Drewniane kaboszony — pomysły na wykorzystanie

Biżuteria z drewnianych kaboszonów

Drewniane kaboszony do często niedoceniane półfabrykaty do robienia biżuterii i nie tylko. Pozwalają one na stworzenie unikalnych dodatków przy użyciu wielu różnych technik. Niektórym rękodzielnikom wydaje się, że jest to nudny materiał, który nie wygląda ciekawie. Jednakże mam nadzieję, że dzisiejszym postem uda mi się zmienić takie nastawienie do drewnianych kaboszonów.

Drewniane kaboszony w biżuterii

Jeżeli chodzi o dodatki drewniane, najczęściej kojarzą nam się z naturalną biżuterią, którą łączymy z bazami w kolorze antycznego brązu, a także naturalnymi sznurkami i rzemieniami. Jednakże to nie jest jedyne przeznaczenie tych wszechstronnych półfabrykatów, a to jak będą wyglądać, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wykorzystanie odpowiednich materiałów, takich jak wysokiej jakości farba w połączeniu z elegancką bazą i dobrym projektem pozwolą Ci stworzyć nowoczesną i ekologiczną biżuterię.

Kolczyki sztyfty malowane kaboszony drewniane
Zdjęcie: Jagna Mazur

Kaboszony malowane

Malowanie kaboszonów to prawdopodobnie najpopularniejsza metoda ich wykorzystania. Jej zaletą jest wszechstronność, którą daje. Możesz użyć do tego farby, lakieru, a także pisaków. W zależności od wybranego przez Ciebie medium praca może przypominać futurystyczne, metaliczne wzory lub precyzyjną koronkę z regionalnymi motywami.

Jasna barwa drewnianych kaboszonów sprawia, że są one idealnym medium, które maluje się znacznie łatwiej niż szkło. Minusem jednak jest to, że ze szklanego kaboszonu możesz zmyć farbę, a drewno nie wybacza błędów. Jednakże struktura malowanego drewna i jego trójwymiarowość sprawia, że efekty są tego warte. Jeżeli zależy Ci na trwałości twoich dodatków, pamiętaj, aby pomalowany kaboszon zabezpieczyć lakierem. W ten sposób twoje akcesoria powinny lepiej radzić sobie z kontaktem z wodą i czynnikami atmosferycznymi.

Oklejane kaboszony

Mało oczywistą techniką jest oklejanie drewnianych kaboszonów. Aby zmienić ich wygląd, możesz użyć małych kryształków, kawałków gazet, a także serwetek jak w przypadku decoupage. Wystarczy odrobina wyobraźni nożyczek i kleju, aby uzyskać oryginalne niekiedy postarzany efekt w swojej biżuterii. Jeżeli chcesz uzyskać styl vintage, użyj technik wykorzystujących złoty lub miedziany pyłek, pamiętaj, że najlepiej dobrać ten efekt do koloru bazy, w którą wkleisz kaboszon. Niezależnie od wybranej przez Ciebie techniki warto odpowiednio zabezpieczyć swoją pracę, aby jak najdłużej cieszyć się jej pięknem.

Sztyfty z drewnianymi kaboszonami olejowanymi

Drewniane kaboszony barwione naturalnie

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoja biżuteria była jak najbliżej natury, możesz zabarwić kaboszony pigmentami występującymi w naturze. Pamiętaj jednak, że długotrwałe moczenie drewna zmieni jego objętość i może negatywnie wpłynąć na Twoją biżuterię w przyszłości. Wśród naturalnych barwników, jakie możesz znaleźć, znajduje się burak, henna, kurkuma, kawa, łupiny cebuli, hibiskus, czerwona kapusta. Wykonany mocny napar z tych roślin powinien skutecznie zabarwić kaboszony z jasnego drewna. Pamiętaj, że konieczne jest zalakierowanie takiego kaboszonu, aby nie brudził skóry i ubrań.

Do barwienia kaboszonów możesz wykorzystać też czerwone wino i herbatę. Ciekawym sposobem stworzenia niemal grafitowego barwnika jest zanurzenie kilku gwoździ w occie jabłkowym na kilka dni. Gdy ocet ściemnieje, należy natrzeć nim drewno i pozostawić do wyschnięcia. Powinno mieć barwę przypominającą zwęglone drewno.

Dla uzyskania naturalnej, lecz głębszej barwy drewna warto wypróbować różnych olejów od oliwy z oliwek po oleje orzechowe. Ich efekt będzie dość podobny, kaboszon nabierze pięknego połysku i ściemnieje. Dodatkową zaletą oleju jest zabezpieczenie drewna przed wilgocią, co jest szczególnie korzystne, jeśli nie chcesz korzystać z lakieru.

Drewniane kaboszony ozdobione płatkami złota

Inne techniki

W kaboszonach możesz także rzeźbić miniaturowe dzieła sztuki, jednakże pamiętaj, że nie każde drewno sprawdzi się do tego przeznaczenia. Takie kaboszonowe rzeźby są bardzo rzadkim produktem i zazwyczaj ich cena odzwierciedla ilość misternej pracy, którą trzeba w nie włożyć.

Inną techniką, która może być wykorzystana w połączeniu z drewnianymi kaboszonami, jest pirografia. Metoda ta polega na wypaleniu rysunku w drewnie przy użyciu pirografu. Metalowa końcówka rozgrzewana jest za pomocą prądu i działa niemal jak bardzo gorące pióro. Efekty dobrze wykonanej pracy pirografem mogą być zaskakująco precyzyjne, jednakże w biżuterii najczęściej spotykamy proste, graficzne projekty pirograficzne.

Drewniane guziki

Drewniane guziki to przedmioty, których nie jest łatwo znaleźć w dzisiejszych czasach. Na szczęście używając tanich, drewnianych kaboszonów możesz stworzyć je sama, używając zwykłych guzików i kleju lub drewnianych kaboszonów i maleńkiej wiertarki. Wystarczy, że przykleisz kaboszon do guzika z oczkiem, albo rozpłaszczoną krawatkę, której dziurka umożliwi Ci przyszycie guzika. Trwalszą, lecz wymagającą sprzętu metodą jest wykorzystanie małego wiertła do zamiany kaboszonu w guzik. Miej na uwadze, że kaboszon możesz udekorować w dowolny sposób, wykorzystując techniki biżuteryjne, co umożliwi Ci idealne dopasowanie nowych guzików do stroju.

Idealna gra podróżna

Nietuzinkowe sposoby na wykorzystanie półfabrykatów do biżuterii to nasza specjalność. Jeżeli masz na zbyciu nadmiar drewnianych kaboszonów, możesz zamienić je w lekką prostą podróżną grę. Na przykład na materiałowym woreczku możesz narysować planszę do gry w kółko i krzyżyk. W środku umieść drewniane kaboszony, na których namalowane jest w kółko lub krzyżyk. W ten sposób możesz grać w te dziecinnie prostą grę w każdym miejscu na ziemi bez konieczności użycia papieru i długopisu.

Innym pomysłem jest gra w warcaby. Wystarczy, że odpowiednią ilość kaboszonów pomalujesz na dwa kolory, a na worku narysujesz planszę najlepiej pisakami przeznaczonymi do tkanin. Podobną strategię możesz przyjąć, jeżeli pragniesz stworzyć przenośną wersję gry w statki. Co więcej, możesz wykorzystać kaboszony do stworzenia worka pełnego opowieści. Na kaboszonach narysuj lub naklej różne symbole przedstawiające miejsca, postaci czy emocje. Następnie podczas gry każdy losuje jeden obrazek i musi wpleść go w opowieść przedstawioną przez poprzednich graczy. To super zabawa, szczególnie w długiej podróży z dziećmi.

Gałki do szafek i szuflad

Wśród nieoczywistych pomysłów na wykorzystanie drewnianych kaboszonów jest użycie ich do zdobienia Twojego domu. Jeżeli znudziły ci się twoje stare gałki od mebli albo nie możesz znaleźć idealnie pasujących do Twojej wizji, możesz zrobić je sama. Aby zamienić drewniany kaboszon w gałkę do szafki, wystarczy go ozdobić wedle uznania i przykleić do niego wkręt. Następnie wkręć swoją nową gałkę do szafki i ciesz się odświeżonym wyglądem swoich mebli!

Wciąż brakuje Ci inspiracji do wykorzystania drewnianych kaboszonów? Zajrzyj na naszą Pinterest’ową tablicę, gdzie znajdziesz także źródła powyższych zdjęć! A jeżeli masz inny pomysł na użycie tych półfabrykatów, koniecznie podziel się nim z nami w komentarzu.

Jesteś zadowolona z lektury tego posta? Zobacz czy kolejny wpis spodoba ci się bardziej!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz