z informacją o alergii w takim przypadku mogą nakierować osobę udzielającą pomocy na poszukiwanie ratunku w torebce, czy plecaku poszkodowanej. Co więcej, jeżeli masz silną alergię na jakiekolwiek leki przeciwbólowe, czy antybiotyki warto nosić bransoletkę informującą o tym. W takim przypadku osoby ratujące twoje życie wybiorą inne leczenie, które będzie dla Ciebie bezpieczniejsze.

Bransoletki medyczne dla dzieci lub seniorów 

Dzieci i osoby starsze lubią się gubić. Niestety stwarza to dla nich zagrożenie, a one same nie są w stanie udzielić informacji niezbędnych, by im pomóc. Dlatego też, jeżeli wybierasz się w bardzo zatłoczone miejsca lub bliska Ci osoba zmaga się z demencją, czy chorobą Alzheimera pomyśl o specjalnej bransoletce. Możesz na niej napisać twój numer kontaktowy, pod który zadzwoni osoba, która znajdzie twoich bliskich. Co więcej, możesz umieścić na niej informacje dotyczące stanu zdrowia, jeżeli dziecko lub senior zmaga się z czymś nietypowym. Dodatkowo bransoletka może zawierać adres, pod który można odstawić zagubioną osobę lub pod który sama wróci odzyskawszy świadomość.

Bransoletka informująca o rozruszniku - bransoletki medyczne
Źródło zdjęcia: zubira.pl

Co warto napisać na bransoletce medycznej 

Do innych informacji, które warto umieścić na bransoletce zaliczymy wszelkie stany szczególne. Jeżeli zmagasz się z rzadką chorobą, masz niewydolność narządową lub chorobę zakaźną, to informacja o niej może pomóc. Oczywiście, niewiele osób chciałoby obnosić się ze swoimi chorobami publicznie, jednakże w niektórych przypadkach, mogą one uratować przed trwałym uszczerbkiem zdrowia, co warto brać pod uwagę. 

Na bransoletkach możesz też umieścić informacje o wszczepionych kardiostymulatorach, czyli rozrusznikach serca. Taka informacja może mieć duży wpływ na postępowanie ratowników medycznych podczas wypadku. Jeżeli jesteś osobą po przeszczepie, masz niedobory odporności i inne nieprzemijające schorzenia które mogą znacząco wpływać na postępowanie lekarzy, to rozważ zaopatrzenie się w taką bransoletkę. Pamiętaj też, że biżuteria jest na ogół dobrze widoczna bez szukania, podczas gdy karteczka w portfelu czy torebce często pozostanie niezauważona, gdyż nikt nie będzie tracił czasu na jej przeszukiwanie. 

Możesz chcieć poinformować świat o (najczęściej pozytywnym) wydarzeniu, jakim jest ciąża. W tym celu dostępne są przypinki, które możesz zapiąć na kurtce, czy torbie. Prawdopodobnie nie tylko będzie miało to potencjalne znaczenie medyczne, ale i zapewni Ci skrócenie kilku kolejek. 

Jak wyglądają takie bransoletki medyczne?

Bransoletki medyczne mogą wyglądać, jak tylko zechcesz. Często są to gumowe lub silikonowe opaski, które doskonale radzą sobie w każdych warunkach atmosferycznych. Niekiedy jednak musiałyby być robione na zamówienie, co znacząco podnosi ich koszt.

Bardziej stylowym rozwiązaniem są bransoletki z blaszką ze srebra, czy stali chirurgicznej, na której wygrawerowana jest pożądana przez Ciebie informacja. Jest to droższa propozycja, która wymaga pielęgnacji i nierzadko jest bardzo delikatna, co sprawia, że może nie przetrwać w trudnych warunkach.

Ostatnim, dość często spotykanym wariantem są bransoletki DIY. Do ich wykonania najczęściej używa się koralików literek i gumki. Są łatwe i tanie w wykonaniu, łatwo je zauważyć i dbać o ich czystość. 

Wiele sytuacji w życiu pokazuje, że biżuteria pełni nie tylko formę dekoracji naszych ciał, ale i wiele funkcji. Może świadczyć o statusie społecznym, czy małżeńskim. Może informować o stanie zdrowia, a nawet ułatwić ratowanie życia. Ma też nierzadko pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i postrzeganie siebie, a także stanowi piękne, sentymentalne pamiątki. Nie warto więc lekceważyć jej znaczenia, a wykorzystywać pełnię potencjału.

Zaciekawiona artykułem? Zobacz o czym jeszcze pisałyśmy:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz