Malachit – szmaragdowy kamień pełen niespodzianek

Malachit niezwykły kamień o szmaragdowym kolorze

Malachit jest zielonym kamieniem ozdobnym, jego nazwa zaczerpnięta została od nazwy malw, z uwagi na zbliżony kolor ich liści i malachitu. Kamień ten zawdzięcza swój kolor związkom miedzi i dzięki temu jest tak popularny w zdobnictwie. Wydobywany od tysięcy lat, był przedmiotem mitów i przesądów, oraz materiałem wykorzystywanym w rzemiośle.

Malachit w historii

Kamień życia i śmierci- malachit w starożytnym Egipcie

W starożytności malachit był jednym z minerałów służących do wytwarzania pigmentów. W dawnym Egipcie pigmenty te służyły jako cienie do powiek, barwniki tkanin, czy farby, którymi ozdabiano sarkofagi władców. Egipcjanie również nosili malachit jako ozdoby, ale też jako talizmany chroniące przed złymi mocami. Kolor zielony był tam związany ze śmiercią i zmartwychwstaniem, równocześnie asocjowano go z płodnością i nowym życiem. Poetycko nazywali życie pozagrobowe polem malachitów, co uosabiać miało raj przypominający ich życie, lecz pozbawiony cierpienia.

Malachit wydobywany był pomiędzy górą Synaj a kanałem Sueskim już ponad sześć tysięcy lat temu. Nasi przodkowie radzili sobie z wydobyciem używając do tego narzędzi wykonanych z kamieni i kości. Takie wydobycie ułatwia niewielka twardość w skali Mohsa, wynosząca jedynie 3,5-4. Hieroglify jednoznacznie opisują malachit jako integralną część istnienia ich bóstw. Wygrawerowany obraz słońca miał chronić nosiciela od złych duchów, a jego działanie protekcyjne miało być szczególnie nakierowane na dzieci. Dodatkowo spotkać można amulety i małe rzeźby w kształcie skarabeusza.

Amulet i ozdoba- co działo się z malachitem w czasach nowożytnych?

W XVII- wiecznej Hiszpanii wierzono, że dziecko noszące malachitową pastylkę nie będzie mieć problemów z zasypianiem, czy złymi duchami. We Francji również polecano malachit szczególnie młodym. Historycznie noszono ten zielony minerał w celu ochrony przed piorunami i chorobami zakaźnymi, próbowano też przyciągać nim sukces i wzmacniać stałość uczuć. W średniowieczu najczęściej noszono malachitowe amulety w kształcie słońca, miały one wzmacniać zdrowie i pomóc w unikaniu depresji.

Na dodatkową uwagę zasługuje Pokój Malachitowy znajdujący się w Pałacu zimowym w Sankt Petersburgu. Zaprojektowano go na początku XIX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza malachitowym kominkom i kolumnom zdobiącym pokój. Było to miejsce, które służyło jako państwowy salon carycy, w którym odbywały się oficjalne i nieoficjalne spotkania. Malachit ten pochodził z Uralu, gdzie sztuka jego wydobycia ma ponad trzy tysiące lat. Co ciekawe, pierwotnie pozyskiwano go po to, by na terenie dzisiejszego Izraelu wytapiać minerał w celu pozyskania miedzi.

Koraliki z malachitu

Malachit- zielony kamień połączony z naturą

Energia malachitów przenika wszystko, co żywe. Sprawia to, że w kamieniu tym zaklęta jest ogromna moc i pierwotna siła. Noszenie malachitu jako talizmanu skłania nas do częstszego kontaktu z naturą. Malachity to kamienie stojące na straży praw natury, które pilnują, aby ich nie łamać. Noszenie malachitu i częstsze przebywanie na łonie natury ułatwiają osiągnięcie równowagi i harmonii. Uważa się, że korzystnie wpływa na pogodę ducha i buduje optymistyczne przekonania.

Wśród zdolności magicznych malachitu znajdziemy nie tylko spokój ducha i dobry sen. Szczególnie poleca się go dzieciom i podróżnikom, których kamień będzie chronić przed negatywnymi wpływami. Co więcej, podobno, gdy malachit pęknie, oznacza to ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Noszony blisko serca ułatwia otwieranie serca i zwiększa magię miłosnej.

Właściwości lecznicze malachitów wpływają głównie na układ ruchu i układ krwionośny. Noszenie ich blisko skóry pobudzać ma krążenie krwi i wpływa korzystnie na pracę serca. Uważa się, że przyspiesza regenerację tkanek oraz działa przeciwbólowo. Dzięki zawartości miedzi ma działanie bakteriobójcze. Zalecany jest szczególnie osobom zmagającym się z reumatyzmem i artretyzmem.

Malachitowa biżuteria 

Malachit to niezwykłe połączenie intensywnej zielonej barwy oraz nietuzinkowego wybarwienia. Sposób ułożenia jaśniejszych i ciemniejszych pasm tego minerału tworzy unikalne wzory. Kamień ten jest dość miękki, przez co w jubilerstwie najczęściej spotykamy go w formie oszlifowanych na gładko kaboszonów. 

Malachity potrafią wytwarzać się w otoczeniu azurytu, turkusów i chalcedonów. Wówczas powstają niesamowite połączenia intensywnych barw i takie minerały tworzą szczególnie niepowtarzalną biżuterię. Takie skały można oszlifować w gładkie kaboszony, czy koraliki, lub pozostawić je niemal w stanie surowym i oprawić w metal jako naszyjnik czy zawieszkę. 

Te zielone kamienie doskonale komponują się z półfabrykatami w kolorze złota i ze stalą chirurgiczną. Zdecydowanie częściej spotykamy malachity oprawione w srebrne barwy, które sprawiają, że biżuteria ta jest w przystępnej cenie. Fanom stylu zbliżającego do natury proponujemy łączyć malachit z elementami z drewna, które stanowią fenomenalne tło dla nasyconego kamienia. 

Autentyczność i pielęgnacja malachitu

W obecnych czasach na każdym kroku należy uważać, czy produkt, który kupujemy, jest rzeczywiście tym, co chcemy kupić. Sztuczny malachit to wyjątkowo zmyślna podróbka, którą niezwykle trudno odróżnić od naturalnego. Ceny malachitu wciąż rosną w związku z jego kończącymi się zapasami naturalnymi, co jest dobrą motywacją do produkcji syntetycznych kamieni. Prawdopodobnie najczęściej tworzona podróbka to mieszanina okruchów malachitowych, barwników i żywicy epoksydowej.

Sztuczny malachit wygląda płasko i dwuwymiarowo w porównaniu do naturalnego. Jeżeli się przyjrzymy, zauważymy, że wzór wygląda, jakby był namalowany, a linie są nierówne i najczęściej ułożone zbyt gęsto. Odcieni w prawdziwym malachicie jest niedorzecznie wiele, natomiast w podróbce jest ich znacznie mniej, ich granice są wyraźne i kolory można policzyć. Jak w przypadku każdego rozróżniania prawdziwych i syntetycznych kamieni istotna jest waga i temperatura. Naturalne minerały są znacznie cięższe i znacznie dłużej nagrzewają się w ręce.

Malachit to kolejny delikatny minerał. Jest on wrażliwy na zmiany temperatury, a szczególnie na gorąco. Uszkodzić mogą go kwasy i amoniak. Powinno myć się go jedynie w letniej lub zimnej wodzie, ponieważ mydło również może mieć na niego szkodliwy wpływ. Polecamy ściąganie malachitowej biżuterii do sprzątania i gotowania, aby uniknąć detergentów.

Dowiedz się więcej o surowcach wykorzystywanych w biżuterii i o tym, jak rozwijać swoją firmę z manzuko:

Muszelki do bransoletek
Onyks- minerał o wielu właściwościach
Intro do bloga firmowego
Wywiad z założycielką manzuko.com

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz