Jakie kaboszony do sutaszu, czyli słów kilka o wyborze kaboszonów do haftu sutasz

Ametystowe kaboszony

Haft sutasz to w ostatnim czasie technika ciesząca się niesłabnącą popularnością. By stworzyć niepowtarzalną sutaszową biżuterię, niezbędne są sznurki do sutaszu, igła, nić monofilowa i kamienie. Bardzo często w sutaszu wykorzystuje się kaboszony. Jak je dobierać i jakie kaboszony można kupić, dowiecie się z naszego artykułu.

Czym są kaboszony?

Wielu z nas słyszało pojęcie, ale nie wszyscy wiedzą, czym tak do końca są kaboszony. Są to kamienie (naturalne lub sztuczne) z jednej strony pozostające płaskie, z drugiej zaś wypukłe. Część płaska bardzo często jest ukrywana, wypukła zaś eksponowana. Kaboszony są zazwyczaj gładkie i błyszczące, dzięki dodatkowym zabiegom nabłyszczania ich. Na rynku można jednak spotkać kaboszony z fasetowaną powierzchnią.

naszyjnik soutache z kaboszonem z kamienia

Kaboszony do sutaszu – w czym możemy wybierać?

Rynek półfabrykatów do biżuterii obfituje w wiele rodzajów kaboszonów, w ogromnej gamie kolorystycznej, wielu kształtach i rozmiarach. Niezależnie więc od tego, jaki styl w biżuterii sutasz preferujemy, na pewno znajdziemy idealne kaboszony. Spośród jakich możemy wybierać?

Kaboszony szklane – nieograniczone możliwości

Kaboszony szklane są bardzo chętnie wybierane przez sutaszystki, szczególnie na początku nauki techniki. Są łatwe do obrobienia sznurkami sutasz, koralikami czy taśmą cyrkoniową. Ich zaletami jest lekkość i niska cena. Do tego dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Możemy kupić kaboszony ze szkła w jednolitej barwie, od pasteli, intensywnych kolorów, aż po odcienie neonowe. Szklane kaboszony do sutaszu dostępne są również z kolorowymi grafikami. Bez problemu znajdziemy szklane kaboszony z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, geometrycznymi czy abstrakcyjnymi. Możemy również wybrać kamienie z ulubionymi postaciami z pop kultury, np. Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe. Gdybyśmy nie znaleźli odpowiedniego kaboszonu ze szkła, możemy wykonać go samodzielnie. Wystarczy, że sięgniemy po transparentny, przezroczysty kaboszon i samodzielnie wydrukowane obrazki. Po podklejeniu go wydrukowanym motywem uzyskamy wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju kamień.

Kaboszon szklany w naszyjniku wykonanym w technice sutasz

Kaboszony ze szkła akrylowego – wyjątkowo lekkie

Szkło akrylowe wyróżnia się dużo mniejszą masą niż to klasyczne. Dlatego polecamy sięgnąć po nie do szycia kolczyków sutasz oraz innych, dużych form ze sznurków. Szklane kaboszony akrylowe można przyklejać do filcu i skóry, co znacznie ułatwia pracę z nimi. Kontakt z klejem nie powoduje ich odbarwienia. Niewątpliwą zaletą kaboszonów ze szkła jest jego odporność na promienie UV. Nie ma więc ryzyka, że biżuteria sutasz, do której go wykorzystano, wyblaknie czy odbarwi się.

Kaboszony z żywicy

Drugą, szeroką grupą kaboszonów do biżuterii sutasz są kaboszony z żywicy. Gama ich kolorystyki i wzorów jest nieograniczona. Podobnie, jak szklane- żywiczne kaboszony są lekkie, błyszczące i odporne na działanie warunków atmosferycznych. W naszym sklepie znaleźć można, oprócz klasycznych, również kaboszony luna, które posiadają niezwykłą, perłową poświatę i refleksy.

Również nietypowe są kamienie z żywicy imitujące druzy. Kaboszony druzy z żywicy same w sobie stanowią piękną i oryginalną ozdobę. Obrobione sznurkami sutasz idealnie sprawdzą się jako baza kolczyków sutaszowych lub kolii. Piękne, intensywne kolory doskonale sprawdzą się w wiosennej i letniej biżuterii sutasz.

Kaboszony z ceramiki

Do sutaszu możemy wykorzystywać również kaboszony ceramiczne. Są one nieco cięższe, dlatego nie polecamy ich do dużych prac jak naszyjniki czy rozbudowane kolczyki sutasz. Będą za to pięknie wyglądać w bransoletkach, drobnych naszyjnikach czy broszkach.

Kaboszony z kamieni naturalnych

Niezwykle elegancko w biżuterii sutaszowej wyglądają kaboszony z kamieni naturalnych. Są one ponadczasowe, wartościowe i bardzo dobrze prezentują się w kolczykach, bransoletkach, wisiorkach i wszelkich ozdobach z sutaszu. Osoby zajmujące się tworzeniem dzieł sutaszowych bardzo chętnie sięgają po kamienne kaboszony. Nic dziwnego – ich oferta na rynku jest bardzo szeroka. Możemy wykorzystywać popularne agaty, bursztyny, jadeity, ale też niezwykłe lapis lazuli, labradoryty czy kamienie księżycowe. Kamienie naturalne w postaci kaboszonu są urokliwe same w sobie, ale równie dobrze komponują się z sutaszowymi sznurkami, koralikami, którymi można je otoczyć czy z taśmami cyrkoniowymi.

Kaboszony do sutaszu z kamieni naturalnych

Sklep z kaboszonami – znajdź idealny kaboszon do haftu sutasz

Kaboszony idealne do sutaszu kupić można w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się pełną ofertą kaboszonów do oprawy i haftu sutasz. Ich rodzaj warto dobierać do stylu biżuterii, wielkości pracy i indywidualnych preferencji rękodzielnika.

Dowiedz się więcej o kamieniach i biżuterii handmade

Zachęcamy do lektury pozostałych naszych artykułów:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz