Kryształ górski – bryłka lodu zamknięta w kamieniu

Kryształ górski – bryłka lodu zamknięta w kamieniu

Kryształ górski to dość popularny w naszym kraju kamień ozdobny. Często spotykamy go w małych sklepikach dla turystów w najróżniejszych postaciach. Swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu krystallos, które oznacza lód. Wynika to z dużego podobieństwa między tym minerałem a lodowymi kryształami. W tym poście przyjrzymy się bliżej ich właściwościom fizykochemicznym, domniemanym magicznym zdolnościom, a także poszukamy inspiracji na wykorzystanie ich w biżuterii. 

Kryształ górski – co mówi o nim nauka

Kryształ górski to bezbarwna i transparentna odmiana kwarcu. Kwarc jest minerałem powszechnie występującym na ziemi w wielu odmianach kolorystycznych. Do rodziny kwarców zaliczymy ametysty, cytryny, awenturyny, agaty, jaspisy, a nawet opale. Różne odmiany kwarcu wiążą się z różnymi właściwościami, ale z ich listy możemy wywnioskować, że ich spora część doskonale sprawdza się zdobnictwie.

Koraliki z kwarcu transparentne

Jakie właściwości ma kryształ górski?

Jego nieskazitelny połysk i przejrzystość sprawiały, że niejednokrotnie utożsamiano go z diamentem. Dodatkowo kryształy górskie są dość odporne na działanie silnych kwasów i zasad, co dodatkowo potwierdzałoby ich szlachetną naturę. Poza lodowym wyglądem są również zimne w dotyku, wynika to z ich dużego przewodnictwa, a także pojemności cieplnej. Tę zdolność wykorzystuje się do odróżnienia doskonałego kryształu od szlifowanego szkła, które mają podobne właściwości optyczne.

Kryształy górskie są popularnymi w skorupie ziemskiej minerałami, znane są takie o masie wielu ton. Nie oznacza to jednak, że minerały te są tanie i łatwe w zdobyciu. Wynika to z faktu, że dość rzadko znajdowane są kryształy godne oszlifowania. Często występują w nich bąbelki gazu, a także wtręty płynne i stałe. Niekiedy mogą one nadawać kamieniom ciekawego wyglądu, jednakże rzadko wykorzystuje się je w biżuterii. Każde zanieczyszczenie kamienia nie tylko potencjalnie obniża jego wartość, ale też jego trwałość.

Kryształ górski to minerał dość twardy, w skali Mohsa oceniono go na siedem. Jednak jest to dość kruchy materiał, co warto mieć na uwadze podczas pracy z nim. Warto też uważać na podróbki wykonane ze szkła hybrydowego. Temperatura kamienia i szkła może być niezwykle podobna. W takim wypadku autentyczność minerału może potwierdzić specjalista z dostępem do mikroskopu elektronowego.

Zastosowania kryształu górskiego 

W starożytnym Egipcie prawdopodobnie obrabiano i szlifowano kryształ górski, aby uzyskać swego rodzaju soczewkę. Przedmiot ten służył do rozniecania ognia za pomocą promieni słonecznych. Właściwości optyczne kryształów górskich wykorzystywano w produkcji sprzętów medycznych i naukowych, a także w elektronice. Dziś jednakże kryształ górski najczęściej spotkasz w biżuterii i innych przedmiotach ozdobnych. 

Kryształ górski w ezoteryce

Historia wykorzystania kryształów górskich w celach magicznych sięga starożytności. Już wtedy sądzono, że minerał ten ma zdolności uzdrawiania ciała i duszy. Wierzenia te przetrwały do dziś w niektórych kręgach. Niektóre źródła podają, że ta odmiana kwarcu zapewnia poczucie jasności, radości i czystości umysłu. Co więcej, jak większość minerałów, kryształ górski ma domniemane własności lecznicze. Wśród nich znajdziemy leczenie chorób tarczycy, błędnika i oczu. Dodatkowo, noszenie kryształu ma pomóc osobom zmagającym się z zawrotami głowy, czy nadmiernym napięciem mięśniowym.

Koraliki z kryształu górskiego

Biżuteria z kryształem górskim 

Biżuteria z kryształem górskim jest dość tania i efektowna. Przezroczysty kamień doskonale komponuje się z każdym rodzajem metalu, innymi odmianami kwarcu, półfabrykatami szklanymi i drewnianymi. Jego kolejną zaletą jest stosunkowo niewielka cena za trwały i piękny surowiec naturalny.

W zależności od jakości minerału, półfabrykaty z kryształu górskiego mogą być idealnie przezroczyste lub nieco białe. Białe zanieczyszczenia w krysztale górskim przypominają pęknięcia wewnątrz grubej warstwy lodu. Wykończenie półproduktów z tej odmiany kwarcu również bywa różne. Najpopularniejszy jest kryształ górski szlifowany na wysoki połysk, jednakże zdarza się spotkać biżuterię, w której ich powierzchnia przypomina mrożone, lub morskie szkło.

Najpopularniejszą formą biżuterii z kryształem górskim jest wykorzystanie jego pojedynczego kryształu jako zawieszki w minimalistycznym albo wielorzędowym naszyjniku. Taka propozycja sprawdzi się doskonale na co dzień, jak i na specjalne okazje. Co więcej, będzie pasować do każdej stylizacji, jaką wymyślisz.

Kolejnym przykładem półfabrykatu są druzy z kryształu górskiego. Przypominają one niewielkie kolonie mikrokryształków. Sprawdzają się one doskonale, gdy oprawione są w metal w stanie surowym. Świetnie wyglądają nie tylko w pierścionkach, ale i kolczykach, czy w szerokich bransoletach. Dobrze odbijają światło i dodają blasku każdemu, kto je nosi. Co więcej, takie kamienie mogą okazać się doskonałą bazą do biżuterii z żywicą.

Oczywiście kryształ górski można oszlifować do każdego pożądanego kształtu. Występuje on w formie klasycznych, okrągłych koralików, a także jako serduszka, kwiatki, piramidy i wiele innych. Każdy z takich kamieni sprawdzi się świetnie w każdej biżuterii, od klasycznej bransoletki na gumce, bo zawiły dodatek wykonany techniką sutaszu.                                                               

Zadowolona z artykułu? Nie kończ lektury naszego bloga!

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

2 komentarze

  1. Zwykły-niezwykły kamyk:) Dzięki za te ciekawe informacje 🙂

  2. Wygląda cudownie ten kryształ

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Show Buttons
Hide Buttons