Sodalit — kamień idealny dla księżniczki

Wypolerowany sodalit niebieski kamień

Sodalit to kolejny kamień ozdobny, który jest znany tylko garstce ludzi. Zaliczamy do minerałów rzadkich, czyli takich, które występują jedynie w kilku miejscach na naszej planecie. Ten niebieski kamień wykorzystywany jest głównie do celów zdobniczych takich jak tworzenie biżuterii i miniaturowych rzeźb, także detali uzupełniających ozdobną galanterię, a nawet jako blaty mebli! Jeżeli ciekawią Cię właściwości i historia sodalitu, a także jego wykorzystanie i pielęgnacja, zapraszam do lektury tego wpisu.

Historia sodalitów

Historia tych niebieskich kamieni ozdobnych z pozoru nie jest długa. Według niektórych sodality zostały odkryte w 1806 roku, na Grenlandii. Jednakże istnieją dowody na to, że te minerały stanowiły jeden z materiałów handlowych kultury Caral. Co ciekawe, to prekolumbijskie społeczeństwo żyło na terenie dzisiejszego Peru około pięciu tysięcy lat temu! Co więcej, na początku XIX wieku Caral uznano za najstarszą amerykańską cywilizację. Absurdem jest więc założenie, że sodality znane są ludzkości od nieco ponad dwustu lat.

Sodalit to minerał, który występuje także na terenie Ameryki Północnej, konkretniej w Kanadzie. Odkryte tam pod koniec XIX wieku złoża sodalitu umożliwiły wydobycie go w ilości wystarczającej, do wykorzystania w zdobnictwie. Dodatkowo sodality zyskały rozgłos w dzięki królewskiej wizycie w Bancroft. Brytyjska księżniczka zakochała się w tym niebieskim kamieniu i wybrała go na ozdobę Marlborough House, co bezsprzecznie przyczyniło się do wzrostu popularności tego pięknego minerału. Sprawiło to także, że niektórzy określają kanadyjski sodalit mianem Princess blue.

Właściwości sodalitu

Sodalit swoją nazwę zawdzięcza dużej zawartości sodu w swojej chemicznej strukturze. Jest nieprzejrzystym, niebieskim minerałem z licznymi wtrąceniami, najczęściej w kolorze bieli, szarości i fioletu. Dlatego też chętnie tworzy się z niego koraliki i kaboszony do biżuterii. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić ten minerał z lapisem lazuli. Przypuszcza się, że niebieska barwa lapisów wynika z dużej zawartości sodalitów, jednakże tylko lapis zawiera liczne drobinki pirytu w swojej strukturze.

Co ciekawe, w świetle ultrafioletowym sodalit świeci na pomarańczowo. Jego twardość w skali Mohsa określona jest na 5,5 do 6. Oznacza to, że kamień absolutnie nadaje się do tworzenia akcesoriów i biżuterii, jednakże nie jest najtwardszym minerałem ozdobnym. Największe złoża sodalitu występują w Kanadzie, dlatego też ten kraj jest najważniejszym dostawcą sodalitów. Minerały te występują także w innych miejscach na Ziemi, jednakże nierzadko ich złoża nie są wystarczające do produkcji surowca nadającego się do biżuterii.

Nieoszlifowana bryła sodalitu

Sodalit w mistycyzmie

Jak połowa niebieskich kamieni ozdobnych, sodality kojarzone są z mądrością i koncentracją. Co więcej, w mistycyzmie często sięga się po sodality jako remedium na lęki, problemy z bezsennością i niepotrzebne poczucie winy. Co więcej, do magicznych właściwości przypisywanych tym minerałom zaliczyć możemy wzmacnianie odporności, układu limfatycznego i pracy tarczycy. Niektórzy wierzą, że amulety z sodalitu wspomagają produkcję insuliny. Czasem sodalit nazywany jest strażnikiem bohaterów, szczególnie tych prawdomównych, pełnych ideałów.

Biżuteria z sodalitem

Głęboka, niebieska barwa i ciekawe wzory w strukturze kamieni sprawiają, że ciężko się w nich nie zakochać. Bardzo często sodalit wykorzystywany jest jako zamiennik lapisu lazuli, o niższej cenie. Te niebieskie dobrze komponują się zarówno ze srebrnymi, jak i złotymi dodatkami, co więcej doskonale komponują się z barwą brązu i miedzi. Co więcej, sodality doskonale wyglądają z perłami, kamieniem księżycowym, a także różnymi rodzajami kwarcu.

Jeżeli planujesz stworzyć dodatki z sodalitem, weź pod uwagę jego właściwości fizyczne. Proponuję zrezygnować z tworzenia z niego pierścionków czy bransoletek, gdyż te dodatki są stale narażone na uszkodzenia i zarysowania. Znacznie lepiej wykorzystać sodalit do stworzenia kolczyków czy wisiorków, którymi będziesz mogła cieszyć się przez długie lata.

Koraliki kulki z sodalitu

Jak pielęgnować sodalit

Sodalit to trwały minerał, a biżuteria z niego wykonana może cieszyć przez długie lata. Jednakże warto mieć na uwadze niezbyt imponującą twardość kamienia. Oznacza to, że jest on dość podatny na zarysowania, dlatego też konieczne jest odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja biżuterii z niego wykonanej. Sodality zawsze przechowuj zawinięte w miękką szmatkę lub w materiałowym woreczku, najlepiej w osobnej przegródce. Co więcej, te kamienie ozdobne źle znoszą kontakty z wybielaczem, związkami siarki i wysoką temperaturą. Najlepiej ściągać biżuterię z sodalitami przed wejściem na basen czy saunę.

W domowych warunkach ubrudzone kamienie możesz spokojnie umyć ciepłą wodą i mydłem. Pamiętaj, że szczotki mogą zarysować powierzchnię minerału, dlatego też lepiej jest wykorzystać bawełnianą szmatkę.

Nie kończ odkrywania świata surowców i rękodzieła! Przeczytaj kolejny post!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz