Zoisyt — minerał jeszcze niedoceniony

Nieoszlifowana bryła zoisytu z wtrąceniami rubinowymi

Zoisyt to minerał, o którym prawdopodobnie nigdy bym nie usłyszała, gdyby nie praca w manzuko. Sama zakochałam się w tym minerale, jak tylko go zobaczyłam i od razu zapragnęłam napisać o nim post, aby jak najwięcej naszych czytelniczek mogło go poznać. Ten kamień ozdobny występuje w kilku odmianach, a jedną z nich jest znany wśród naszych czytelniczek tanzanit. Do innych odmian należy thulit i zoisyt rubinowy, który jest głównym bohaterem dzisiejszego wpisu.

Skąd wziął się zoisyt

Zoisyt to znany od około dwustu lat kamień, który został nazwany na cześć austriackiego naukowca Zygmunta von Zoisa, który odkrył ów minerał. Zoisyt rubinowy to kamień, który jednocześnie zawiera w sobie elementy rubinu i zoisytu. Warto wspomnieć, że ten śliczny kamień nazywany bywa anyolitem. Nazwa ta pochodzi od słowa oznaczającego zielony w języku Masajów. Okazuje się, że występujący na terenach Tanzanii kamień został tam odkryty w 1954 roku i nie od razu zidentyfikowano go jako zoisyt, stąd zwyczajowo można spotkać się z innym określeniem.

Tanzanit niebieska odmiana zoisytu

Fizyczne właściwości 

Może być kamieniem półprzezroczystym lub kompletnie nieprzenikliwym. Oczywiście transparentne okazy cenione są bardziej, jak w przypadku każdego minerału, jednakże według mnie znacznie atrakcyjniej wyglądają kamienie z dużą ilością wtrętów. Kolor zoisytu waha się od szarości, brązu i zieleni aż do różu, odcieni niebieskiego i lawendy. Oczywiście w zoisycie rubinowym oprócz pięknych kolorów zieleni od mięty do szmaragdu, znajduje się rubin, który często ma dość ciemny, zbliżony do fioletu kolor. W mojej opinii koraliki z zoisytu rubinowego przypominają kosmiczne obrazy, szczególnie jeśli zawierają drobne ciemne i jasne wtrącenia.

Zoisyt jest określany w skali Mohsa na 6 lub 6,5. Świadczy to o jego umiarkowanej, lecz przyzwoitej twardości. Pamiętaj, że na ogół im więcej wtrąceń i zanieczyszczeń ma kamień, tym jest bardziej podatny na potencjalne uszkodzenia.

Zoisyt w mistycyzmie

Zoisyty reprezentują dziecięcą radość i ciekawość świata, charakteryzującą małych odkrywców. Według mistyków noszenie zoisytów pomaga skierować się ku przygodzie, która prowadzi do samopoznania i zidentyfikowania w sobie siły, która drzemie w nas od dzieciństwa. Niektórzy wierzą, że minerał ten pozwala nabyć większą pewność siebie i czyni ludzi radośniejszymi, jednocześnie dostarczając poczucie pełni.

Można spotkać się z opinią, że zoisyt to doskonały prezent dla osób, które wracają do zdrowia po ciężkiej chorobie lub dużym stresie. Niezależnie od tego, czy wierzysz w mistyczną moc tych kamieni, czy też nie, wykonana z nich biżuteria z pewnością rozpromieni kogoś, kto miał ciężki okres w życiu.

Sznury koralików i kaboszon z zoisytu z rubinem

Biżuteria z zoisytu

Zoisyt rubinowy łączy w sobie szlachetną, głęboką zieleń i intrygujący rubinowy kolor. Według mnie to niezwykle eleganckie niemal luksusowe połączenie. Dzięki tej naturalnej mieszance kolorów z licznymi inkluzjami zoisyt stanowi doskonały materiał na ozdoby. Oczywiście projektując akcesoria, warto mieć na uwadze, że ten piękny kamień może zostać zarysowany w trakcie użytkowania. Dlatego też najchętniej tworzone są z niego wisiorki, naszyjniki i kolczyki.

Zoisyt najczęściej spotkasz w formie różnorodnych koralików i kaboszonów, które najlepiej prezentują jego ciekawą strukturę. Doskonale komponuje się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce koralików z zoisytu łatwo jest dobrać takie, które będą komplementowały każdy typ urody.

Zoisyt i jego pielęgnacja

Koraliki z Zoisytu są dość podatne na uszkodzenia, szczególnie w wyniku silnych uderzeń. Dlatego staraj się unikać noszenia takiej biżuterii podczas aktywności fizycznej. Co więcej, warto unikać wystawiania zoisytowych akcesoriów na działanie czynników zewnętrznych. Zaliczymy do niech ekstremalnie niskie i wysokie temperatury i długotrwałą ekspozycję na światło słoneczne.

Taka biżuteria nie powinna być czyszczona myjkami parowymi lub ultradźwiękowymi. W pielęgnacji postaw na miękką szmatkę, a w ostateczności użyj wody z delikatnym detergentem. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu minerału, zanim odłożysz go do jego opakowania.

Thulit różowa odmiana zoisytu

Thulit

Thulit nazywany bywa rosalinem i unionitem. Jest to różowa lub czerwona odmiana zoisytu, która swoją barwę zawdzięcza domieszce manganu. Jego nazwa pochodzi od legendarnej, norweskiej wyspy Thule, na której występuje ten minerał. Jest cenionym kamieniem kolekcjonerskim, w dodatku bywa wykorzystywany w biżuterii i galanterii ozdobnej. Najczęściej tworzone są z niego kaboszony i tabliczki.

Podobnie jak zoisyt rubinowy, thulit ma twardość w skali Mohsa określaną na 6,5. Cecha ta czyni go dość przeciętnym pod względem trwałości kamieniem ozdobnym. Przypisywane mu mistyczne właściwości to promowanie zaradności i intencji do rozwiązywania własnych problemów. Co więcej, niektórzy wierzą, że noszenie thulitu budzi w człowieku ciekawość odkrywania świata, pobudza pasję i zwiększa pewność siebie.

Jeżeli ten post trafił w Twój gust, koniecznie sprawdź, co czeka Cię w kolejnych wpisach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz